თანდოიანცის ეკლესიის საკითხით მრგვალ მაგიდაზე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის გამოსვლის ტექსტი PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
სტატიები
DSC03994პატივცემულო სახალხო დამცველის ოფისის წარმომადგენლებო, დიპლომატიური კორპუსის და   საზოგადო სფეროს მოღვაწენო, სულიერო ძმებო, ძვირფასო დებო და ძმებო.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის მღვდელმსახურების და მრევლის სახელით ყველას მოგესალმებით, ვლოცულობთ  თქვენი დღეგრძელობის, მშვიდობისა და სულის  ხსნისთვის.
ძვირფასო მეგობრებო, ამ კვირას ჩვენი ეკლესია შევიდა საერთო ქრისტიანული უდიდესი საიდუმლოს - ვნების კვირის ღირსახსოვარ პერიოდში. ჩვენი უფლის,   იესო ქრისტეს,    ღალატის, ტანჯვის, განსაცდელის და ჯვარცმის, შემდეგ კი  აღდგომის სიხარული ჩვენც გვინერგავს ოპტიმიზმის, სამართლიანობის და სიმართლის გამარჯვების იმედს.
სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესია საქართველოში მოქმედებს მე -5 საუკუნიდან. ისტორიულად, საქართველოს სომეხთა ეპარქია სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიის ერთ-ერთი უძველესი და უმნიშვნელოვანესი ეპარქიაა სომეხთა ეკლესიის ისტორიაში. იგი მოიცავს საქართველოს ტერიტორიას. ეპარქიის   საკათედრო ტაძარი „სურბ გევორგ“ ეკლესიაა. ეპარქია      აერთიანებს და უძღვება საქართველოს ტერიტორიაზე მოქმედ სომხურ ეკლესიებს, სომეხ ქრისტიანულ სათვისტომოს. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ისტორია მოწმობს სომეხი და ქართველი ხალხების ათასწლეულების მეგობრობას, საქართველოს სხვა ერებთან,    რელიგიებისა და სარწმუნოებების წარმომადგენლებთან სოლიდარულ  თანაარსებობას.  აღსანიშნავია, რომ 1914 წლის მონაცემებით საქართველოში მოქმედებდა  400-ზე მეტი სომხური ეკლესია,   აქედან 27 დედაქალაქ თბილისში იყო. ეკლესიებთან მოქმედებდა  ათეულობით სომხური სკოლა, კულტურული და საქველმოქმედო დაწესებულება,   საავადმყოფო   და საჯარო დანიშნულების სტრუქტურა.
საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის დღიდან  მოყოლებული, სომეხი ეროვნების საქართველოს მოქალაქეები, კერძოდ -   თბილისელები,    საბჭოთა კავშირის წლებში ბოლშევიკების მიერ ჩამორთმეული ძირძველი სომხური ტაძრების სომეხთა სამოციქულო ეკლესიის საქართველოს ეპარქიისთვის დაბრუნების მოლოდინში არიან.
თუმცა, გასული 27 წლის განმავლობაში, ისევე როგორც საბჭოთა ოკუპაციის წლებში, თბილისში  მხოლოდ ორი, სურბ გევორგის საკათედრო და ავლაბარში მდებარე სურბ ეჯმიაწინის ტაძრები  აგრძელებს ფუნქციონირებას, ორივე ეკლესია არ იმყოფება ეპარქიის  იურიდიულ   საკუთრებაში, საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე მსგავსად 58 ეკლესია.
საბჭოთა ოკუპაციამდე თბილისში 27 სომხური ტაძარი ფუნქციონირებდა. მათგან 12 საბჭოთა რეჟიმის დროს განადგურდა, 6 ტაძარი კი - საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესიის საპატრიარქოს მიერ იქნა გაქართულებული. დანარჩენი 7 ტაძრის ბედი დღემდე გაურკვეველია. ამ უკანასკნელთა შორისაა მუღნეცოც სურბ გევორგის ტაძარი, რომელიც 2009 წელს ჩამოიშალა; ნიკოღაიოს სურბ ნშანი, რომელიც 2002 და 2012 წლებში ჯერ  დაიწვა, შემდგომ კი ნაწილობრივ ჩამოიშალა; ერევანცოც სურბ მინასი, რომელიც     2009 წელს   პრივატიზებულ იქნა კერძო პირის მიერ; ჰარანცის ვანქი     ( სამრეკლო); კრწანისის წირანავორ სურბ ასტვაწაწინის ტაძარი. დღეს განადგურების საფრთხის წინაშე დგას შამხორეცოც სურბ ასტვაწაწინის (კარმირ ავეტარანი) და ნიკოღაიოს სურბ ნშანის ტაძრები.
