საქართველოს კომიტეტის გასვლითი სხდომა ჯავახეთში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2015 წლის 27 მარტს, გაიმართა სომეხთა გენოციდის 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების საკოორდინაციო რეგიონული - საქართველოს კომიტეტის მორიგი გასვლითი სხდომა, რომელიც შეიკრიბა სამცხე-ჯავახეთის რეგიონის ახალქალაქის გამგეობის შენობაში.
კომიტეტის თბილისიდან ჩასულ წევრებს ახალქალაქში შეუერთდნენ კომიტეტის ახალქალაქის, ნინოწმინდის, წალკის რაიონების წევრები, საქართველოს პარლამენტის ეთნიკურად სომეხი დეპუტატები სამველ პეტროსიანი და ჰენზელ მკოიანი, ასევე საკრებულოებისა და გამგეობების თავმჯდომარეები.
კომიტეტის წევრებს ახალქალაქისსურბ ხაჩეკლესიაში დახვდა სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის ვიკარიუსი არქიმანდრიტი ბაბგენ სალბიანი, შემდეგ წმინდა ტაძარში აღევლინა სომეხთა გენოციდის უდანაშაულო მსვერპლთა ხსოვნის პანაშვიდის ცერემონია.
სხდომის სამუშაოს დაწყებამდე, კომიტეტმა ადგილობრივსურბ ხაჩეკლესიაში საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარსა და სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალურ ვიკარიუსთან ერთად გამართეს სომეხთა გენოციდის უდანაშაულო მსვერპლთა ხსოვნის პანაშვიდი.
გასვლითი სხდომა გახსნა კომიტეტის თავმჯდომარემ, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. წინამძღვარმა ისაუბრა ჩატარებულ სამუშაოებზე და დაწვრილებით წარადგინა მოღვაწეობის მომავალი გეგმები.
საქართველოს პარლამენტის ეთნიკურად სომეხმა დეპუტატებმა კომიტეტის წევრებს გააცნეს მათ მიერ ჩატარებული სამუშაოები.
კომიტეტის წევრებმა დეპუტატებს მოუწოდეს სომეხთა გენოციდის აღიარებისა და დაგმობის მიმართულებით საქართველოს ხელისუფლებასთან სამუშაოს გაგრძელებისკენ.
ახალქალაქის და ნინოწმინდის რაიონების ხელმძღვანელებმა სხდომის მონაწილეებს გააცნეს აღნიშნულ რაიონებში დაგეგმილი ღონისძიებები.
კომიტეტის თავმჯდომარემ დამსწრეებს აცნობა, რომ ქველმოქმედთა სახსრებით დაიბეჭდა ფოტოები და დამზადდა დროშები და ისინი გადასცა რაიონებს, რათა ადგილებზე საჭიროებისამებრ მოეწყოს გენოციდის დანაშაულის ამსახველი ფოტოგამოფენა. სხდომის მსვლელობისას კომიტეტის წევრმა ლევონ ჩიდილიანმა სომეხთა გენოციდის ეპიზოდების ამსახველი ფოტოსურათების კომენტირება მოახდინა და განმარტა მათი გამოფენის წესი.
სხდომის მონაწილე სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებმა სხდომის მონაწილეებს წარუდგინეს ნინოწმინდისა და ახალქალაქის საზოგადოების მიერ აგროვებული ხელმოწერები - ადგილობრივი გამგეობებისათვის წარსადგენად და რაიონულ დონეზე სომეხთა გენოციდის აღიარებისა და დაგმობის მოსათხოვად.
სხდომის მსვლელობისას კიდევ ერთხელ გაესვა ხაზი იმ საკითხს, რომ სომეხთა გენოციდის 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების საკვანძო იდეოლოგიად უნდა იქცეს ხსოვნა, მოთხოვნა, მადლიერება და აღორძინება. სხდომაზე განხილულ იქნა ასევე ღონისძიებების ჩატარების მატერიალური ხარჯების საკითხი.
