2017 წლის 20 ოქტომბერს, ორდღიანი სამუშაო ვიზიტით თბილისში მყოფი სომხეთის რესპუბლკის იუსტიციის მინისტრი დავით ჰარუთიუნიანი ეწვია საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიას.
მაღალი რანგის სტუმარს დახვდნენ ეპარქიის მღვდელმსახურები და თანამშრომლები. ეკლესიის სულიერი მოძღვარი, ღირსი მღვდელი ვირაპ ღაზარიანი მიესალმა სტუმრებს და მათ გადასცა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევა და კეთილი მობრძანება სურვილი.
მამა ვირაპმა მინისტრს და მის თანმხლებ პირებს წარუდგინა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის თბილისის ტაძრები, კერძოდ „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესია, უამბო მე-19 საუკუნეში აგებული ეკლესიის ისტორია, ჩატარებული სარემონტო სამუშაოები და 2011 წელს სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის, უწმინდესისა და უნეტარესის, გარეგინ მეორის მიერ ეკლესიის ხელახალი კურთხევის ისტორია.
შემდეგ სტუმრებმა დაათვალიერეს „ჰაიარტუნ“ ცენტრი. „სურბ მოვსეს ხორენაცი“ საბავშვო ბაღის აღსაზრდელები მაღალი რანგის სტუმრებს დახვდნენ სომხეთის რესპუბლიკის ჰიმნის შესრულებით. ეპარქიის განათლების განყოფილების დირექტორმა ევგენია მარკოსიანმა სტუმრებს უამბო „ჰაიარტუნ“ ცენტრის შენობის, აქ მოქმედი სომხური ენის სწავლების ერთდღიანი სკოლების, შემოქმედებითი ჯგუფების, ცეკვის ანსამბლის, სიმღერის გუნდების საქმიანობის შესახებ და ხაზი გაუსვა არა მხოლოდ დედა სამშობლოში ორგანიზებულ ღონისძიებებში მათ მონაწილეობას, არამედ ეროვნული კულტურის საქართველოს კულტურულ ცხოვრებაში წარმოჩენას. მასპინძელმა ასევე ხაზი გაუსვა დედა სამშობლოს მთავრობის მუდმივ ყურადღებას თბილისის სომხური სათვისტომოს ცხოვრებისადმი, კერძოდ მადლიერების სიტყვა თქვა სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის სამინისტროს მისამართით, ეპარქიის ეგიდით მოქმედი ცენტრების მხარდაჭერისათვის.
ბატონმა დავით ჰარუთიუნიანმა დაუფარავი გაკვირვებით და სიხარულით, მაღალი შეფასება მისცა ცენტრის საქმიანობას, რომელიც ხორციელდება თბილისელი სომხების კონსოლიდაციით და მიმართულია სომხური თვითმყოფადობის შენარჩუნებისკენ.
შემდეგ იუსტიციის მინისტრი ეწვია საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო, კულტურულ და ახალგაზრდულ ცენტრს, სადაც სტუმრებს ოვანეს თუმანიანის სახლის, შენობის შეძენის, ჩატარებული სარემონტო სამუშაოების და საქმიანობის მიმართულებები გააცნო ცენტრის ხელმძღვანელმა გისანე ჰოვსეფიანმა.სტუმრებმა დაათვალიერეს ცენტრის ოთახები, დაინტერესდნენ ბიბლიოთეკით და აღფრთოვანებულნი იყვნენ აივნიდან გაშლილი ხედით.
მიუხედავად იმისა, რომ დროში შეზღუდულნი იყვნენ, სტუმრებმა უყურეს დოკუმენტურ ფილმს, რომელიც ასახავს მწერლის სახლს - სარემონტო სამუშაოებამდე და მის დღევანდელ მდგომარეობას.
კმაყოფილების და მადლიერების თბილი სიტყვის თქმის შემდეგ, სომხეთის რესპუბლიკის იუსტიციის მინისტრმა დავით ჰარუთიუნიანმა ვიზიტი გააგრძელა სამართლებრივ სფეროში სომხურ-ქართული თანამშრომლობისადმი მიძღვნილ ფორუმში მონაწილეობით.

Министр юстиции Армении Давид Арутюнян, находящийся в Тбилиси с двухдневным рабочим визитом, 20 октября 2017 года посетил церковь Сурб Эчмиадзин Епархии ААЦ в Грузии.
Высокопоставленных гостей встретили духовные лица и служащие епархии. Духовный пастырь церкви, о. Вирап Казарян поприветствовал гостей и передал благословение и добрые пожелания предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна.
О. Вирап представил министру и сопровождающим его лицам храмы Епархии ААЦ в Грузии в Тбилиси, и церковь Сурб Эчмиадзин в частности, он затронул историю храма, построенного в 19-м веке, поведал о его реставрации и как в 2011 году Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин II освятил его вновь.
Министр юстиции Армении в сопровождении духовных лиц и служащих резиденции епархии посетил центр «Айартун». Воспитанники Детского сада им. Св. Мовсеса Хоренаци встретили высокопоставленных гостей, исполнив государственный гимн Республики Армения. Евгения Маркосян, директор отдела образования Епархии ААЦ в Грузии, рассказала гостям о строительстве центра «Айартун», действующих при центре школах по изучению родного языка, творческих кружках, ансамблях песни и танца, подчеркнув, что ансамбли и группы принимают участие не только в разных культурных мероприятиях в Армении, но и демонстрируют национальную культуру в культурной жизни Грузии. Евгения Маркосян отметила, что Армения уделяет постоянное внимание жизни тбилисской армянской общины, в частности выразила слова благодарности Министерству Диаспоры РА за поддержку, оказанную центрам, действующим под эгидой Епархии.
Не скрывая радостного удивления, Давид Арутюнян высоко оценил ту большую работу во благо сохранения армянской идентичности, которая осуществляется в этом центре, объединяя тбилисских армян.
Затем Министр юстиции Армении отправился Научно-культурный и молодёжный центр «Дом Ованеса Туманяна». Здесь руководитель центра Гисанэ Овсепян представила гостям историю квартиры Туманяна, ее приобретения, реставрации и поведала о направлениях деятельности. Гости прошлись по комнатам центра, заинтересовались библиотекой и восхитились великолепным видом с балкона.
Несмотря на ограничения по времени, гости посмотрели документальный фильм, показывающий дом Туманяна до реставрации и отражающий его настоящее.
Выразив благодарность и удовлетворение, министр юстиции РА продолжил свой рабочий визит и принял участие в армяно-грузинском форуме по правовому сотрудничеству.