თბილისელი სომეხი მხატვრების სამენოვანი ფოტოალბომის პრეზენტაცია საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
nor babelon1
2015 წლის 6 მარტს, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს დარბაზში სომეხი მხატვრების ალბომისტფ(თბ)ილისი-ხალი ბაბილონიპრეზენტაცია გაიმართა, რომელსაც ესწრებოდნენ სომეხი და ქართველი ინტელიგენციის წარმომადგენლები, მწერლები, ხელოვნების მოყვარული საზოგადოების წარმომადგენლები.
ღონისძიებას მათი დასწრებით პატივი დასდეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა, სამუშაო ვიზიტით თბილისში მყოფმა სრ იუსტიციის მინისტრმა ოვანეს მანუკიანმა, საქართველოში სრ საელჩოს პირველმა მრჩეველმა არტაკ კალაჩიანმა და სხვებმა.
XX საუკუნის მეორე ნახევრის თბილისის სომხური ფერწერის ხუთი ნიჭიერი ხელოვანის ნამუშევრების ერთ კრებულად გამოცემის პროექტი განახორციელდა საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს, სრ კულტურის სამინისტროს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდულიჰაიარტუნ ცენტრის მხარდაჭერით და სრ ეროვნული ასამბლეის დეპუტატის ბატონ აშოტ არსენიანის მფარველობით.
საქართველოს კულტურის მინისტრის მოადგილე მანანა ბერიკაშვილი მიესალმა დამსწრეებს და დაუმალავი სიამაყით შეაფასა სომეხი ხელოვანები, რომლებმაც შემოქმედებითი გზა გაიკაფეს და ხელოვნების ისტორიაში დაიმკვიდრეს ადგილი, რომელთა პალიტრის ფერები შეიქმნა ამ უნიკალური მრავალეთნიკური ქალაქის მდიდარი კოლორიტით და რომელთა ნამუშევრებით ამაყობს როგორც სომეხი, ისე ქართველი ხელოვნების მოყვარული საზოგადოება.
პროექტის ავტორმა და კოორდინატორმა ნიჭიერმა მხატვარმა ირენა ოგანჯანოვამ დაასახელა ფერწერის თბილისური სკოლის წარმომადგენლები: ცხონებული ალბერტ დილბარიანი, ლევ ბაიახჩევი, რობერტ კონდახსაზოვი, გაიანე ხაჩატურიანი და დღეს მოღვაწე ზულეიკა ბაჟბეუკმელიქოვა, რომელთა 120-მა ტილომ ადგილი ჰპოვა ალბომში, დავით ანდრიაძის განუმეორებელი ესე-განმარტებებით.
სრ იუსტიციის მინისტრმა ოვანეს მანუკიანმა, რომელსაც ჯერ კიდევ საქართველოში სრ საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის თანამდებობაზე მუშაობის წლებში ჰქონდა ქართული ფერწერის თბილისელი სომეხი ოსტატების კვალის ერთ კრებულად უკვდავყოფის და თაობებისათვის გადაცემის იდეა, კულტურა მიაკუთვნა იმ ხიდებს, რომლებიც აკავშირებენ და მომავლიკეს წარუძღვებიან საუკუნოვანი მეგობარი ხალხების თანამშრომლობასა და კულტურულ წინსვლას.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა დამსწრეები დალოცა და ხელოვნებისა და კულტურის მოღვაწეები შეადარა იმ მესაზღვრეებს, რომელთა მისია არის შეინარჩუნონ, გააგრძელონ და ერთმანეთისთვის მისაწვდომი გახადონ ორი ქრისტიანი ხალხების ლიტერატურა და ხელოვნება.
ტფ(თბ)ილისი - ახალი ბაბილონიწიგნი-ალბომი გამოიცა სომხურ, ქართულ და ინგლისურ ენებზე და ცნობილი ნაშრომების გვერდით წარმოდგენილია ფერმწერთა ისეთი ნამუშევრები, რომლებიც თავმოყრილია საქართველოს, სომხეთის, რუსეთის და აშშ- მუზეუმებიდან და საგამოფენო დარბაზებიდან. დამსწრეებმა იხილეს ასევე თბილისის 5 სომეხი მხატვრის 120 ნამუშევრის სლაიდ-შოუ. ტფ(თბ)ილისი - ახალი ბაბილონიწიგნი-ალბომი პრეზენტაცია იქცა ორი ხალხების მეგობრობით შთაგონებულ საღამოდ, რომლის მისამართი საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო იყო.

Презентация трехъязычного альбома тбилисских армянских художников в Министерстве культуры Грузии PDF Печать E-mail
nor babelon1
В зале Министерства культуры и охраны памятников Грузии, 6 марта 2015 года, состоялась презентация альбома «Тбилиси – новый Вавилон», на которой присутствовали представители армянской и грузинской интеллигенции, писатели, почитатели искусства.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, находящийся с рабочим визитом в Тбилиси министр юстиции Армении Ованес Манукян, первый советник посольства РА в Грузии Артак Калачян и другие почтили своим присутствием данное мероприятие.
Проект издания единого сборника работ пяти талантливых мастеров тбилисской армянской живописи второй половины XX века осуществился при поддержке Министерства культуры и охраны памятников Грузии, Министерства культуры РА, посольства РА в Грузии, культурно-просветительского центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии и под патронажем депутата Национального собрания РА, г-на Ашота Арсеняна.
Поприветствовав собравшихся, замминистра культуры Грузии Манана Берикашвили с нескрываемой гордостью высоко оценила мастерство армянских художников, прошедших свой творческий путь и занявших достойное место в истории искусств, и отметила, что палитра цветов их картин была создана под влиянием неповторимо богатого колорита этого многонационального города, а их работами гордятся как армянские, так и грузинские ценители искусства.
Автор и координатор проекта, одаренная художница Ирена Оганджанова назвала имена представителей тбилисской армянской школы живописи: покойных Альберта Дилбаряна, Льва Баяхчева, Роберта  Кондахсазова, Гаянэ Хачатурян и сегодня продолжающей свое творчество Зулейки Бажбеук-Меликовой, - чьи 120 картин вошли в альбом в сопровождении неповторимого эссейстического анализа Давида Андранидзе.
Министр юстиции Армении Ованес Манукян, у которого еще за время работы на посту Чрезвычайного и Полномочного посла Армении в Грузии зародилась идея увековечить в едином сборнике и передать последующим поколениям имена тбилисских армянских мастеров грузинской живописи, причислил культуру к ряду тех мостов, которые связывают и открывают будущее для культурного прогресса и сотрудничества народов, объединенных многовековыми узами дружбы.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии направил свое благословение присутствующим и сравнил деятелей культуры и искусства с пограничниками, миссия которых сохранять, продолжать и сделать общедоступными литературу и искусство двух христианских народов.
Книга-альбом «Тбилиси – новый Вавилон» издана на армянском, грузинском и английском языках и рядом с известными работами представлены такие полотна художников, которые были отобраны из музеев и картинных галерей в Грузии, Армении, России и США. Все присутствующие посмотрели слайд-шоу 120 работ пяти живописцев. Презентация книги-альбома «Тбилиси – новый Вавилон» в здании Министерства культуры и охраны памятников Грузии стала вечером, навеянным дружбой двух народов.