შთამბეჭდავი იყო ახალქალაქის ახალგაზრდული ცენტრის, საკუთარი ხელით დამზადებული კესანეს ნიშნებიანი, აღსაზრდელების მიერ გენოციდის დაგმობის საბავშვო მოთხოვნით ბუკლეტების დარიგება სხდომის მონაწილეთათვის.
სხდომის შემდეგ დამსწრეები ეწვივნენ ახალქალაქის ახალგაზრდულ ცენტრს. შენობასთან სტუმრებს დახვდა სამცხე-ჯავახეთისა და ქვემო ქართლის სომხური არასამთავრობო ორგანიზაციების კოორდინატორი არტაკ გაბრიელიანი. სტუმრებმა დაათვალიერეს ახალგაზრდული ცენტრის შენობა, შემდეგ დაესწრნენ მხატვრული კითხვის წრის ლიტერატურულ-მუსიკალურ ღონისძიებას.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მაღალი შეფასება მისცა ახალგაზრდული ცენტრის პატრიოტულ საქმიანობას და მხარდაჭერის მზაობა გამოთქვა.

В Джавахети провели выездное заседание комиссии Грузии PDF Печать E-mail
27 марта 2015 года состоялось очередное выездное заседание региональной комиссии Грузии, координирующей мероприятия к 100-летию Геноцида армян, которое было созвано в Самцхе-Джавахети, в здании регионального управления Ахалкалаки.
В Ахалкалаки к прибывшим из Тбилиси членам комиссии присоединились местные члены из Ниноцминда и Цалки, депутаты парламента Грузии армянской национальности Самвел Петросян и Энзель Мкоян, а также председатели районных собраний и управлений.
Членов комиссии в церкви Сурб Хач г. Ахалкалаки встретил глава викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, архимандрит Бабкен Салбиян, а после в храме была отслужена панихида по невинным жертвам Геноцида армян.
До начала заседания, комиссия вместе с предводителем Епархии ААЦ в Грузии и главой викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети в память о жертвах Геноцида армян совершила поминальную службу в местой церкви Сурб Хач.
Выездное заседание открыл председатель комиссии, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Епископ рассказал о проделанной работе и представил подробный план дальнейшей деятельности.
Депутаты парламента Грузии армянской национальности сообщили членам комиссии о проделанной ими работе.
Члены комиссии посоветовали депутатам продолжить работу с властями Грузии в направлении признания и осуждения Геноцида армян.
Представители региональных властей Ахалкалаки и Ниноцминда представили участникам собрания мероприятия, запланированные в регионах.
Председатель комиссии сообщил о напечатанных на пожертвования меценатов фотографиях и подготовленных флагах, и передал их регионам, чтобы по мере необходимости можно было организовать в разных местах экспонирование картин, изображающих преступление геноцида. В ходе заседания член комиссии Левон Чидилян прокомментировал фотографии с изображением фактов Геноцида армян и разъяснил порядок их показа.
Участвующие в заседании представители гражданской общественности представили участникам собрания подписи, собранные в Ниноцминда и Ахалкалаки, которые будут переданы в местные районные собрания с требованием признать и осудить Геноцид армян на местном уровне.
Во время собрания вновь подчеркнули главные идеи, лежащие в основе всеармянских мероприятий к 100-летию Геноцида армян, а именно: память, право требования, благодарность и возрождение. На заседании также обсудили материальные затраты на проведение мероприятий.
Участников собрания впечатлили буклеты с детским требованием осудить Геноцид, которые им раздали воспитанники Ахалкалакского молодежного центра с значками-незабудками собственного изготовления.
После собрания присутствующие посетили Ахалкалакский молодежный центр. У входа в здание гостей встретил Артак Габриелян, координатор армянских общественных организаций Самцхе-Джавахети и Квемо Картли. Гости осмотрели здание молодежного центра, после чего побывали на литературно-музыкальном мероприятии кружка художественного чтения.
Высоко оценив преданную отечеству деятельность молодежного центра, предводитель Епархии ААЦ в Грузии пообещал оказывать поддержку в работе данного центра.