ფიცის პირველი საღმრთო ლიტურგია ახალქალაქში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
480989182018 წლის 9 დეკემბერს, წმინდა ანას ორსულობის დღესასწაულთან დაკავშირებით, ახალქალაქის „სურბ ხაჩ“ საკათედრო ტაძარში, თავისი პირველი საღმრთო ლიტურგია აღავლინა ახლად დანიშნულმა მოძღვარმა, ღირსმა მღვდელმა ნარეკ ტიგრანიანმა. 48268855
დღე სადღესასწაულო იყო, ხოლო ეკლესია სავსე მორწმუნეებით. საღმრთო ლიტურგიას ესწრებოდნენ, საქართველოს პარლამენტის დეპუტატი სამველ მანუკიანი, ქალაქის და საკრებულოს თანამშრომლები. საღმრთო ლიტურგიაში მონაწილეობდა ასევე ეპარქიის წინამძღვარი, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა, ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი.
48281548საღმრთო ლიტურგიის მიმდინარეობისას, ეპარქიის წინამძღვარმა ეპარქიის ახალი მღვდლით შევსებისათვის, კმაყოფილება გამოუთქვა, მთავარ საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინსა და სრულიად სომეხთა კათოლიკოსს, გარეგინ მეორეს. მეუფემ მორწმუნეებს ახლად კურთხეული და ეკლესიაში ახლად დანიშნული სულიერი მოძღვარი, ნარეკი წარუდგინა და მას კეთილი და მამაცი მოძღვრის მისია უსურვა.
წინამძღვარმა ასევე დააფასა და დალოცა „სურბ ხაჩ“ ეკლესიის მრავალწლიანი სულიერი მოძღვარი, მღვდელი ტათევ 48359274მარუქიანი, ვინც დაუღალავი მღვდლური მსახურებით ხალხისა და სასულიერო დასის ნდობა დაიმსახურა. შემდეგ სიტყვით გამოვიდა მღვდელი ტათევი და 10 წლიანი ერთობლივი მუშაობისა და მსახურებისათვის მადლობა გადაუხადა საეპისკოპოსოს თანამშრომლებს, მღვდელმსახურთა დასს, ახალქალაქის ხელისუფლებასა და სასულიერო დასს.
ამის შემდეგ ქადაგებით გამოვიდა მღვდელი ნარეკი, ვინც მადლიერება გამოუთქვა ყოველთა სომეხთა კათოლიკოსს, სემინარიატის ინსპექციას, ხელდამსხმელ მეუფეს და ეპარქიის წინამძღვარს. მორწმუნეებს დღესასწაყული მიულოცა და ღვთისმშობელს მთელი მსოფლიოს სომხების მფარველობა სთხოვა. საღმრთო ლიტურგიის დასასრულს, მღვდელ ნარეკ ტიგრანიანის საპატივცემულოდ ვიკარიატის სადღესასწაულო დარბაზში მიღება გაიმართა.

Первое богослужение обета в Ахалкалаки PDF Печать E-mail
480989189 декабря 2018 года, по случаю зачатия святой праведной Анной Пресвятой Богородицы, в кафедральной церкви Сурб Хач г. Ахалкалаки, свое первое богослужение провел новоназначенный 48268855духовный пастырь, достопочтенный отец Нарек Тигранян.
День был праздничным, церковь – полна верующими. На богослужении присутствовали депутат парламента Грузии Самвел Манукян, должностные лица города и районного собрания. Богослужение своим присутствием также почтил Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян.
48281548Во время богослужения Предводитель Епархии поблагодарил Его Святейшество Верховного Патриарха и Католикоса всех армян, Гарегина II, за новоназначенного священника для Епархии. Святой отец представил верующим новоназначенного духовного пастыря и пожелал ему доброй и славной миссии. Глава Епархии благословил и дал высокую оценку многолетней службе в церкви Сурб Хач достопочтенного отца Татева Марукяна, который своей неутомимой службой заслужил большую любовь и доверие народа и священнослужителей.
Затем с благодарственным словом выступил48359274 священник Татев Марукян и поблагодарил должностных лиц предводительства, дьяконов, власти Ахалкалаки и священнослужителей за совместную десятилетнюю работу и службу.
В завершении богослужения с проповедью выступил священник Нарек Тигранян, который свою сыновью любовь выразил Католикосу всех армян, инспекции духовной академии, святому отцу, который провел обряд его рукоположения, Главу Епархии.
Затем духовный отец Нарек Тигранян поздравил всех верующих с праздником и попросил у Святой Богородицы покровительства для всех армян.
В конце богослужения в торжественном зале Викариата состоялся прием в честь новоназначенного священника, Нарека Тиграняна.