ბათუმში ჩატარდა ტოლმის ფესტივალი PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A1ტოლმის  ფესტივალი ნამდვილი ზეიმია, რომელიც ყოველწლიურად საზეიმოდ იმართება საქართველოს სომხურ სათვისტომოში.
2018 წლის 13 მაისს,   ტოლმა-2018 სათვისტომოს საერთო ღონისძიების ფარგლებში, ფესტივალი გაიმართა DSC 5636საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ბათუმის ალექსანდრე მანთაშიანცის სახელობის   საგანმანათლებლო, კულტურულ  და ახალგაზრდულ  ცენტრში.  ის განხორციელდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის საეპისკოპოსოს და ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის მხარდაჭერით.
ფესტივალი სათანადოდ იყო ორგანიზებული ალექსანდრე მანთაშიანცის სახელობის ცენტრის მიერ, დირექტორის, სონა ჰოვანისიანის ხელმძღვანელობით.
ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიაში საკვირაო წირვის შემდეგ ადგილობრივი სომხების სულიერმა მოძღვარმა არარატ გუმბალიანმა ისაუბრა დღის საიდუმლოს შესახებ, დამსწრეებს მიულოცა სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიის კალენდრით მეორე ბზობა, შემდეგ წარმატებები და DSC 5656კეთილდღეობა უსურვა ყველა ქალბატონს, ვინც დაამზადა ეს სომხური კერძი  და აკურთხა  წარმოდგენილი  ტოლმით სავსე  40-მდე ქვაბი.
ალექსანდრე მანთაშიანცის სახელობის ცენტრის დირექტორმა მაღალი შეფასება მისცა ბათუმის სომხური სათვისტომოს წევრი ქალბატონების აქტივობას, ფესტივალი გახსნილად გამოაცხადა და დამსწრეები მიიწვია ტოლმის დასაგემოვნებლად.
ფესტივალს ესწრებოდნენ  ბათუმში სომხეთის რესპუბლიკის გენერალური კონსული ბატონი ეღიშე სარგსიანი, სათვისტომოს სტრუქტურათა ხელმძღვანელები, DSC 5688ორგანიზაციების წევრები. ფესტივალს სტუმრობდა სომხური სათვისტომოს მრავალი წევრი, უცხოელები, ტურისტები, რომლებიც გაკვირვებულნი იყვნენ წარმოდგენილი კერძის მრავალფეროვნებით და დიდი ინტერესით აგემოვნებდნენ სომხურ მადიან ტოლმას.
ფესტივალში აქტიურად მონაწილეობდნენ ალექსანდრე მანთაშიანცის სახელობის  ცენტრის აღსაზრდელები, მათი მშობლები. მასწავლებლებთან ერთად მათ წარმოადგინეს თავიანთი ხელით დამზადებული ტოლმა.
ღონისძიება მიმდინარეობდა მხიარული ცეკვების და სიმღერების თანხლებით, რაც წარმოადგინეს ცენტრის სიმღერისა და ცეკვის ჯგუფებმა, ინდივიდუალურმა შემსრულებლებმა.
ფესტივალის ყველა მონაწილემ სუვენირი მიიღო. ღონისძიების დასასრულს ყველა დამსწრე მშვენიერ განწყობაზე იყო.

В Батуми прошел фестиваль толмы PDF Печать E-mail
A1Фестиваль толмы – настоящий праздник, который каждый год торжественно проводится в армянской общине Грузии.
13 мая 2018 года, в рамках всеобщинного мероприятия «Толма-2018», фестиваль прошел также в культурно-образовательном и молодежном центре им. Александра Манташева г. Батуми Епархии ААЦ в Грузии. Фестиваль прошел при поддержке Предводительства Епархии ААЦ и церкви Сурб Пркич г. Батуми.
Фестиваль надлежащим образом организовал центр Александра Манташева под руководством директора центра Соны Ованнисян.DSC 5636
После воскресной Святой Литургии в церкви Сурб Пркич г. Батуми, духовный пастырь местных армян, достопочтенный о. Арарат Гумбалян, рассказал о значении и таинстве дня и поздравил всех присутствующих с праздником Второго Вербного Воскресенья, который отмечает Армянская Апостольская Святая Церковь. Затем духовный отец пожелал удачи и благополучия всем женщинам, которые приготовили армянское блюдо, представленное в 40 кастрюлях, и благословил угощение.
DSC 5656Директор центра Ал. Манташева высоко оценила активность женщин батумской общины, поздравила с открытием фестиваля и пригласила всех присутствующих угоститься армянской толмой. На фестивале толмы присутствовал Главный Консул Республики Армения в г. Батуми Егише Саргсян, руководители общественных структур, члены разных организаций.
Гостями фестиваля толмы были члены армянской общины, гости разных национальностей, туристы, DSC 5688которые были приятно удивлены представленным разнообразием и разновидностями армянского блюда, и с удовольствием пробовали армянскую национальную толму.
В фестивале активно принимали участие воспитанники центра Алекснадра Манташева и их родители. Вместе с учителями, они представили собственноручно приготовленную вкусную толму.
Мероприятие сопровождалось веселыми песнями и танцами, исполненными учениками центра, ансамблями песни и танца, а также другими исполнителями.
Все участники фестиваля получили памятные подарки. А присутствующие разошлись по домам в веселом и праздничном настроении.