| ნინოწმინდის რაიონის სოფელ მამზარაში ჩატარდა „სურბ მესრობ მაშტოც“ ეკლესიის საფუძვლის ჩაყრის ცერემონია |
6 ივლისს სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის წინამძღვრის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის საპატიო მონაწილეობით და ნინოწმინდის სულიერი მოძღვრის მღვდელ არმაშ პოღოსიანის, ახალქალაქის სულიერი მიძღვრის მღვდელ ტათევ მარუქიანის, სასულიერო პირების მონაწილეობით ჩატარდა ნინოწმინდის რაიონის სოფელ მამზარის „სურბ მესრობ მაშტოც“ ეკლესიის საფუძვლის ჩაყრის ცერემონია. წმიდა ცერემონიას ესწრებოდნენ ადგილობრივ სახელისუფლებო ორგანოთა წარმომადგენლები და სოფლის საზოგადოება. ეკლესია აშენდება ამავე სოფელში დაბადებული, რუსეთში მცხოვრები ჰაკობ ხაჩატრიანის ქველმოქმედებით. ცერემონია დაიწყო „მამაო ჩვენოთი“. ფსალმუნებისა და „შარაკანების“ გალობის თანხლებით, ჯერ წყლითა და ღვინით აკურთხეს საძირკვლის 16 ქვა, შემდეგ წინამძღვარმა აკურთხა საძირკველი. 16 ქვა ასაშენებელი ეკლესიის საძირკველში მოათავსეს თემის ლიდერებმა და ინტელიგენციის წარმომადგენლებმა საფუძვლის ჩაყრის ცერემონიალის დასასრულს კურთხევით და მისალოცი სიტყვით გამოვიდა წინამძღვარი, მან იმედი გამოთქვა, რომ ეკლესიის საფუძვლის ჩაყრითა და აშენებით შეიცვლება სოფლის სასულიერო ცხოვრება. ეკლესია შემოიტანას პოზიტიურ ცვლილებებს. წინამძღვარმა მოუწოდა სკოლის დირექციას, სულიერ მოძღვარს და თემის ხელმძღვანელობას, რომ კიდევ უფრო განავითარონ სოფლის კულტურულ-საგანმანათლებლო და სულიერი ცხოვრება. წინამძღვარმა მაღალი შეფასება მისცა მღვდელ არმაშ პოღოსიანის შესრულებულ სამუშაოს და ეპარქიის საეკლესიო ცხოვრების მხარდაჭერას რაიონის ხელმძღვანელობისა და დეპუტატის მიერ. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ასევე დალოცა ჰაკობ ხაჩატრიანის მშობლები და ოჯახის წევრები, მაღალი შეფასება მისცა მათ საქმიანობას - შესრულებულს ეკლესიის და ერის სიყვარულით. ცერემონიაში მონაწილეობდნენ რაიონიდან არჩეული საქართველოს პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატი ჰენზელ მკოიანი, რაიონის საკრებულოს თავმჯდომარე სმბატ კიურეღიანი, რაიონის გამგეობის თავმჯდომარე გაგიკ ღარსლიანი, სომეხთა სამოციქულო ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის სამეურვეო საბჭოს წევრი, ქველმოქმედი არამ სანოსიანი, საქართველოს სომეხ მწერალთა „ვერნატუნ“ კავშირის თავმჯდომარე ჟორა სნხჩიანი და სხვები. სოფლის დაარსების შესახებ ცნობები ეკუთვნის მე-16 საუკუნეს, მაგრამ ძირითადი მოსახლეობა აქ გადმოსახლდა 1829-30-იან წლებში ერზრუმის რაიონის სოფელ მამზარიდან. მიუხედავად იმისა, რომ სოფელში არის 1830-იან წლებში აშენებული, ავარიულ მდგომარეობაში მყოფი „სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ ( "წმინდა გრიგოლ განმანათლებელი") ეკლესია, თემმა ახალი ეკლესიის აშენება გადაწყვიტა, მომავალში „სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ ეკლესიის აღდგენის პერსპექტივით. სოფელი ცნობილია ასევე სახელწოდებით ნამზარა. |

| В селе Мамзара района Ниноцминда прошел обряд освящения и закладки фундамента церкви Св. Месропа Маштоца |
6 июля, под предводительство Финансирование строительства церкви взял на себя Акоп Хачатрян, проживающий в России житель этой деревни. Церемония началась с молитвы «Отче Наш», под пение церковных гимнов и псалмов в первую очередь омыли водой и вином 16 камней фундамента, после их освятил Епископ. 16 камней в фундамент строящейся церкви разместили как руководители общины, так и представители интеллигенции и общественности. Под конец обряда освящения и закладки фундамента предводитель Епархии поздравил и благословил собравшихся, выразив надежду, что основание и строительство церкви в деревне изменит течение духовной жизни и принесет позитивные изменения. Глава Епархии призвал дирекцию школы, духовного пастыря и руководство общины побольше развивать и улучшать культурную-образ Епископ Вазген Мирзаханян высоко оценил работу, проведенную священником Армашем Погосяном, и поддержку районного руководства и депутата в церковной жизни Епархии. Глава Епархии также благословил родителей и членов семьи Акопа Хачатряна, высоко оценив их служение церкви и преданность нации. На обряде присутствовали избранный из региона мажоритарный депутат парламента Грузии Энзел Мкоян, председатель Сакребуло Ниноцминда Смбат Кюрегян, гамгебели Ниноцминдского муниципалитета Гагик Карслян, член Совета попечителей Епархии ААЦ в Грузии, благодетель Арам Саносян, известный интеллектуал, председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Жора Снхчян и другие. По до нас дошедщим данным, деревня была основана еще в 16-ом веке, однако основное население переместилось сюда в 1829-30-х гг. из района Мамзара Эрзерумской провинции. Хотя в деревне есть построенный в 1830-х гг. храм Св. Григория Просветителя, находящийся в аварийном состоянии, община сочла удобным построить эту церковь, с перспективой отреставрировать в будущем храм Св. Григория Просветителя. Деревня также известна под названием Намзара. |