| სომეხთა გენოციდს გადარჩენილი 101 წლის არტიომ (ჰარუთიუნ) მესუმიანი საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ჰაიარტუნ" ცენტრის სტუმარი |
სომეხთა გენოციდის 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების ფარგლებში, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ჰაიარტუნ" ცენტრის და თბილისის სომეხთა ასამბლეის ინიციატივით, ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში, 2015 წლის 11 ივლისს, გაიმართა შეხვედრა ერზრუმში დაბადებულ, სომეხთა გენოციდს გადარჩენილ 100 წელს გადაცილებულ არტიომ (ჰარუთიუნ) მესუმიანთან. არტიომ მესუმიანი ერთი წლის ბავშვი იყო, როდესაც თურქების სისასტიკის მსხვერპლმა მამამ ბავშვი დამალა ბალახებში და ამგვარად გადაარჩინა სიკვდილს. შემდეგ ბავშვი იპოვა ბიძაშვილმა და დედამისს ჩააბარა. ახლა არტიომ მესუმიანი რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეა, ცხოვრობს ქალაქ კრასნოდარში. მიუხედავად მისი ხანდაზმული ასაკისა, ენთუზიაზმით აღსავსე მოხუცი ჩამოვიდა რუსეთიდან და სიამოვნებით მოვიდა შეხვედრაზე. თბილისის სომეხთა ასამბლეის თავმჯდომარე დავით მანუსაჯიანის მოკლე შესავლის შემდეგ, არტიომ მესუმიანმა ისაუბრა სამშობლოდან მშობლების დეპორტაციის, მამის მოკვლის, დების და დაკარგული ახლობლების პოვნის ამბავზე, რაც მას მოსმენილი აქვს დედისა და ახლობლებისაგან. მან პატივი მიაგო გენოციდის მილიონნახევარ უდანაშაულო ადამიანს და უპასუხა აუდიტორიის კითხვებს, რომლებიც ეხებოდა ალეპოში ცხოვრების წლებს, რუსეთში დამკვიდრებას და მის ცხოვრებას. შეხვედრა გაამთლიანა ალექსანდრე ქალანთაროვის „სომეხთა გენოციდი“ წიგნის პრეზენტაციამ, ავტორი 1966 წელს მივლინებულ იქნა სირიაში და სამი წლის განმავლობაში ეწვია ყველა იმ დასახლებას, სადაც დეპორტირებულები იყვნენ დასავლეთ სომხეთიდან აყრილი სომხები. იმის შემდეგ, რაც იხილა დერ-ზორის უდაბნოს სასტიკი გზა, ხოცვისა და სიკვდილის კვალი, ალექსანდრე ქალანთაროვმა 1985 წელს დაიწყო სომეხთა გენოციდის ისტორიულად დასაბუთებული მისაწვდომი წიგნის წერა, რომლის სამიზნე ჯგუფი რუსულენოვანი საზოგადოებაა. წიგნი გამოიცა სომეხთა გენოციდის მე-100 წელს. დამსწრეებმა 100 წლის მოხუცს ჯანმრთელობა და კეთილდღეობა უსურვეს და მადლობა გადაუხადეს თბილისში ჩამოსვლისა და შეხვედრაში მონაწილეობის მიღებისათვის.

| Гость центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии – выживший после Геноцида армян 101-летний Артем (Арутюн) Месумян |
В рамках мероприятий, приуроченных к 100-летию Геноцида армян, по инициативе центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии и Ассамблеи тбилисских армян, 11 июля 2015 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» состоялась встреча с уроженцем Эрзерума, выжившим после Геноцида армян и перешагнувшим столетний рубеж Артемом (Арутюном) Месумяном. Артему Месумяну было год отроду, когда от турецкого ятагана погиб его отец, успевший спрятать ребенка в зарослях и спасти его таким образом от смерти. Позже ребенка находит сын брата его отца и отдает матери. Сегодня Артем Месумян живет в Российской Федерации, в городе Краснодар. Несмотря на преклонный возраст, он полон энергии и с радостью приехал из России, чтобы принять участие во встрече. После краткого вступления председателя Ассамблеи тбилисских армян Давида Манусаджяна, Артем Месумян рассказал об изгнании его родителей, убийстве отца, о том, как , по рассказам его мамы и родных, вновь были найдены сестры и потерянные родственники. Почтив память 1,5 млн. жертв Геноцида армян, он ответил на вопросы присутствующих, которые касались их жизни в Алеппо и в России. Встреча завершилась презентацией книги Александра Калантарова «Геноцид армян». В 1966 году автор уехал в командировку в Сирию и в течение трех лет посетил все те места, куда были изгнаны беженцы из Западной Армении. Увидев страшную дорогу пустыни Дер-Зор, усеянную следами смерти и убийств, Александр Калантаров в 1985 году решил написать доступную книгу, основанную на историях о Геноциде армян, и представить ее русскоязычной общественности. Небольшая книга издана к 100-летию Геноцида армян. Присутствующая аудитория поблагодарила 100-летнего гостя за приезд в Тбилиси и участие во встрече, пожелав ему крепкого здоровья и долгих лет жизни.