პირველი სომხურ-ქართული კლასი ბათუმის საჯარო სკოლაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018-2019 ახალი სასწავლო წლის დაწყება მართლაც რომ ისტორიული აღმოჩნდა. მთელი საქართველოს მოსწავლეებისავით 2018 წლის 17 სექტემბერს სასწავლო პირველი ზარი ჟღერად გაისმა ბათუმის #4 ქართულ სკოლის იმ მოსწავლეებისათვის, რომლებიც სომხურ-ქართულ კლასის მოსწავლეები გახდნენ.
ორენოვანი სწავლების ეს პროგრამა, რომელსაც საქართველოში ანალოგი არ აქვს, შესაძლებლობას აძლევს საქართველოს განათლების ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით ქართული ენის შესწავლის პარალელურად შეისწავლონ სომხური ენა და ლიტერატურა. ეს პროექტი აჭარის პატარა სომხებისათვის ქვეყნის სამოქალაქო საზოგადოებაში ინტეგრირების ჭეშმარიტი გზაა.
სომხურ-ქართული კლასის გახსნის ინიციატივის ავტორი გახლავთ სომეხთა ეპარქია, კოორდინატორი და ორგანიზატორი კი აჭარის, 41958011 1805011502952170 688326044565897216 oგურიის, იმერეთის „სურბ ფრკიჩ“ („წმინდა მსხნელი“) ეკელსიის ღირსი მღვდელი არარატ გუმბალიანი. აღნიშნული პროექტი განხორციელდა საქართველოსა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების სამინისტროების, სკოლის დეპარტამენტების მხარდაჭერით.
ახალი სასწავლო წლის დაწყება სასიხარულო დღედ იქცა.  სომხურ-ქართული კლასის  პირველკლასელებს მიულოცეს და კეთილი მობრძანება უსურვეს სკოლის დირექტორმა ქალბატონმა მანანა თავართქილაძემ, ბათუმში სომხეთის რესპუბლიკის  გენერალურმა კონსულმა ბატონმა ეღიშე სარგისიანმა, რომლებმაც ერთმნიშვნელოვნად ხაზი გაუსვეს ახალ თაობას ორი ენით განათლების მიღების აუცილებლობას.
ღირსი მღდელმა არარატ გუმბალიანმა მილოცვის თავის სიტყვაში, ასავე, გადასცა სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევა და კეთილი სურვილები. შემდგომ, თავისი კურთხევა მოიტანა საქართველოსა და აჭარის განათლების სამინისტროებს, ბათუმის #4 საჯარო 41895180 1805010432952277 6940598155981357056 oსკოლის დირექციასა და მასწავლებლებს ამ პროექტის განხორციელების მხარდაჭერისათვის და სომეხ ბავშვებს სახელმწიფო ენის სწავლების პარარლელურად მშობლიური ენის შესწავლის შესაძლებლობის მიცემისათვის.
შემდეგ პირველი კლასის დამრიგებელმა ხათუნა ცინცაძემ, ქართული ენის მასწავლებელმა ნანა მალაღმაძემ და სომხური ენის მასწავლებელმა სათენიკ დანელიანმა ბავშვებს აიყვანეს თავიანთ ახალ, ლამაზად გაფორმებულ კლასში, სადაც მათ „კეთილი მობრძანება“ სიტყვებით გემრიელი ტორტი ელოდებოდა.
ბათუმის სომხურ-ქართული კლასის მოსწავლეებს მოიმსახურებს სპეციაულრი ტრასპორტი. ამ კლასისათვის, ასევე, შეიქმნა სპეციალური ჯგუფი, რომ ბავშვებმა საშინაო დავალებები სომხურ ენაში, ქართულ ენასა და მათემატიკაში შეასრულონ მასწავლებებლების დახმარებით. ამ ყველაფრის ფინანსური მხარე აკმაყოფილებს სომეხთა ეპარქია და აჭარის თემი.

Первый грузино-армянский класс в публичной школе г. Батуми PDF Печать E-mail
A1Новый 2018-2019 учебный год начался с исторического события. Как и во всех школах Грузии, первый звонок раздался 17 сентября 2018 года для первоклассников четвертой грузинской школы г. Батуми, которые поступили в армяно-грузинский класс.
Билингвистическая учебная программа, у которой нет аналога в Грузии, дает возможность параллельно с грузинским языком, изучать армянский язык и литературу по национальной государственной программе образования Грузии. Это программа истинный путь для интеграции в гражданское общество Грузии молодого поколения армян Аджарии.
Автором инициативы открыть здесь армяно-грузинский класс является Епархия ААЦ в Грузии, координатором и организатором – духовный пастырь церкви Сурб Пркич г. Батуми, Аджарии, Гурии и Имерети, духовный отец Арарат Гумбалян. В реализации этого проекта свое содействие оказали департаменты школ Министерства образования и науки Грузии и Аджарской автономной республики.41958011 1805011502952170 688326044565897216 o
Новый учебный год начался торжественно. С первым звонком первоклассников армяно-грузинского класса поздравили и пожелали доброго пути директор школы, госпожа Манана Таварткиладзе, Главный консул Республики Армения в г. Батуми, господин Егише Сарксян, которые однозначно отметили важность необходимости образования молодого поколения на двух языках.
Достопочтенный отец Арарат Гумбалян в своем поздравительном слове передал благословение и добрые пожелания Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна. Духовный пастырь также послал свое благословение Министерствам образования и науки Грузии и Аджарии, директору школы №4 и педагогическому составу, и поблагодарил за поддержку инициативы Епархии, и возможность в годы учебы 41895180 1805010432952277 6940598155981357056 oпараллельно с государственным языком обучать детей родному языку и литературе.
Затем преподаватель первого класса Хатуна Цинцадзе, учитель грузинского языка Нана Малакмадзе и учитель армянского языка Сатеник Даниелян вместе с детьми вошли в празднично украшенный класс, где со словами «Добро пожаловать!» их ждал вкуснейший торт.
Привозить учеников армяно-грузинского класса в школу и обратно развозить по домам будет специально предоставленный транспорт, также для этого класса будет функционировать продленная группа, где учителя будут помогать детям делать домашнее задание по грузинскому языку, математике и армянскому языку. Расходы на осуществление проекта взяла на себя Епархия Армянской Апостольской Церкви в Грузии и духовная паства Аджарии.