სომეხთა გენოციდის მსხვერპლთა ხსოვნის ხაჩქარი (ქვა-ჯვარი) ხანდოში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2015 წლის 18 აპრილს, ჯავახეთის სოფელ ხანდოში ერთდროულად ორი ისტორიული ცერემონიალი ჩატარდა - აკურთხეს „სურბ ხაჩ“ ეკლესიის ახალი ზარი და აღმართეს სომეხთა გენოციდის მსხვერპლთა ხსოვნის ხაჩქარი.
სოფელ ხანდოს „სურბ ხაჩ“ ეკლესიაში შესრულდა ზარის კურთხევის ცერემონიალი და ღვთისმსახურება. ეკლესიის ახალი ზარი აკურთხა სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის ვიკარიუსმა არქიმანდრიტ ბაბგენ სალბიანმა, ახალქალაქის „სურბ ხაჩ“ ეკლესიისა და მიმდებარე სოფლების სულიერი მოძღვრის მღვდელ ტათევ მარუქიანის და არაკოვას „სურბ გევორგ“ ეკლესიისა და მიმდებარე სოფლების სულიერი მოძღვრის მღვდელ თადეოს ტერ-მკრტჩიანის მონაწილეობით.
ამ წმიდა ცერემონიის შემდეგ ახალადნაკურთხი ზარით სოფელ ხანდოს „სურბ ხაჩ“ ეკლესიის სამრეკლოდან გაისმა 100 სიმბოლური ზარი, სომეხთა გენოციდის მე-100 წლისთავთან დაკავშირებით.
18 აპრილს სოფელ ხანდოში ხალხმრავლობა იყო. სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის ვიკარიუსმა არქიმანდრიტ ბაბგენ სალბიანმა აკურთხა სომეხთა გენოციდის მსხვერპლთა ხსოვნისადმი მიძღვნილი ხაჩქარი, რომელიც აღმართეს სოფელ ხანდოს ახალგაზრდებმა. მოქანდაკე: სოს ჰაკობიანი.
გახსნის ცერემონიალს ესწრებოდნენ სრ მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ისტორიის ინსტიტუტის დირექტორი, აკადემიკოსი აშოტ მელქონიანი, „ჯავახეთის მხარდაჭერის“ ფონდის სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარე სოს სააკიანი, „ჯავახეთის მხარდაჭერის“ ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი აშოტ ჰაკობიანი, საქართველოს პარლამენტში ახალქალაქის რაიონიდან მაჟორიტარი დეპუტატი სამველ პეტროსიანი, ახალქალაქის საკრებულოს თავმჯდომარე ჰამლეტ მოვსისიანი, ახალქალაქის გამგებელი ედუარდ აღასარიანი, ნინოწმინდის გამგებელი გაგიკ ღარსლიანი, ინტელიგენცია და სხვები.

Хачкар памяти жертв Геноцида армян в селе Хандо PDF Печать E-mail
18 апреля 2015 года, в селе Хандо региона Джавахети одновременно произошло два исторических события – освятили новый колокол церкви Сурб Хач и установили хачкар памяти мучеников Геноцида армян.
В церкви Сурб Хач села Хандо прошло богослужение и состоялась церемония освящения нового колокола. Новый церковный колокол освятил глава викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, архимандрит Бабкен Салбиян, при участии духовного пастыря церкви Сурб Хач г. Ахалкалаки и прилегающих деревень, о. Татева Марукяна, а также духовного пастыря церкви Сурб Геворк села Аракова и прилегающих деревень, о. Тадевоса Тер-Мкртчяна.
По завершении церковного обряда новоосвященный колокол был уже под куполом церкви. Затем в связи 100-летием Геноцида армян на колокольне церкви Сурб Хач села Хандо прозвучали 100 символичных ударов колокола.
18 апреля в селе Хандо было многолюдно. Глава викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, архимандрит Бабкен Салбиян провел церемонию освящения хачкара. Увековечивающий память мучеников Геноцида армян хачкар установила молодежь деревни Хандо. Скульптор – Сос Акопян.
На церемонии открытия присутствовали директор Института истории Национальной академии наук Армении Ашот Мелконян, председатель Попечительского совета Фонда «Поддержки Джавахка» Сос Саакян, исполнительный директор Фонда «Поддержки Джавахка» Ашот Акопян, Ахалкалакский мажоритарный депутат Самвел Петросян, председатель районного собрания Ахалкалаки Гамлет Мовсисян, председатель районного совета Ахалкалаки Эдуард Агасарян, председатель районного совета Ниноцминда Гагик Карслян, представители интеллигенции, педагоги и многие др.