სომხეთის ამერიკული უნივერსიტეტის წარმომადგენელთა შეხვედრა საქართველოს სომეხ ახალგაზრდებთან PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
armenian university
ამა წლის 3 ნოემბერს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში გამართა სომხეთის ამერიკული უნივერსიტეტის წარმომადგენთა შეხვედრა საქართველოს სომეხ    ახალგაზრდებთან. ერევნიდან ჩამოსული უნივერსიტეტის მისაღებ საკითხთა ოფისის კოორდინატორმა კარინე სათამიანმა, კომუნიკაციის სამსახურის წარმომადგენელმა ტათევიკ ვარდანიანმა და ეკონომიკის ფაკულტეტის კათედრის გამგემ ვაჰრამ ღუშჩიანმა დეტალურად წარმოადგინეს სომხეთის ამერიკულ უნივერსიტეტში დანერგილი მეთოდოლოგიისა და სასწავლო პროგრამების და დიპლომის უპირატესობები. დასავლური ტიპის საგანმანათლებლო პროგრამებით მოქმედი ამერიკული უნივერსიტეტი აშშ-ში აკრედიტებული, სრ სახელმწიფოს მიერ აღიარებული უმაღლესი სასწავლო დაწესებულებაა, რომელიც უზრუნველყოფს მრავალმხრივ განათლებას. უნივერსიტეტი აკმაყოფილებს დასავლურ საერთაშორისო საგანმანათლებლო ყველა სტანდარტს, აღიარებულია რეგიონში, აქვს ბაკალავრის ოთხწლიანი პროგრამები, ასევე რვა სამაგისტრო პროგრამა.
საუბარი იყო ამერიკული სტილიგანათლების უპირატესობებზე, დიდი მნიშვნელობა მიენიჭა ახალი ტიპის აზროვნების დანერგვას, რომელიც უზრუნველყოფს სწავლებას, ანალიზს, პრობლემის გადაჭრის თეორიული და პრაქტიკული ვარიანტების ერთობლიობაში წარდგენას. სწავლება მიმნდინარეობს ინგლისურ ენაზე და, სრ მოქალაქეთა მსგავსად, პოსტსაბჭოთა რესპუბლიკების სომხური წარმოშობის აბიტურიენტთათვის გარანტირებული სწავლის გადასახადის 50-პროცენტიანი ფასდაკლება.
შემდეგ გამომსვლელები კითხვა-პასუხი რეჟიმში გაეცნენ თბილისელ სომეხ ახალგაზრდების ინტერესთა სფეროებს, კომენტარი გაკეთეს სირთულეები დაძლევის გზებს, პრიორიტეტულად დაასახელეს აკადემიური მოსწრების მაღალი დონე. ისაუბრეს ასევე სწავლის პერიოდში გაჩენილი მატერიალური სირთულეების დაძლევის გზებზე.
დარბაზში მყოფმა ახალგაზრდებმა და მათმა მშობლებმა ჩამოსულ სტუმრებს დაუსვეს მათთვის საინტერესო შეკითხვები, რომლებზეც მიიღეს კომპეტენტური პასუხები და მხარდაჭერის მზადყოფნა.

Встреча представителей Американского Университета Армении с армянской молодежью Грузии PDF Печать E-mail
armenian university
3 ноября сего года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии состоялась встреча представителей Американского Университета Армении с армянской молодежью Грузии. Прибывшие из Еревана координатор по вопросам приемной комиссии Карине Сатамян, представитель службы связи Татевик Варданян и декан кафедры экономического факультета Ваграм Кущян подробно представили методику преподавания, учебные программы и преимущества диплома Американского Университета Армении. Американский Университет Армении - это высшее учебное заведение, которое функционирует по образовательным программам западного стиля, аккредитировано в США, признано государством РА и обеспечивает всестороннее образование. Университет соответствует всем критериям западного международного образования, признан в регионе, имеет 4-летние программы бакалавриата и восемь магистерских программ.
Говоря о преимуществах образования американского стиля, было подчеркнуто внедрение нового образа мышления, который обеспечивает обучение, анализ, сопоставление теоретических и практических путей решения задач. Обучение проводится на английском языке, подобно гражданам РА, абитуриентам армянской национальности из постсоветских республик предоставляется 50 % скидка от стоимости обучения.
После этого докладчики в формате вопросов и ответов познали сферы интересов армянской молодежи Тбилиси, прокомментировали способы преодоления трудностей, называя приоритетным высокий уровень успеваемости. Также обсудили способы преодоления материальных трудностей, возникающих во время обучения.
Находящаяся в зале молодежь и их родители задали прибывшим гостям интересующие их вопросы, на что получили компетентные ответы и готовность поддержки.