საქართველოს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე და სააგენტოს აპარატის თანამშრომლები შეხვდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
Vashaxmadze
2014 წლის 14 ოქტომბერს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის რეზიდენციაში გაიმართა შეხვედრა საქართველოს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძესა და სააგენტოს აპარატის თანამშრომლებთან.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა ვიზიტთან დაკავშირებით კმაყოფილება გამოთქვა. წინამძღვარმა მიულოცა სტუმრებს დღესასწაული - სვეტიცხოვლობა, და უსურვა ღვთიური და პროდუქტიული საქმიანობა.
შეხვედრის დროს ორი ძირითადი საკითხი იქნა განხილული: პირველი დაკავშირებული იყო საქართველოში მოქმედი ტრადიციული რელიგიური თემების დაფინანსების საკითხთან, მეორე ეხებოდა საბჭოთა კავშირის ეპოქაში ჩამორთმეული სომხური ტაძრების დაცვისა და საქართველოს სომეხთა ეპარქიისათვის დაბრუნების საკითხს.
ეპარქიის წინამძღვარმა გამოთქვა სააგენტოსთან თანამშრომლობის მზაობა, საქართველოში მოქმედი რელიგიური თემების მშვიდობიანი და ერთიანი მოღვაწეობის სასარგებლოდ.
თავის მხრივ, საქართველოს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძემ ეპარქიის წინამძღვარს აუწყა, რომ დაყენებული საკითხები ყოველთვის სააგენტოს ყურადღების ცენტრშია და ყველაფერი კეთდება საქართველოში ისტორიული და კულტურული მემკვიდრეობის დაცვისა და სახელმწიფოს მიერ ტრადიციული რელიგიური თემებისთვის ფინანსური მხარდაჭერის აღმოჩენისთვის.

Председатель и сотрудники Государственного агентства по вопросам религии в Грузии встретились с главой Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
Vashaxmadze
14 октября 2014 года, в резиденции главы Епархии ААЦ в Грузии состоялась встреча с председателем Государственного агентства по вопросам религии в Грузии Зазой Вашакмадзе и с сотрудниками данного агентства.
Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, глава Епархии ААЦ в Грузии, выразил удовлетворение в связи с данным визитом. Глава Епархии поздравил гостей с праздником Светицховлоба и пожелал угодной Богу и плодотворной деятельности.
На встрече обсудили два основных вопроса: первый был связан с финансированием действующих в Грузии традиционных религиозных общин, а второй относился к сохранению и возвращению Епархии конфискованных у Епархии ААЦ в Грузии в советские годы церквей.
Предводитель Епархии выразил свою готовность сотрудничать с агентством во благо мирной и единой деятельности религиозных общин в Грузии.
В свою очередь руководитель Государственного агентства по вопросам религии в Грузии Заза Вашакмадзе сообщил главе Епархии, что поднятые вопросы постоянно находятся в центре внимания агентства, делается все для сохранения историко-культурного наследия Грузии и оказания материальной помощи традиционным религиозным общинам со стороны государства.