ჩვენთვის განსაკუთრებით შემაშფოთებელია 2017 წელს თანდოიანც სურბ ასტვაწაწინის სომხური ტაძრის საქართველოს ეკლესიის საპატრიარქოს ბალანსზე უკანონოდ გადაცემის ფაქტი.
დადებითად ვაფასებთ თბილისის სომხური მემკვიდრეობის შენარჩუნებისკენ მიმართულ   საქართველოს მთავრობის  გადადგმულ ზოგიერთ ნაბიჯს. კერძოდ, ნორაშენის სურბ ასტვაწაწინის ტაძრის გამაგრებითი  სამუშაოების ჩატარებას. იმედი გვაქვს, რომ მსგავსი მიდგომა იქნება სხვა ეკლესიების შემთხვევაშიც, ვინაიდან ეს უნიკალური  არქიტექტურული   ძეგლები არა მხოლოდ სომეხი ერის კულტურულ ნაღვაწლს წარმოადგენს, არამედ ჩვენი ქვეყნის - საქართველოს,  კულტურულ მემკვიდრეობას,  რომელთა განადგურებით ირღვევა მრავალეროვანი საქართველოს ისტორიული პორტრეტი.
საქართველოს სომხობის,   სომეხთა სამოციქულო ეკლესიის მრევლის თვალწინ    გრძელდება ჩვენი წინაპრების მიერ აგებული ღვთის სახლების განადგურება, ტაძრებისა, სადაც ქრისტიანად მოინათლნენ და ჯვრისწერის საიდუმლოს ეზიარნენ ჩვენი მამა-პაპები.  ჩვენთვის ორმაგად მტკივნეულია,   რომ დამოუკიდებელ, დემოკრატიულ საქართველოში  ჩვენი წინაპრების მემკვიდრეობის განადგურების  და ფალსიფიცირების მოწმენი ვართ, მაშინ, როდესაც სომეხთა ეკლესიის საქართველოს ეპარქია გახლავთ ამ მემკვიდრეობის ისტორიული მესაკუთრე.   გვიჩნდება განცდა, რომ საბჭოთა ოკუპაციის პერიოდში დაწყებული სომეხი მოქალაქეების ძარცვა დღესაც გრძელდება დამოუკიდებელი საქართველოს არსებობის პირობებში.
რესტიტუციის შესახებ კანონის არარსებობის გამო, დამოუკიდებელ საქართველოში სომეხთა სამოციქულო ეკლესიის ეპარქიას შეზღუდული აქვს შასაძლებლობა კანონიერი გზით დაიცვას საკუთარი კონსტიტუციური უფლებები, რის შედეგადაც   არაკანონიერ და უფლებამოსილ  ორგანოთა   მიერ უკონტროლო   ქმედებები ხორციელდება.  იმისათვის, რომ საბოლოოდ მიწასთან არ გასწორდეს ჩვენი ჯერ კიდევ   შემორჩენილი და ჩამონგრეული   ტაძრები,   მივმართავთ საქართველოს მთავრობას აღნიშნული ეკლესიების  საქართველოს სომეხთა ეპარქიისთვის დაბრუნების თხივნით.
მივესალმებით 2014 წელს დაფუძნებულ რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს საქმიანობას, საბჭოთა ოკუპაციის დროს მიყენებული ზარალის ნაწილობრივი ანაზღაურების მიზნით მიღებულ საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებას  და სასურველი იქნებოდა რომ  განხორციელდეს მსგავსი მიდგომა ასევე სხვა რელიგიური გაერთიანების მიმართ. ის ფაქტი, რომ სხვადასხვა რელიგიურ გაერთიანებებს (ისლამურ, იუდევულ) უბრუნდება მათი სამლოცველოები,  გვაიმედებს რომ უახლოეს პერიოდში, სომეხი ეროვნების საქართველოს მოქალაქეები, ჩვენი წინაპრების მიერ აგებული ტაძრების სომეხთა ეკლესიის ეპარქიისთვის დაბრუნების ფაქტის მომსწრენი გავხდებით.

