საქართველოს სომეხთა ეპარქიის დელეგატებმა სემაგ-2018 შეკრებაში მიიღეს მონაწილეობა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
IMG 49832018 წლის 23-25 ნოემბერს, უწმინდესისა და უნეტარესის ყოველთა სომეხთა კათოლიკოსის, გარეგინ მეორის ლოცვა-კურთხევით, მოსკოვში, სომეხთა სამოციქულო წმინდა ეკლესიის რუსეთისა და ახალი ნახიჯევანის ეპარქიის ფერისცვალების სახელობის საკათედრო ტაძრის საეკლესიო კომპლექსში სომეხთა ეკლესიის მსოფლიო ახალგაზრდული გაერთიანების  (სემაგ) რუსეთისა და ახალი ნახიჯევანის, სამხრეთ რუსეთის, საერთო ევროპის, ახლო აღმოსავლეთისა და აფრიკის, საქართველოს სომხური რეგიონების თემთა გაერთიანებული 46503529 1303191483176915 7390283284866924544 oახალგაზრდული ოთხდღიანი კონგრესი გაიმართა.
ეპარქიის წინამძღვრის ლოცვა-კურთხევით, საქართველოს სომეხთა ეპარქიიდან შეკრებას  ესწრებოდნენ, ეპარქიის სულიერი მსახური, ღირსი მღვდელი ტათევ მარუქიანი და ახალგაზრდობის განყოფილების დირექტორი ვალერი ბადალიანი.
კრება საღმრთო ლოცვით დაიწყო. ეგვიპტის სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა აშოტ მნაცაკანიანმა შეკრებილებს უწმინდესისა და უნეტარესის საპატრიარქო კურთხევა და მიმართვა გადასცა.
ოთხდღიან შეკრებაზე ახალგაზრდებმა განიხილეს საკითხები, როგორიცაა „სომხური ოჯახი დიასპორაში“, „თანამედროვე სომხური ოჯახის გამოწვევები“, „ჯვრისწერის 46507282 1303192336510163 9065203801685753856 oსაიდუმლოსათვის მზაობის მნიშვნელობა“, ეპარქიის ახალგაზრდულ გაერთიანებებს შორის თანამშრომლობა და გამოცდილების გაზიარება.
აღსანიშნავია, რომ კონგრესის მუშაობის პირველივე დღეს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ორმა დელეგატმა სათანადოდ წარადგინა ზოგადად საქართველოს სომეხთა ეპარქიის, კერძოდ კი ახალგაზრდობის განყოფილების საქმიანობა, რომლის საპასუხოდაც ინფორმირდნენ, რომ მთელი მსოფლიოს სომხები საფუძვლიანად იცნობენ ეპარქიის საქმიანობას, მის პროგრესსა და საკითხებს, რომელიც ეპარქიას აწუხებს.
შეკრების დღეები ნამდვილად დატვირთული იყო. მონაწილეებს შესაძლებლობა 46508396 1303191006510296 3194577386066673664 oჰქონდათ დასწრებოდნენ დილისა და საღამოს ღვთისმსახურებებს, საკვირაო წირვა-ლოცვას. მონაწილეები ეწვივნენ რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ლავრას, საეპისკოპოსოს „გავით“თეატრში ნახეს წარმოდგენა- „ანავარტ დატ“.
შეკრების დასკვნით დღეს, 25 ნოემბერს, მოსკოვის საეკლესიო კომპლექსში სომეხთა ეკლესიის მსოფლიო ახალგაზრდული გაერთიანების წარმომადგენლობითი შეკრება საზეიმოდ დაიხურა. შეკრება, მთელი მსოფლიოს სომხებისა და მათი სასულიერო მამების გაერთიანებით, 46668660 1303191919843538 327074163455950848 oამავდროულად კარგი საბაბი გახდა ახალგაზრდების ურთიერთობის, ახალი ნაცნობობის დამყარებისა და ერთობლივი პროექტების შემუშავების მიმართულებით. ორგანიზების მაღალმა დონემ, შინაარსიანმა და გაჯერებულმა პროგრამულმა ღონისძიებებმა შეკრება მოძრავი, ცოცხალი და საინტერესო გახადა.
