საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სამღვდელოებამ მთავარ საკათედრო „სურბ ეჯმიაწინში“ მონაწილეობა მიიღო „სურბ ღევონდიანც“ მღვდელთა დღესასწაულში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
ej
25 თებერვალ „სურბ ღევონდიანც“ მღვდელთა დღესასწაულზე, მთავარ საკათედრო „სურბ ეჯმიაწინში“, ყოველთა სომეხთა კათოლიკოს-პატრიარქის უწმინდესისა და უნეტარესის გარეგინ II-ის წინამძღოლობით შედგა სამღვდელოების ტრადიციული შეკრება, რომელზე მიწვეულნი იყვნენ მთავარ საკათედრო „სურბ ეჯმიაწინის“ ეპისკოპოსები, სომხეთის თემების წინამძღვრები, მთავარი საკათედრო „სურბ ეჯმიაწინისა“ და თემების 200 სულიერი მსახური. საქართველოს სომეხთა ეპარქიიდან სამღვდელოების შეკრებაზე მონაწილეობდნენ თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძრის სულიერი მოძღვარი მღვდელი ნარეკ ღუშჩიანი, ამავე ეკლესიის კანდელაკი მღვდელი ჰუსიკ ჰარუთიუნიანი, თბილისის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიის სულიერი მოძღვარი მღვდელი სამველ თოროსიანი.
დილით სამღვდელოებამ მთავარ საკათედრო ტაძარში, ყოველთა სომეხთა კათოლიკოსის წინამძღოლობით, მონაწილეობა მიიღო წმიდა წირვის ცერემონიაში. წირვა აღავლინა სევანის რეგიონის წაღკუნქის „სურბ სარგის“ და ცამაქაბერდის „სურბ გევორგ“ ეკლესიების სულიერმა მოძღვარმა მღვდელმა ნშან სარგსიანმა, რომელმაც სათანადოდ იქადაგა დღესასწაულის საიდუმლოზე. ღვთისმსახურების შემდეგ გევორგიან სასულიერო სემინარიის სააქტო დარბაზში დაიწყო მუშაობა სამღვდელოების ტრადიციულმა კრებამ, რომლის განხილვის თემები იყო: „საკვირაო სკოლების მნიშვნელობა სათვოსტომოს ცხოვრებაში“ „სამღვდელო პირის მეუღლის როლი სამწყემსო მოღვაწეობაში“.
შეკრების დასასრულს გაიმართა ყოველწლიური დაჯილდოების ტრადიციული ცერემონია. ყოველთა სომეხთა კათოლიკოსმა სპეციალური - „ყვავილოვანი ფილონის (სამოსის)“, ტარების უფლება უბოძა სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიის ზოგიერთ მღვდს. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სასიხარულოდ, გაცნობებთ, რომ „ყვავილოვანი ფილონის (სამოსის)“, ტარების უფლება მიენიჭათ საქართველოს სომეხთა ეპარქიიდან მღვდლებს ჰუსიკ ჰარუთიუნიანს, ნარეკ ღუშჩიანს და სამველ თოროსიანს. დაჯილდოების დასასრულს სასულიერო პირებს კვლავ საპატრიარქო დარიგებით მიმართა ყოველთა სომეხთა კათოლიკოს-პატრიარქმა უწმინდესმა და უნეტარესმა გარეგინ II-მ.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სამღვდელოება, ეპარქიის წინამძღვრის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის ხელმძღვანელობით, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის თანამშრომლები გულწრფელად ულოცავენ ეპარქიის მღვდლებს მაღალი შეფასების მიღებისათვის და უსურვებენ ნაყოფიერ სასულიერო მოღვაწეობას.

Священники Епархии ААЦ в Грузии приняли участие в Дне памяти Свв. священников Гевондянов PDF Печать E-mail
ej
25-ого февраля - в День памяти Свв. священников Гевондянов, в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, под председательством Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II прошло традиционное собрание священников, на которое были приглашены епископы - члены монашеской братии Первопрестольного Святого Эчмиадзина, предводители епархий Армении, 230 духовных лиц епархий и Первопрестольного Эчмиадзина. Из Епархии ААЦ в Грузии духовный пастырь Кафедральной церкви Сурб Геворг города Тбилиси священник Нарек Кущян, ключарь церкви Сурб Геворг священник Усик Арутюнян, духовный пастырь церкви Сурб Эчмиадзин города Тбилиси священник Самвел Торосян приняли участие в собрании священников.
Утром в Эчмиадзинском кафедральном соборе церковнослужители, под предводительством Католикоса Всех Армян, приняли участие в церемонии Святой Литургии. Богослужение провел духовный пастырь церкви Св. Саргиса в Цахкунке Севанского региона и церкви Св. Геворга в Цамакаберде, священник Ншан Саргсян. Во время литургии святой отец должным образом прочел проповедь о таинстве и долговечности Дня памяти Свв. священников Гевондянов. После Литургии в актовом зале Духовной семинарии Геворкян традиционное собрание священников приступило к работе, темы обсуждения которой были : «Значимость воскресных школ в жизни общины» и «Роль жены священника в пастырской службе».
По завершении собрания состоялась традиционная ежегодная церемония награждения. В честь праздника Католикос Всех Армян наградил правом ношения фелона некоторых священников Армянской Апостольской Церкви. К большой радости Епархии ААЦ в Грузии, сообщаем, что правом ношения фелона из Епархии ААЦ в Грузии были также награждены священник Усик Арутюнян, священник Нарек Кущян и священник Самвел Торосян. По окончании церемонии награждения Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин II вновь направил собравшимся духовным лицам свое Патриаршее наставление.
Духовные лица Епархии ААЦ в Грузии во главе с предводителем Епархии ААЦ в Грузии, Епископом Вазгеном Мирзаханяном, должностные лица, сотрудники центра «Айартун» искренне поздравляют священников Епархии в связи с получением высокой награды и желают плодотворной духовной службы.