იწყება ბათუმის ალექსანდრე მანთაშევის სახელობის ცენტრის აღდგენითი სამუშაოები PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2015 წლის 1 ივნისს, ბათუმში დაიწყება ალექსანდრე მანთაშევის სახელობის საგანმანათლებლო, კულტურულ და ახალგაზრდულ ცენტრის აღდგენითი სამუშაოები.
ცენტრი, რომელიც შეძენილ იქნა 2015 წელს, სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობის მხარდაჭერით, გარემონტდება ვარდან ჯინიშიან ხსოვნის ფონდი მატერიალური სახსრებით.
სამუშაოებს გააკონტროლებს ბათუმის სურბ ფრკიჩეკლესიის, აჭარის, გურიის და იმერეთის სომხების სულიერი მოძღვარი მღვდელი არარატ გუმბალიან. ამ დღესთან დაკავშირებით, სამდღიანი სამუშაო ვიზიტით აჭარაში იმყოფებოდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობ ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, საეპისკოპოსოს ადმინისტრაციულ-სამეურნეო სამუშაოთა განყოფილების დირექტორ კარენ ერიციანის თანხლებით.
წინამძღვარმა, საეპისკოპოსოს ადმინისტრაციულ-სამეურნეო სამუშაოთა განყოფილების დირექტორსა და სხვა სპეციალისტებთან ერთად, დაათვალიერა და განიხილა ჩასატარებელ სამუშაოთა მოცულობ,სამუშაოების განხორციელების და დასრულების ვადები.
ვიზიტის ფარგლებში, წინამძღვარი შეხვდა ბათუმში ალექსანდრე მანთაშევის სახელობის ცენტრის დირექტორ სონა ჰოვანსიან, მასთან ერთად განხილეს ცენტრის მომავალი სამუშაოების პროგრამა. როგორც აღნიშნა ქალბატონმა სონამ, ცენტრში იმოქმედებს საბავშვო ბაღი, ერთდღიანი სკოლები (შაბათის და კვირის), სიმღერის გუნდი, ცეკვის წრე, ესთეტიკური აღზრდის წრე, სოციალური სამსახური, ახალგაზრდული განყოფილება. წლის განმავლობაში სხვადასხვა კულტურული ღონისძიებები გაიმართება ჯგუფების აღსაზრდელთა მონაწილეობით.
მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ მაღალი შეფასება მისცა მღვდელ არარატ გუმბალიანის და ბათუმის სომხური სათვისტომოს წევრთა სამუშაოს.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, თანმხლებ პირებთან ერთად ეწვია ბათუმში სრ გენერალურ საკონსულოს, სადაც გენერალურ კონსულ არამ გრიგორიანთან ერთად განხილეს ცენტრის, სასულიერო პირთა და საკონსულოს ერთობლივი სამუშაოები.

В Центре имени Александра Манташева г. Батуми начнутся восстановительные работы PDF Печать E-mail
1 июня 2015 года в Культурно-просветительском и молодежном центре имени Александра Манташева г. Батуми начнутся восстановительные работы.
Центр, который был приобретен в 2015 году при поддержке правительства РА, будет отремонтирован за счет средств, выделенных Фондом памяти Вардан Джинишян.
За ходом работ будет следить духовный пастырь церкви Сурб Пркич г. Батуми, армян Аджарии, Гурии и Имерети, о. Арарат Гумбалян. В связи с этим предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян в сопровождении Карена Ерицяна, директора административно-хозяйственного отдела Епархии, прибыл в Батуми с трехдневным рабочим визитом.
Епископ вместе с директором административно-хозяйственного отдела Епархии и местными специалистами рассмотрел и обсудил объем предстоящих работ, сроки их осуществления и время завершения.
В рамках визита также состоялась встреча с Соной Ованисян, руководителем Центра имени Александра Манташева г. Батуми, с которой прошло обсуждение программы предстоящих в центре работ. Как сообщила г-жа Сона, в центре будет работать детский сад, субботняя и воскресная школы изучения армянского языка, хор, кружок танцев, кружок эстетического воспитания, социальная служба и молодежный отдел. В течение года силами воспитанников художественных кружков будут организовываться разные культурные мероприятия. Предводитель Епархии высоко оценил работу о. Арарта Гумбаляна и преданных лиц армянской общины г. Батуми.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии вместе с сопровождающими лицами посетил Генеральное консульство РА в г. Батуми, где вместе с Генеральным консулом Арамом Григоряном обсудил направления совместной работы центра, духовных лиц и консульства.