ჰოვსეფიანის პოეზიის ტრადიციული დღე ეშტიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 29 სექტემბერს, ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის სოფელ ეშტიაში ჰოვსეფიანის პოეზიის ტრადიციული დღე აღინიშნა. 1997 წლიდან მოყოლებული ამ ლამაზ მიზეზს ეშტიაში ჩამოჰყავს მუნიციპალიტეტის ხელმძღვანელობა, პოეტის მეგობრები, ნათესავები, უამრავი სტუმარი თბილისიდან და ერევნიდან.   სოფლის ,,სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიაში ერთობლივი ლოცვა აღევლინა ეშტიის კათოლიკე სულიერი მოძღვრის, ღირსი მღვდლის ანტონ ანტონიანისა და სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმინდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის ღირსი მღვდლების ტათევ მარუქიანისა და არმაშ პოღოსიანის წინამძღოლობით.  კიდევ ერთხელ გაიხსენეს და წაახალისეს ისინი, ვინც ვიქტორის ნათესავად ყოფნას აგრძელებს, მხარს უჭერს პოეტის სახლისა და ლიტერატურულ-კულტურული მემკვიდრეობის 42924778 2144899748908175 6271184329888497664 nშენარჩუნების საქმეს.
შემდეგ დამსწრეები პოეტის სახლ-მუზეუმს ეწვივნენ, სადაც სტუმრებს პოეტის ქვრივი-თერეზა, ვაჟი- მიუნხენის ნეიროქირურგიისა და ბიოლოგიური კვლევითი უნივერსიტეტის პროფესორი საჰაკ ჰოვსეფიანი დახვდნენ. პოეტის ქალიშვილმა, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ,,ოვანეს თუმანიანის სახლი“ ცენტრის ხელმძღვანელმა გისანე ჰოვსეფიანმა დამსწრეებს ყარსიდან კარინამდე და კარინიდან ჯავახეთამდე მოღწეული, მონასტრიდან გამოქცეული ჰოვაკიმის ჰოვსეფის სიყვარულზე უამბო, რომელიც, ფაქტიურად, ჰოვსეფიანთა ტომის ეშტიაში დაარსების ისტორიაა. მან ისაუბრა, პოეტ ვიქტორ ჰოვსეფიანის ლიტერატურული მემკვიდრეობის, ხელნაწერთა გამოცემის სამუშაოებზე, კერძოდ, ,,ნანე, ნანე, კრაკ ტურ 42950826 2144899408908209 2099292508621111296 nინძ“ საბავშვო კრებულზე, რომელიც ამა წლის ნოემბერში გამოიცემა.
ერთ-ერთ დარბაზში,  სტუმრებისათვის წარმოდგენილი იყო მწერლის ლიტერატურული მემკვიდრეობის რელიკვიები: სურათების მონახაზი ორიგინალები, გრაფიკული ნამუშევრები, ვიქტორის წერილები თავისი მეგობრებისადმი და მათი წერილები ვიქტორისადმი, წარმოდგენილი იყო ჰოვაკიმის ჰოვსეფის მოხატული ხელნაწერი ,,ნარეკი“, მწერლის ბებიის- ხაზოს ლოცვანი, რომლის ყდებზეც   დღესაც ინახება ხაზოსა და მისი შვილიშვილის ანაბეჭდები. ერთ-ერთ  განყოფილებაში წარმოდგენილი იყო ქართველი კლასიკოსის ტერენტი გრანელის  ლექსების ჰოვსეფიანის მიერ  სომხურად ნათარგმნი ილუსტრირებული ორიგინალი,  მეორეში-,,კორუსიალ ედემ, კამ ვორტეღიც ე სკსვუმ არაქსე“  რომანის ორიგინალი, რომელიც კარნოს დიდ გადასახლებაზე მოგვითხრობს.
მუზეუმის შემდეგ დამსწრეები ჰოვსეფიანთა საგვარეულო ,,ერაკნიაი სურბ გევოეგ“ სამლოცველოს ეწვივნენ, ყვავილებით შეამკეს თავისი წინაპრების გვერდით 42958252 2144899832241500 7942099566365507584 nგანსვენებული ვიქტორ ჰოვსეფიანის საფლავი. მღვდელი მამების მიერ შესრულდა პანაშვიდის წესი.
სოფლის ვიქტორ ჰოვსეფიანის სახელობის N1 საჯარო სკოლაში, პოეტის უმცროსმა ქალიშვილმა, სკოლის დირექტორმა ბერნიკ ჰოვსეფიანმა, ვიქტორ ჰოვსეფიანისადმი მიძღვნილი კუთხე წარმოადგინა. მოსწავლეებმა პოეტის საბავშვო ნაწარმოებებიდან წაიკითხეს ლექსები და შეასრულეს სიმღერები.
ნაშუადღევს უკვე ხალხმრავლობა იყო ეშტიის კლუბში. პოეზიის დღესთან დაკავშირებით ეშტიაში ჩასულები იყვნენ საქართველოს პარლამენტის 42969344 2144899565574860 1681240806008029184 nწევრი ენზელ მკოიანი, ნინოწმინდის მერი ანივარდ მოსოიანი, საკრებულოს თავმჯდომარე სმბატ კიურეღიანი, ნინოწმინდისა და ახალქალაქის მუნიციპალიტეტების გამგეობის, საგანმანათლებლო, კულტურული, საზოგადოებრივი ორგანიზაციების თანამშრომლები და სტუმრები.