Речь Предводителя Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна
Проблема возврата армянских церквей в Грузии Армянской Епархии в Грузии: вопросы, связанные с церковью Тандоянц
Уважаемые представители Офиса народного защитника Грузии, дипломатического корпуса и деятели общественной сферы, духовные братья, дорогие братья и сестра, От имени священнослужителей и прихожан Армянской Епархии в Грузии, привет-ствуем вас всех, молимся за ваше долголетие, мир и спасение душ. Дорогие друзья, в это воскресенье, наша церковь вошла в период общехристианского великого таинства – Страстной недели. А после предательства, мучений, испытаний и рас-пятия Господа нашего, Иисуса Христа, радость Воскресения и в нас внушает оптимизм, надежду на то, что справедливость и правда восторжествует. Армянская Апостольская Святая Православная Церковь в Грузии функционирует с 5-ого века. Исторически, Армянская Епархия в Грузии Армянской Апостольской Святой Церкви является одной из старейших Епархий, сыгравшей важнейшую роль в истории ар-мянских церквей. Она включает в себя территорию Грузии. Кафедральным собором Епархии является церковь «Сурб Геворг» в г. Тбилиси. Епархия объединяет и руководит армянскими церквями, действующими на территории Грузии, армянской христианской общиной. Исто-рия армянской Епархии в Грузии свидетельствует о тысячелетней дружбе армянского и гру-зинского народов, о солидарном сосуществовании с разными нациями, проживающими на территории Грузии, представителями религий и вероисповеданий. Стоит отметить, что по данным на 1914 год, в Грузии функционировало более 400 армянских церквей, отсюда 27 было в Тбилиси, в столице. При церквях функционировали десятки армянских школ, куль-турных и благотворительных учреждений, больницы и структуры гражданского назначения. Начиная со дня восстановления независимости Грузии, граждане Грузии армянской национальности, в частности – тбилисцы, находятся в ожидании того, что старейшие армян-ские храмы, отнятые большевиками в годы советской власти, будут возвращены Епархии Армянской Апостольской Святой Церкви в Грузии. Хотя, на протяжении последних 27 лет, также, как и в годы советской оккупации, в Тбилиси продолжают функционировать лишь 2 храма – кафедральная церковь Сурб Геворг и, находящаяся на Авлабаре, церковь Сурб Эчмиадзин, обе церкви не находятся в юридиче-ской собственности Епархии, как и остальные 58 церквей по всей территории Грузии. До советской оккупации в Тбилиси функционировало 27 армянских церквей. Из них 12 было разрушено в годы советского режима, 6 церквей – Патриархия Грузинской Право-славной Церкви превратила в грузинские церкви, а судьба остальных 7 церквей, по сей день, не определена. Среди этих последних упомянутых церквей – церковь Мугнеоц Сурб Геворг (1356 г.), которая разрушилась в 2009 году; Никогайос Сурб Ншан (1624 г.), которая в 2002 и 2012 году сначала была сожжена, а затем наполовину разрушена; Ереванцоц Сурб Минас (1790 г.), которая в 2009 году была приватизирована частным лицом; Харанц Ванк (коло-кольня (931 г.)); церковь Циранавор Сурб Аствацацин (13-15 в.в.) в Крцаниси. Сегодня под угрозой разрушения также находятся церкви Шамхорецоц Сурб Аствацацин (Кармир Авета-ран (1735 г.)) и Никогайос Сурб Ншан. Для нас особенно возмутителен факт незаконной пе-редачи армянской церкви Тандоянц Сурб Аствацацин (1850-1860 г.г.) на баланс Патриархии Грузинской церкви в 2017 году. Мы положительно оцениваем некоторые шаги, предпринятые правительством Гру-зии, направленные на сохранение армянского наследия в Тбилиси. В частности, проведение укрепительных работ церкви Норашен Сурб Аствацаин. Надеемся, что с подобным подхо-дом отнесутся и к другим церквям, поскольку эти уникальные архитектурные памятники представляют собой не только наследие культуры армянского народа, но и культурное наследие нашей страны – Грузии, уничтожением которого разрушается исторический порт-рет многонациональной Грузии. На глазах армян, прихожан Армянской Апостольской Церкви, продолжается разрушение домов Господних, храмов, построенных нашими предка-ми, где наши отцы и деды были крещены христианами и познали таинство венчания. Для нас вдвойне болезненно, что в демократической Грузии мы являемся свидетелями уничто-жения и фальсифицирования наследия наших предков, тогда как Епархия Армянской Церк-ви в Грузии является историческим владельцем этого наследия. Такое ощущение, что грабеж армянского исторического культурного наследия, начатый в период советской оккупации, продолжается и сегодня, в период существования независимой Грузии. Из-за отсутствия закона о реституции, в независимой Грузии, у Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии ограничена возможность законным путем защищать свои конституционные права, в результате чего уполномоченными органами осуществляются бесконтрольные и незаконные действия. Для того, чтобы совсем не сравнялись с землей наши еще сохранившиеся и обрушенные храмы, обращаемся к Правительству Грузии с просьбой вернуть упомянутые церкви Армянской Епархии в Грузии. Приветствуем деятельность государственного агентства по вопросам религии, осно-ванного в 2014 году, решение Правительства Грузии, принятое с целью частичного возме-щения ущерба, нанесенного в период советской оккупации, и хотелось бы, чтобы такой под-ход был применен и к другим религиозным объединениям. Тот факт, что разным религиоз-ным объединениям (исламскому, иудейскому) возвращаются их молельни, вселяет в нас надежду, что в ближайшее время, граждане Грузии армянской национальности, станем сви-детелями факта не только того, что армянские церкви, построенные нашими предками, будут возвращены Армянской Епархии в Грузии, но и того, что отреставрированные церкви будут полны нашими верующими.