მეგობრობის ხიდი კიდევ უფრო განმტკიცდა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 11 ნოემბერს, მეგობრულ-გაცნობითი ვიზიტით თბილისში ჩამოვიდა ახალქალაქის ახალგაზრდული ცენტრის 40 კაციანი ჯგუფი (7 პედაგოგი, 33 მოსწავლე) ცენტრის დირექტორ კარინე თადევოსიანის ხელმძღვანელობით.
ვიზიტის მიზანი იყო თბილისის ღირშესანიშნავი ადგილების გაცნობა, მოგზაურობა ქალაქის სომხური  1ნაკვალევით, ასევე იმ მეგობრული კავშირების  გაღრმავება, რომელიც ახალქალაქის ახალგაზრდულ ცენტრსა და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის აღსაზრდელებს შორის ჯერ კიდევ მაისის თვეში თბილისელების ახალქალაქში ვიზიტისას დამკვიდრდა.
სტუმრებს ეპარქიის ერთდღიანი სკოლების ისტორიის მასწავლებელი რევიკ კარაპეტიანი  დახვდა და მანვე გაუწია მასპინძლობა. სტუმრები მანთაშოვის სავაჭრო რიგებს ეწვივნენ, ნახეს უფუნქციო „სურბ ნორაშენ“ ეკლესია, საიათნოვასა და სერგეი 2ფარაჯანოვის  ძეგლები, ამის შემდეგ  ეწვივნენ „სურბ გევორგ“ ეკლესიას. საკვირაო წირვა-ლოცვაში მონაწილეობის შემდეგ, სტუმრებმა დაიმსახურეს ეპარქიის წინამძღვრის მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის თბილი მიღება და წინამძღოლობის ორგანიზებული მასპინძლობა.
ვიზიტის თბილისში გაგრძელებით, ჯგუფი მეტეხის ციხის ნახვის შემდეგ ავლაბრის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიას ეწვია. უძველეს ეკლესიაში სანთლების დანთების და ლოცვის შემდეგ მათ ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურილ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდულ ცენტრში გადაინაცვლეს.
ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში დამსწრეებს „ჰაიარტუნის“ ხელმძღვანელი ევგენია მარკოსიანი მიესალმა და სტუმრებს ცენტრის საქმიანობა გააცნო.3 ევგენია მარკოსიანმა სიტყვა ახალქალაქის ახალგაზრდული ცენტრის პასუხისმგებელ კარინე თადევოსიანს გადასცა, რომელმაც ხაზი გაუსვა მსგავსი ორმხრივი ვიზიტების მნიშვნელობას სომხური სულისკვეთებით აღზრდისა და პიროვნებად ფორმირების საქმეში, დამსწრეთა მეშვეობით წარმოაჩინა ის დიდი სამუშაო, რომელსაც ცენტრი თავის ორ შენობაში ეროვნულის შენარჩუნების, კულტურის განვითარებისა და ტრადიციების თაობებისათვის გადაცემის მიმართულებით ახორციელებს.
მეგობრობის  ხიდი კიდევ უფრო განმტკიცდა, როდესაც საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის თავმჯდომარეობით, ორი ცენტრის მუსიკალური ჯგუფების, შემოქმედებითი ჯგუფებისა და სოლო შემხრულებლების მონაწილეობით გაიმართა კონცერტი, რუბრიკით -„ერკირ ნაირი“.  მონაწილეებმა შეასრულეს პატრიოტული და საესტრადო სიმღერები, იცეკვეს სომხური ეთნოგრაფიული ცეკვები, დუდუკსა და დოლზე 4დაუკრეს  ნაწარმოებები კომიტასის შემოქმედებიდან და წაიკითხეს ვაჰან ტერიანი და ჰამო საჰიანი.
ახალქალაქის ახალგაზრდული ცენტრის პასუხისმგებელმა კარინე თადევოსიანმა და „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ხელმძღვანელმა ევგენია მარკოსიანმა სამახსოვრო საჩუქრები გაცვალეს.
ღონისძიება თავისი კურთხევისა და შეფასების სიტყვით შეაჯამა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. ეპარქიის წინამძღვარმა ხაზი გაუსვა ორმხრივ ვიზიტებსა და მსგავსი ტიპის ღონისძიებებს სომხობის შენარჩუნების და კულტურის განვითარების მიმართულებით, აღსაზრდელთა ორმხრივი დაახლოვების, მეგობრული ურთიერთობების 5ჩამოყალიბებისა და განვითარების მნიშვნელობას, რაც ასევე ეროვნული სიამაყის, კულტურის გაცნობისა და გავრცელების საშუალებაა. მეუფემ  დააფასა აღსაზრდელთა მომზადება, ცენტრის ხელმძღვანელის, კარინე თადევოსიანის, სასწავლო ნაწილის რიმა რსტაკიანის, პედაგოგების ვაჩაგან რსტაკიანის, სილვა ღარღარიანის, ნაზიკ აკობიანისა და სხვების სანუკვარი სამუშაო.
