მოსამზადებელი მოხალისეობრივი სასწავლო კურსები დასრულდა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
a12018 წლის 13 ივნისს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ჰაიარტუნ" ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში გაიმართა ქართულ ენაში მომზადების   1+4 პროგრამის ქართული უნივერსიტეტების სომხურენოვანი სტუდენტების  გამოსამშვიდობებელი შეხვედრა,  რომლის დროსაც მათ უსურვეს ბაკალავრიატში სწავლის წარმატებულად გაგრძელება.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილების    დირექტორმა  ვალერი ბადალიანმა შეაჯამა გასული სასწავლო წლის განმავლობაში „ჰაიარტუნ“ ცენტრში ჩატარებული დამატებითი მოსამზადებელი კურსები, მადლობა გადაუხადა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის  სახელმწიფო უნივერსიტეტის  სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა და ზუსტ და საბუნებისმეტყველო  ფაკულტეტების სტუდენტებს ჰარუთიუნ მალხასიანსა და სტეფან ევაჯიანს. ამ უკანასკნელთა ინიციატივით უკვე მეორე წელია ეწყობა მოხალისეობრივი დამატებითი კურსები, რათა ახალგაზრდებს ბაკალავრიატში არჩეულ სპეციალობებზე არ გაუჭირდეთ სწავლის გაგრძელება,   ქართულ ენაზე ლექციების მოსმენა, სემინარებში მონაწილეობა  და გამოცდების ჩაბარება.   პროექტის ავტორებს სასწავლო კურსების ჩატარებაში მხარი დაუჭირეს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სხვადასხვა ფაკულტეტების მაღალი კურსების სტუდენტებმა.
საქართველოს სომხებით დასახლებული სხვადასხვა რეგიონებიდან ჩამოსული  70-მდე ახალგაზრდა კვირაში ერთხელ ესწრებოდა სხვადასხვა თემების განხილვებს, სხვადასხვა მეცადინეობებს. ისინი იღებდნენ მათთვის საინტერესო კითხვების პასუხებს და მხარდაჭერას.
ტრენინგები ოთხი მიმართულებით ჩატარდა - სამედიცინო, იურიდიულ, ეკონომიკურ და ჰუმანიტარულ ფაკულტეტებზე სწავლის გასაგრძელებლად.   ტრენინგები ტარდებოდა მათემატიკაში, ზოგად უნარებში, ბილინგვური განათლების თემებზე. წარმოადგინეს რეფერატები სამედიცინო, სამოქალაქო განათლების თემებზე. ასევე ეწყობოდა სპეციალობებში დოკუმენტური და სამეცნიერო ფილმების ჩვენება, ტარდებოდა თამაშები, კონკურსები, ვიქტორინები.
ტრენინგების  დასასრულს ორგანიზებულ შეხვედრაზე გამოვიდნენ მოსამზადებელი კურსების მონაწილე სტუდენტები.  მათ მადლობა გადაუხადეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს, ვისი კურთხევით ტარდება დამატებითი სასწავლო კურსები,     ეპარქიის ახალგაზრდულ  განყოფილებას და   კურსების  ავტორებს,  დახმარებისთვის.

Завершились подготовительные волонтерские курсы PDF Печать E-mail
a113 июня 2018 года, в зале им. Галуста Гюлбенкяна центра «Айартун», состоялась прощальная встреча студентов подготовительного курса по обучению грузинского языка, которые учатся в разных высших учебных заведениях г. Тбилиси по программе 1+4. Встреча также стала приветственным мероприятием для желающих поступить в ВУЗы.
Резюмировав за весь текущий год проведенные дополнительные подготовительные курсы в центре «Айартун», директор отдела по вопросам молодежи Епархии ААЦ в Грузии Валерий Бадалян поблагодарил студентов факультета социальной политики и информатики Тбилисского университета им. Иване Джавахишвили, Артура Малхасяна и Степана Эваджяна. По инициативе этих студентов, вот уже второй год организуются волонтерские дополнительные курсы с целью обучения грузинскому языку армяноязычных студентов подготовительного курса, которые учатся в грузинских ВУЗах, чтобы помочь им сдать экзамены на грузинском языке по всем предметам выбранных ими специальностей. Вместе с авторами проекта, в волонтерских курсах также принимали участие студенты старших курсов тбилисского государственного университета им. Ив. Джавахишвили.
Около 70 молодых людей прибывших из разных армянонаселенных регионов Грузии, один  раз в неделю принимали участие в обсуждении разных тем, получая ответы на интересующие их вопросы.
Курсы были подготовлены по четырем направлениям, чтобы ребята могли сдать экзамены на медицинский, юридический, экономический и гуманитарные факультеты. Занятия проходили по математике, английскому языку, анатомии и общим навыкам. Проходили встречи и презентации по международным, юридическим, билингвистическим темам. Были представлены рефераты по медицинскому и гражданскому образованию, а также были организованы показы документальных и научных фильмов по разным предметам, и проведены викторины, игры-конкурсы.
На встрече, по случаю выпуска данного курса, выступали студенты нулевого курса. Они поблагодарили Главу Епархии ААЦ в Грузии с благословения которого проходили дополнительные занятия, также поблагодарили отдел по вопросам молодежи Епархии и авторов проекта за поддержку.