ბათუმის "მასის“ გუნდმა მონაწილეობა მიიღო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის „ინტელექტუალთა კლუბის“ ტურნირში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
brein ring
2014 წლის 27 დეკემბერ, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში გაიმართა „ჰაიარტუნ“ ცენტრის "ინტელექტუალთა კლუბის“ 2014 წლის სათამაშო სეზონი ბოლო შეხვედრა.
ბრეინრინგის მაგიდებთან ადგილები ეკავათ ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ( "წმინდა მაცხოვრის") ეკლესიის "ჩვენი მომავალი" ახალგაზრდული კავშირი "მასის“ გუნდის წევრებ, გუნდის კაპიტნი პეტრ აბრაჰამიანის ხელმძღვანელობით. თამაში მოიცავდა ზოგად და არმენოლოგიის თემაზე 6-6 შეკითხვას, ასევე ორი გუნდის კაპიტნების მიერ ერთიმეორისადმი დასმულ შეკითხვებს. „მასის“ გუნდმა მზაობა გამოთქვა და არენაზე შევიდა ერთიმეორის მიყოლებით თბილისის სამ გუნდთან საასპარეზოდ. პირველი შეხვედრა თბილისის "კილიკი" გუნდთან (კაპიტანი: სერგეი ჩარუხჩიანი) დამთავრდა ბათუმის „მასის“ გუნდის გამარჯვებით.
შემდეგ ბათუმელ ახალგაზრდებთან ძალები მოსინჯა ზრდასრულთა „მატიან გუნდმა“, დავით მანუსაჯიანის ხელმძღვანელობით. დაძაბული და ცვალებადი უპირატესობით მიმდინარე თამაშის შემდეგ ახალგაზრდა ინტელექტუალებმა პოზიციები დაუთმეს ზრდასრულებს. „მატიან გუნდი“ გახდა გამარჯვებული.
ბათუმის "მასის" (კაპიტანი: პეტროს აბრაჰამიანი) გუნდის იმ დღის ბოლო შეხვედრა თბილისის „ნორაშენ“ (კაპიტანი: ჰაიკ საჰაკიანი) გუნდთან დამთავრდა „ნორაშენის“ გამარჯვებით.
ჟიურის წევრმა, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ხელმძღვანელმა ლევონ ჩიდილიანმა მადლობა გადაუხადა ბათუმის "მასის" გუნდს თბილისში ჩამოსვლისა და ტურნირში ჩართვისათვის. ბათუმელთა სახელით გუნდის კაპიტანმა პეტროს აბრაჰამიანმა მადლიერების სიტყვით მიმართა ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიას, თბილისში ჩამოსვლის და კონკურსში მონაწილეობის საქმეში მხარდაჭერისათვის და გამოვიდა „ინტელექტუალთა“ მომდევნო შეხვედრის ბათუმში ჩატარების ინიციატივით. ინიციატივა სიამოვნებით მიღებულიქნა.
კონკურსის წამყვანის არტაკ აივაზიანის განცხადებით, ტურნირი გრძელდება და ფინალური შეხვედრა გაიმართება 2015 წლის იანვარ.

Батумская команда «Масис» приняла участие в серии игр Клуба знатоков центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
brein ring
27 декабря 2014 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялась последняя встреча серии игр Клуба знатоков центра «Айартун» 2014 года.
За столом для игры в брейн-ринг разместились члены команды «Масис» во главе с капитаном Петросом Абрамяном, представляющие молодежную организацию «Наше будущее» при церкви Сурб Пркич г. Батуми. Игра включала 12 вопросов по общим знаниям и арменоведению, а также дополнительные вопросы, которые задали друг другу капитаны команд. Команда «Масис» выразила готовность и поочередно сразилась с тремя тбилисскими командами. Первая встреча с тбилисской командой «Киликия» (капитан – Сергей Чарухчян) завершилась победой команды «Масис» г.Батуми.
Затем свои силы в игре с батумской молодежью испытало старшее поколение «Матьян гунд» (капитан команды – Давид Манусаджян). После напряженной игры, которая шла с переменным успехом, молодые знатоки сдали позиции. Победителем стала «Матьян гунд».
Последняя игра батумской команды «Масис» (капитан – Петрос Абрамян) с тбилисской командой «Норашен» (капитан – Айк Саакян) завершилась победой «Норашен».
Член жюри, руководитель центра «Айартун» Левон Чидилян поблагодарил батумскую команду «Масис» за приезд в Тбилиси и участие в серии игр. От лица батумцев капитан команды Петрос Абрамян выразил благодарность церкви Сурб Пркич г. Батуми за оказанную поддержку в вопросе приезда команды в Тбилиси и участия в соревновании, а также высказал предложение следующую встречу Клуба знатоков провести в г.Батуми. Данное предложение было принято с радостью.
Согласно заявлению ведущего серии игр Артака Айвазяна, командные соревнования продолжаются и финальная встреча состоится в январе 2015 года.