საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში სომხეთის დამოუკიდებლობის აღდგენის მე-100 წლისთავი აღინიშნა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 22 დეკემბერს, საქართველოს სომეხი ინტელიგენციის კავშირის ინიციატივითა და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის მხარდაჭერით, ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში სომხეთის სახელმწიფოებრიობის აღდგენის მე-100 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა.  48421177
ღონისძიებას თავისი კურთხეული დასწრებით პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. დარბაზში ადგილები დაეკავებინათ, სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს პირველ მდივანს საქართველოში, ართურ სარგსიანს, სათვისტომოს მოხელეებს, ინტელიგენციას, თბილისელი საზოგადოების წარმომადგენლებს.
დამსწრეებს მიესალმა და ღონისძიება გახსნა „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ხელმძღვანელმა ევგენია მარკოსიანმა.
სომხეთში სახელმწიფოებრიობის განვლილ გზაზე მოხსენებით გამოვიდა სომეხი ინტელიგენციის კავშირის თავმჯდომარე, ისტორიკოსი ენოქ 48407211თადევოსიანი. მომხსენებელმა დააყენა გასული საუკუნის მძიმე და რთული მოგონება იმ დროისა, როდესაც ჩვენმა ხალხმა გმირულად დაიცვა თავისი არსებობისა და თავისუფალი და დამოუკიდებელი ცხოვრების უფლება, დიდ  მსხვერპლზე წასვლის ფასად აღადგინა დამოუკიდებელი სახელმწიფოებრიობა. მოხსენების სპეციალური დადასტურება ღონისძიებაზე ნაჩვენები დოკუმენტური ფილმი გახდა.
სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს დიპლომატმა საქართველოში, სომხეთის სახელმწიფოებრიობის აღდგენის მე-100 წლის იუბილე მიულოცა და ორგანიზატორებს მადლობა გადაუხადა.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა შეაჯამა ღონისძიება და დამსწრეები დალოცა.  მეუფე ვაზგენმა მიმოიხილა სახელმწიფოებრიობის 48914930აღდგენის და სომხეთის დამოუკიდებლობის შენარჩუნებისათვის ხალხის  ბრძოლის მნიშვნელობა, ხაზი გაუსვა მისი განმტკიცებისა და განვითარებისათვის სომხეთში და მთელს მსოფლიოში მცხოვრები სომხების მიზანდასახულ და მიზანმიმართულ საქმიანობას. მეუფე ვაზგენმა დააფასა ღონისძიების ინიციატორ- ორგანიზატორები ენოქ თადევოსიანისა და „ჰაიარტუნ“ ცენტრის სახით.
ღონისძიება „ჰაიარტუნ“ ცენტრის „ნერსეს შნორჰალი“ გუნდისა (ქორმაისტერი მარია აბულიანი, პიანისტი- კარენ მირზოიანი) და სოლისტის, აიდა ბაზოიანის მიერ სომხეთისა და მისი გმირებისადმი მიძღვნილი სიმღერების შესრულებით დასრულდა, რომელმაც დამსწრეებს ნამდვილი სადღესასწაულო განწყობა შეუქმნა.

В Епархии ААЦ в Грузии отметили столетие восстановления государственности Армении PDF Печать E-mail
A122 декабря 2018 года, по инициативе Союза армянской интеллигенции в Грузии и при поддержке центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, в зале имени Галуста Гюльбенкяна состоялось мероприятие, посвященное 100-летию восстановления государственности в Армении. Мероприятие своим присутствием почтил Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. В48421177 зале почетные места занимали Первый секретарь посольства Республики Армения в Грузии Артур Саргсян, представители общины и интеллигенции, а также представители тбилисской армянской общественности.
Мероприятие открыла директор центра «Айартун» Евгения Маркосян.
О прошедшем пути государственности Армении с докладом выступил председатель Союза армянской интеллигенции, историк Енок Тадевосян. Докладчик вернул всех к воспоминаниям о том сложном и тяжелом периоде прошлого столетия, когда армянский народ героически отстоял свое существование и право жить свободно, и ценою огромных жертв смог восстановить независимость и 48407211государственность. Доклад сопровождался кадрами из документальных фильмов.
С поздравительным словом и словами благодарности выступил Первый секретарь посольства Республики Армения в Грузии.
Мероприятие завершил и благословил присутствующих Предводитель Епархии ААЦ в Грузии. Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян отметил важность сложной и трудной борьбы армянского народа за восстановление государственности Армении и сохранение свободной Армении, а также подчеркнул целенаправленную деятельность Армении и всех армян по всему миру, направленную 48914930на укрепление и развитие своей Родины. Глава Епархии ААЦ в Грузии поблагодарил инициаторов данного мероприятия в лице Енока Тадевосяна, а также центр «Айартун».
Мероприятие завершилось концертной программой, в которой выступили хор имени Св. Нерсеса Шнорали центра «Айартун» (хормейстер Мария Абулян, пианист Карен Мирзоян) и солистка Аида Базоян, которые исполнили песни об Армении и ее сыновьях-героях. Концерт сделал праздничным мероприятие, посвященное столетию восстановления государственности Армении.