საკულტო რუკის პრეზენტაცია PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A2018 წლის 20 ნოემბერს, სასტუმრო „ბილტმორ თბილისში“, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტომ საქართველოში მოქმედი საკულტო ნაგებობების რუკის პრეზენტაცია გამართა.
პრეზენტაციას ესწრებოდნენ საქართველოში მოქმედი რელიგიური ორგანიზაციების, საქართველოს ხელისუფლების, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები.
პრეზენტაციას ესწრებოდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ 1 1მირზახანიანი სამართლებრივ საკითხთა და თანამშრომლობის საკითხებში წინამძღვრის დამხმარე მიქაელ ავაგიანის თანხლებით.
რელიგიურ საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს პრეზიდენტმა ზაზა ვაშაყმაძემ საქართველოში მოქმედი საკულტო ნაგებობების რუკა წარადგინა, სადაც დატანილია მოქმედი საკულტო ნაგებობების რიცხვი და მათი პროცენტული მაჩვენებელი თბილისის რეგიონებისა და მუნიციპალიტეტების დონეზე, ასევე საქართველოში მოქმედი მრავალი რელიგიური აღმსარებლობის მონაცემები.
1 2ახალი რუკა სახელმწიფოს, ყველა დაინტერესებულ სტრუქტურასა და რელიგიურ ორგანიზაციას  საქართველოს მოსახლეობის რელიგიური შემადგენლობის აღრიცხვით შესაძლებლობას მისცემს დაგეგმონ და განახორციელონ საკუთარი საქმიანობა.
პრეზენტაციაზე  გამომსვლელებმა მაღალი შეფასება მისცეს რელიგიის სააგენტოს  მიერ შედგენილ რუკას და აღნიშნეს, რომ  ამ უწყებამ კიდევ ერთხელ დაამტკიცა საქართველოს, როგორც შემწყნარებლობის დიდი ტრადიციის მქონე ქვეყნის, რელიგიათა მიმართ თანამედროვე პოლიტიკა. რუკა სერიოზული და ხანგრძლივი მუშაობის შედეგია, იგი მნიშვნელოვან დახმარებას აღმოუჩენს როგორც ქვეყნის მოქალაქეებს ასევე ტურისტებს.

Презентация культовой карты PDF Печать E-mail
A20 ноября 2018 года, в гостинице «Билтмор» г. Тбилиси, Государственное агентство по вопросам религии провело презентацию «Карта культовых сооружений, действующих в Грузии».
На презентации присутствовали представители действующих в Грузии религиозных организаций, представители властей Грузии, 1 1международных организаций, а также дипломатического корпуса.
На презентации присутствовал Глава Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, в сопровождении помощника по правовым вопросам и сотрудничеству Микаела Авакяна.
Председатель Государственного агентства по вопросам религии, Заза Вашакмадзе, представил карту культовых сооружений, где показано количество культовых сооружений, а также процентное соотношение религиозных общин в Тбилиси и по регионам и муниципалитетам, а также 1 2данные о множестве действующих в Грузии религиозных общин разных вероисповеданий.
Новая карта предоставит возможность государству, всем заинтересованным учреждениям и религиозным организациям запланировать и привести в действие свою деятельность с учетом религиозного состава населения Грузии.
Выступающие на презентации высоко оценили карту, представленную Государственным агентством по вопросам религии, и отметили, что эта структура еще раз подтвердила высокую традицию терпимости в Грузии и современную политику страны в отношении религии. Данная карта итог серьезной и продолжительной работы, и она поможет как гражданам Грузии, так и туристам, ориентироваться в вопросе религиозных сооружений в Грузии.