რუსეთისა და ახალი ნახიჯევანის ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა არქიეპისკოპოს ეზრას ნერსისინის კურთხევით რუსეთის ეპარქიის სხვადასხვა თემიდან 80 ახალგაზრდა  მონაწილეობდა შეკრებაში, რომელთაგან 20 მოსკოვის „ჰაიორდიაც სახლს“ წარმოადგენდა. ზუსტადაც, რომ „ჰაიორდაც სახლის“ სამხატვრო ანსამბლებს მიენდოთ ახალგაზრდული შეკრების დახურვის საზეიმო ცერემონიაზე გამოსვლა. საქართველოს სომეხთა ეპარქია მადლობას უხდის სომეხთა ეკლესიის მსოფლიო ახალგაზრდულ გაერთიანებას- გაერთიანებული ახალგაზრდული კონგრესის ოთხდღიანი შეკრების  მაღალ დონეზე ორგანიზებისა და ჩატარებისათვის.

Делегаты Епархии ААЦ в Грузии приняли участие в слете Всемирного союза молодежных организаций ААЦ 2018 года PDF Печать E-mail
IMG 4983С 23 по 25 ноября 2018 года, с благословения Его Святейшества Гарегина Второго, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян, в Москве, в церковном комплексе кафедрального собора Св. Преображения Епархии Армянской Апостольской Церкви в России и Ново-Нахиджеване, состоялся четырехдневный слет Всемирного союза молодежных организаций ААЦ, в котором принимали участие 150 делегатов из восемнадцати стран мира, в том числе из Россииской и Ново-Нахиджеванской Епархии ААЦ, Епархий Юга России и 46503529 1303191483176915 7390283284866924544 oБлижнего Востока, стран Европы и Африки, Епархии ААЦ в Грузии, из разных регионов и приходов.
С благословения Главы Епархии, от Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии в слете принимали участие духовный пастырь, достопочтенный отец Татев Марукян и директор отдела молодежи Валерий Бадалян.
Собрание началось с молитвы «Отче наш». Участников поприветствовал Глава Египетской Епархии ААЦ, Епископ Ашот Мнацаканян и передал всем присутствующим слова патриаршего благословения и наставления Католикоса Всех Армян Гарегина Второго.
В ходе четырёхдневного слета обсуждали вопросы, касающиеся сотрудничества и обмена опытом между союзами молодежи Епархий, а также темы «Армянская семья в 46507282 1303192336510163 9065203801685753856 oдиаспоре», «Вызовы для современных армянских семей», «Важность подготовки перед Таинством венчания», и другие.
Примечательно, что в первый же день работы слета, оба делегата от Епархии ААЦ в Грузии достойно представили общие итоги деятельности Епархии ААЦ в Грузии, в частности, деятельность отдела молодежи, и в ответ получили приятную информацию о том, что вся армянская диаспора хорошо знакома с деятельностью Армянской Епархии в Грузии, о ее прогрессе, и с волнующими вопросами. 46508396 1303191006510296 3194577386066673664 o
Дни слета были насыщенными. Участникам была дана возможность присутствовать на утреннем и вечернем богослужении, на воскресной литургии, а также посетить кафедральный собор Майраванк, Русскую Православную Церковь. Участники слета Всемирного союза молодежных организаций ААЦ посмотрели постановку «Незаконченный суд» в театре «Гавит».
В завершающий день слета, 25 ноября, в армянском церковном комплексе г. Москвы прошло торжественное закрытие слета Всемирного союза молодежных организаций Армянской Апостольской Церкви. Собрание, которое собрало вместе разбросанную по всему миру армянскую молодежь и духовных отцов, также стало поводом для новых знакомств, обсуждений совместных планов и проектов, просто дружеского общения. Высокий уровень организации мероприятия с 46668660 1303191919843538 327074163455950848 oнасыщенной и содержательной программой сделал слет молодежи интересным и оживленным.
С благословения Главы Российской и Ново-Нахичеванской Епархии ААЦ, Архиепископа Езраса Нерсисяна, в собрании принимало участие 80 представителей из разных приходов Епархии, из них 20 участников представляли «Айордац тун» («Дом сыновей армянского народа»), которым было доверено выступление на торжественном закрытии молодежного слета.
Епархия Армянской Апостольской Церкви в Грузии благодарит Всемирный союз молодежных организаций ААЦ за высокую организованность и проведение четырехдневного слета армянской молодежи.