ღაზაროს აღაიანის მშობლიურ სოფელში პატივი მიაგეს მწერლისა და პედაგოგის ხსოვნას PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
საქართველოს სომეხ მწერალთა „ვერნატუნ“ კავშირის (თავმჯდომარე: გევორგ სნხჩიანი) ინიციატივით და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის მხარდაჭერით, 3 მაისს ბოლნისის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბოლნისში აღინიშნა ტრადიციული დღესასწაული „აღაიანობა“. დიდი სომეხი მწერლის, პედაგოგისა და საზოგადო მოღვაწის ღაზაროს აღაიანის მშობლიურ სოფელს ესტუმრნენ დელეგაციები თბილისიდან, ჯავახეთსა და ერევნიდან. აღაიანის სახლ-მუზეუმის ეზოში შეკრებილნი იყვნენ პედაგოგები, მშობლები, ლიტერატურ ერთგულნი, მკითხველი საზოგადოებრიობის წარმომადგენლები. საზეიმო ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სულერი მამები მღვდლები ნარეკ ღუშჩინი, არმაშ პოღოსიანი, ბოლნისის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი ალექსანდრა ობოლაძე, ბოლნისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე ჯონი ხეცურიანი, ღაზაროს აღაიანის შთამომავლები რუბენ აღაიანი და არმენ დადიანი.
ეზოში აღმართული ძეგლი შეამკეს ყვავილებით. დამსწრეებმა დაათვალიერეს ცნობილი პედაგოგის უკვე 50 წლის მანძილზე მოქმედი სახლ-მუზეუმი და ბიბლიოთეკა, შემდეგ საზეიმო ღონისძიება გახსნა საქართველოს სომეხ მწერალთა „ვერნატუნ“ კავშირის თავმჯდომარემ, აღაიანის დღის ინიციატორმა და ყოველწლიურად განმახორციელებელმა გევორგ სნხჩიანმა.
ღონისძიებაზე გამოვიდნენ და დიდი პედაგოგი, მწერლი, პუბლიცისტისა და საზოგადო მოღვაწის ქებისა და სომეხი და ქართველი ხალხის მეგობრობის მუდმივობის სიტყვა წარმოთქვეს ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა და სტუმრებმა.
ღონისძიების წამყვანმა აღაიანის სახლ-მუზეუმი ბიბლიოთეკასა და ადგილობრივ საჯარო სკოლას გადაცა ახლად გამოცემული წიგნები.
სოფლის მოსახლეობას აღაიანის ტრადიციული იუბილე მიულოცა და ღონისძიების საზეიმო ნაწილი წარმართა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორმა, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორმა ლევონ ჩიდილიანმა. ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს ადგილობრივი სკოლის მოწაფეებმა, თბილისიდან ჩასულმა მომღერალ-შემსულებლებმა. ღონისძიების სამხატვრო ხელმძღვანელი იყო პაველ ოგანეზოვი.
ღაზაროს აღაიანი აიბადა 1840 წლის 16 აპრილს ბოლნისის რაიონის სოფელ ბოლნის-ხაჩენში. განათლება მიიღო თბილისში, ნერსესიანის სკოლაში. 1867 წლიდან ეწეოდა პედაგოგიურ და ლიტერატურულ მოღვაწეობას. ავტორია ლექსებისა, პოემებისა, საბავშვო ზღაპრებისა, უთარგმნია . პუშკინისა და . კრილოვის ნაწარმოებებ. იბრძოდა განათლების დემოკრატიზაციისათვის, იცავდა აღზრდის ხალხურობის პრინციპს. მან დაგვიტოვა მდიდარი ლიტერატურული მემკვიდრეობა, ავტორია სახელმძღვანელოებსა და სასწავლო სტატიები.

В месте рождения Газароса Агаяна почтили память писателя и педагога PDF Печать E-mail
По инициативе Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» (председатель – Геворг Снхчян) и при поддержке центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, 3 мая в селе Болниси Болнисского района отметили традиционный праздник в честь Газароса Агаяна. В место рождения великого армянского педагога, писателя и общественного деятеля прибыли делегации из Тбилиси, Джавахети, Еревана, во дворе дома-музея Агаяна собрались школьники, педагоги, родители, люди, посвятившие себя литературе, представители читательской аудитории. На праздничном мероприятии присутствовали духовные лица Епархии ААЦ в Грузии священник Нарек Кущян и священник Армаш Погосян, исполняющая обязанности главы правления Болнисского муниципалитета Александра Оболадзе, председатель Сакребуло Болнисского муниципалитета Джони Хецуриани, родственники Газароса Агаяна Рубен Агаян и Армен Шахдадян.
Установленный во дворе памятник писателя украсили цветами. После того, как посетители побывали в уже 50 лет действующем доме-музее и библиотеке известного педагога, праздничное мероприятие открыл председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун», инициатор и стабильно отмечающий праздник в честь Газароса Агаяна Геворг Снхчян.
На мероприятии выступили с речью представители местных властей и гости, которые возвеличили деятельность Газароса Агаяна - великого педагога, писателя, общественного деятеля и публициста, отметили долговечность армяно-грузинской дружбы.
Ведущий мероприятия передал библиотеке дома-музея Агаяна и местной публичной школе образцы недавно опубликованных книг.
Поздравивив население деревни с праздником в честь Газароса Агаяна, координатор центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян повел художественную часть мероприятия, в которой с прекрасной декламацией выступили ученики местной школы, а также прибывшие из Тбилиси певцы-исполнители. Художественным руководителем мероприятия был Павел Оганезов.
Газарос Агаян родился 16 апреля 1840 года, в селе Болнис-Хачен Болнисского района. Учился в школе Нерсисян в Тбилиси. С 1867 года посвятил себя педагогической и литературной деятельности. Писал стихи, поэмы, детские сказки, перевел произведения Пушкина и Крылова. Он боролся за демократизацию образования, защищал принцип популяризации образования. Оставил богатое литературное наследие, является автором учебников и статей по педагогике.