დამსწრეებს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევის სიტყვა გადასცა ღირსმა მღვდელმა ტათევ მარუქიანმა. სიტყვით გამოვიდა საქართველოს მწერალთა ,,ვერნატუნ“ კავშირის თავმჯდომარე, პოეტი ჟორა სნხჩიანი, პოეტი, მთარგმნელი გივი შაჰნაზარი, ლიტერატურათმცოდნე, ფილოლოგიის მეცნიერებათა კანდიდატი ნორაირ ღაზარიანი (ერევანი,სომხეთის რესპუბლიკა), არარატის რაიონის სოფელ ზორაკის მონთე მელქონიანის სახელობის სკოლის დირექტორი ტიგრან ბაბახანიანი. საკონცერტო პროგრამით წარსდგნენ ნინოწმინდის კულტურის სახლის ცეკვისა და მუსიკის, ეშტიის ცეკვის ანსამბლები. თავისი შეუდარებელი შესრულებებით წარსდგა ეშტიელი მომღერალი არმენ მკოიანი.
საკონცერტო პროგრამისა და გამასპინძლების შემდეგ ღონისძიების მონაწილეები მომავალ წელს იმავე ადგილას, იმავე მიზეზით გულთბილად შეხვედრის იმედით დაშორდნენ ერთმანეთს...

Традиционный день Овсепяновской поэзии в с. Эштия PDF Печать E-mail
A129 сентября 2018 года, в селе Эштия Ниноцминдского района, отметили традиционный день Овсепяновской поэзии. С 1997 года по сей день, этот прекрасный повод в селе Эштия манит к себе руководителей района, друзей поэта Виктора Овсепяна, родных, и множество гостей из Тбилиси и Еревана. В церкви Сурб Аствацацин Катогике села Эштия провели всеобщую молитву во главе с духовным пастырем, достопочтенным отцом Антоном Антоняном, а также достопочтенными отцами Епархии Армянской Апостольской Святой 42924778 2144899748908175 6271184329888497664 nЦеркви в Грузии, Татевом Марукяном и Армашем Погосяном. Еще раз вспомнили и воодушевили всех, кто продолжает оставаться друзьями Виктора Овсепяна, продолжает поддерживать дом поэта и сохранять литературно-культурное наследие.
Затем присутствующие посетили дом-музей поэта, где их встретили супруга Виктора Овсепяна – Тереза и сын – Саак Овсепян, профессор Мюнхенского   нейрохирургического и биологического исследовательского университета. Дочь поэта, руководительница центра «Дом Ованеса Туманяна» Епархии ААЦ в Грузии, рассказала о большой любви Овсепа Овакимовича, который сбежал из Карса в Карин, а затем из Карина в Джавахети, которая и послужила началом создания истории Овсепяновской династии. Она рассказала о большом литературном наследии поэта 42950826 2144899408908209 2099292508621111296 nи ненапечатанных до сих пор произведениях, в частности «Нане, нане, дай огня» - детская книга, которая будет издана в ноябре.
В одном из залов, внимание гостей было уделено литературному наследию, графическим работам и подлинникам картин, письмам Виктора Овсепяна друзьям и их письма  поэту. Отдельно была представлена рукопись книги Нарека, разрисованная Овсепом Овакимовичем, а также книга молитв бабушки Хазо, по бокам которой до сих пор остались и видны следы пальцев бабушки и внука. В одном из отделов зала представлена книга грузинского классика Терентия Гранели, чьи стихи перевел на армянский язык Виктор Овсепян, с Овсепяновскими иллюстрациями к переводу. В другой части зала представлен роман-подлинник книги «Потерянный Эдем, или откуда начинается река Аракс», рассказывающий о 42958252 2144899832241500 7942099566365507584 nпереселенцах из вилайета Карин.
После музея присутствующие посетили Овсепяновское родовое святое место Сурб Геворг Еракня, где возложили цветы к могиле Виктора Овсепяна, похороненного рядом со своими предками. Духовные отцы провели здесь панихиду.
Младшая дочь Виктора Овсепяна, директор №1 общественной школы Эштия, Берник Овсепян, представила интересный уголок, посвященный Виктору Овсепяну. Ученики прочли и спели произведения поэта, написанные для детей. Школа носит имя поэта Виктора Овсепяна.
А днем было уже многолюдно в клубе села Эштия. По поводу праздника в с. Эштия прибыли депутат парламента Грузии Энзел Мкоян, мэр города Ниноцминда Анивард Мосоян, председатель Сакребуло Смбат Кюрегян, представители администрации, культурных, общественных, 42969344 2144899565574860 1681240806008029184 nобразовательных структур районов Ниноцминда и Ахалкалаки.
Присутствующим слово благословения Главы Епархии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, передал духовный отец Татев Марукян. На мероприятии выступили председатель Союза армянских писателей в Грузии «Вернатун» Жора Снхчян, поэт-переводчик Гиви Шахназар, литературовед, кандидат филологических наук Норайр Казарян (Ереван, РА), директор школы имени Монте Мелконяна села Зорак Араратского района, Тигран Бабаханян.
С большой концертной программой выступили ансамбли песни и танца Дома культуры города Ниноцминда и села Эштия, а также своим неповторимым выступлением праздник украсил известный певец из Эштия Армен Мкоян.
После прекрасного концерта и гостеприимного угощения, участники мероприятия расстались друг с другом, с надеждой увидеться в следующем году в этом же месте, на празднике, посвященном дню Овсепяновской поэзии.