ახალქალაქიდან ჩამოსული სტუმრები ეწვივნენ ასევე სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა ხოჯივანქის პანთეონს, სადაც მათ ღირსი მღვდელი  ტათევ მარუქიანი დახვდათ.  მღვდელმა   დამსწრეებს პანთეონზე უამბო შემდეგ ერთობლივად ილოცეს იქ განსვენებულთა სულების სიმშვიდისათვის.  ახალქალაქის ახალგაზრდული ცენტრის აღსაზრდელთა და პედაგოგთა დედაქალაქში ვიზიტი თბილისის თავისუფლების ხიდის სილამაზით დასრულდა.  თბილი შთაბეჭდილებები გახდა იმის გარანტი და იმედი, რომ ორი ცენტრის მეგობრობის ხიდები ჯერ კიდევ დიდხანს გაგრძელდება.

Мост дружбы укрепился еще больше PDF Печать E-mail
A111 ноября 2018 года, с дружеским и познавательным визитом в Тбилиси прибыла группа из 40 человек (7 педагогов и 33 ученика) из Молодежного центра г. Ахалкалаки, под руководством директора центра, Карине Тадевосян. Цель визита состояла в том, чтобы ознакомиться с достопримечательностями города Тбилиси, осмотреть армянские следы древнего города, а также укрепить дружеские связи между Молодежным центром г. Ахалкалаки и центром «Айартун» Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, начало 1которым положили в ходе майского визита тбилисского центра в г. Ахалкалки.
Гостей встретил и сопровождал Ревик Карапетян, учитель истории однодневных школ при центре «Айартун». Гости посетили Манташевские торговые ряды, осмотрели сокрушенную церковь Сурб Норашен, памятники Саят-Новы и Сергея Параджанова, а затем поднялись в кафедральную церковь Сурб Геворг. После участия в воскресной литургии, гостей тепло принял Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Для гостей было организовано угощение в 2предводительстве церкви Сурб Геворг.
В продолжение своего визита ахалкалакские гости поднялись на Метехскую крепость, посетили церковь Сурб Эчмиадзин на Авлабаре. После того как они зажгли свечи и помолились в старинной церкви, гости направились в культурно-просветительский и молодежный центр «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии.
В зале имени Галуста Гюлбенкяна центра «Айартун» гостей встретила и ознакомила с работой центра руководитель центра Евгения Маркосян. Затем слово было предоставлено руководителю Молодежного центра г. Ахалкалаки, Карине Тадевосян, которая высоко оценила значение таких взаимных визитов в деле формирования, развития и воспитания молодежи в патриотическом духе. Руководитель центра г. Ахалкалаки, с помощью разных фотографий, ознакомила 3присутствующих с той огромной работой, которую осуществляет центр в двух специализированных зданиях, для сохранения и развития национальной культуры, идентичности и традиций в подрастающем поколении.
В этот день мост дружбы укрепился еще больше, когда в присутствии Главы Епархии ААЦ в Грузии, в центре «Айартун» состоялся концерт под названием «Еркир Наири» («Земля Наири»), в котором принимали участие ансамбли художественных групп, а также отдельные исполнители обоих центров. Участники концерта исполнили эстрадные и патриотические песни, выступили с национальными армянскими танцами, исполнили произведения Комитаса  на дхоли и дудуки, а также читали стихи Ваана Терьяна и Амо Сагияна.
4Директор Молодежного центра Ахалкалаки  Карине Тадевосян и руководитель центра «Айартун» Евгения Маркосян обменялись памятными подарками.
Предводитель Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, благословил мероприятие и высоко оценил организованную работу. Глава Епархии отметил важность взаимных дружеских визитов с точки зрения сохранения армянской культуры и идентичности, развития взаимосвязей и дружеских отношений между воспитанниками центров и молодежью, что также является национальной гордостью, средством познания своей культуры и ее распространения. Его Преосвященство высоко оценил и выразил 5благодарность руководителю центра Карине Тадевосян, заведующей учебной частью Римме Рсткян, педагогам Вачаган Рсткяну, Сильве Карслян, Назик Акопян и другим, за прекрасную и преданную работу в деле воспитания молодого поколения.
Гости из Ахалкалаки также посетили «Ходживанк» пантеон армянских писателей  и общественных деятелей, где их встретил достопочтенный духовный отец Татев Марукян. Он рассказал гостям историю пантеона, а затем присутствующие вместе помолились за упокой душ покоящихся здесь видных деятелей. Визит воспитанников Ахалкалакского молодежного центра и их педагогов в г. Тбилиси завершился посещением и любованием прекрасного вида моста Мира в г. Тбилиси. Замечательные и теплые впечатления стали залогом и надеждой того, что мост дружбы между центрами будет существовать еще долгое время.