სამცხე-ჯავახეთში მორიგი კულტურულ-საგანმანათლებლო ცენტრი გაიხსნა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 23 დეკემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის საპატიო წინამძღოლობით, ქალაქ ახალციხეში, „სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ ეკლესიასთან არსებულ შენობაში „ვაზგენ სურენიანც“-ის სახელობის კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდული ცენტრი გაიხსნა.
დღე სადღესასწაულო იყო, საზეიმო ცერემონიაში IMG-5d5b5da43fe4c9e577b45ad12cf4c4d6-Vმონაწილეობდნენ საქართველოს პარლამენტის დეპუტატი გიორგი კოპაძე, ახალციხის მერი ზაზა მელიქიძე, საკრებულოს თავმჯდომარე გელა ნოზაძე. ცერემონიას ესწრებოდნენ ასევე  ახალციხის ნინოწმინდისა და ახალქალაქის სომეხი ინტელიგენციის წარმომადგენლები, დეპუტატები, სათემო მოხელეები, საეპისკოპოსოსა და ეპარქიის თანამშრომლები.
გახსნითი სიტყვით გამოვიდნენ ახალციხისა და ბორჯომის რეგიონების სულიერი ინსპექტორი, მღვდელმონაზონი ჰაკობ საჰაკიანი, დეპუტატი გიორგი კოპაძე, ნინოწმინდის „რაფაელ ჯავახ“ ცენტრის ხელმძღვანელი ჟორა სნხჩიანი, ახალციხის საკრებულოს სოციალური, სამედიცინო, სპორტის, კულტურისა და ახალგაზრდობის კომიტეტის თავმჯდომარე ამბარძუმ ბაბოიანი და სხვები.
მომხსენებლები მიესალმნენ ეპარქიის ინიციატივას და საქმიანობაში წარმატებები უსურვეს, იმედი გამოთქვეს, რომ ამ ცენტრის ფუნქციონირებით ახალციხის სომხობას IMG-7d25ec61c11b5b5162a7a27cf3e0c4c3-Vთავისი იდენტობის შენარჩუნებისა და სასულიერო და კულტურული ცხოვრების განვითარების შესაძლებლობა ექნება.
ამის შემდეგ, ეპარქიის წინამძღვრის თავმჯდომარეობით, ცენტრის კურთხევის რიტუალი შესრულდა, რომლის შემდეგაც მეუფე ვაზგენმა ცენტრის გახსნა მიულოცა,  დალოცა  და დიდად დააფასა სულიერი ინსპექტორის, მღვდელმონაზონ ჰაკობ საჰაკიანის ინიციატივა.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა დიდად დააფასა ასევე ახალციხის ხელისუფლება სომხების მიმართ გამოჩენილი ყურადღებისა და წახალისებისთვის. ცენტრში იფუნქციონირებს ცეკვის, სიმღერის, ესთეტიკური, დედა ეკლესიის ისტორიის სწავლების წრეები. ცენტრის დირექტორად ასია ეპრანოსიან- ბაბოიანი დაინიშნა.
ახლადგახსნილ ცენტრში სასიამოვნო საკონცერტო პროგრამით IMG-34b8ec982393a592c46eec1c3c6008bc-Vწარსდგნენ ახალციხის „სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ ეკლესიის „ახალცხა“ ცეკვისა და სიმღერის ანსამბლი, ქორეოგრაფ ვერონიკა ჰამბარიანის და წყალთბილის საჯარო სკოლის „ნორ შენ“ ქორეოგრაფიული ანსამბლი, ქორეოგრაფ არმინე აივაზიანის ხელმძღვანელობით.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს ახალციხეში თან ახლდნენ „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძრის სულიერი მოძღვრის დამხმარე მოძღვარი, მღვდელი კირაკოს სიმონიანი და „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ხელმძღვანელი ევგენია მარკოსიანი.
„ვაზგენ სურენიანც“-ის სახელობის ცენტრი სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალურ ვიკარიატში რიგით მეოთხე ცენტრია. მსგავსი ცენტრები ფუნქციონირებს ახალქალაქში, ნინოწმინდაში და სოფელ არაკოვაში.

В Самцхе-Джавахети открылся очередной культурно-просветительский центр PDF Печать E-mail
A123 декабря 2018 года, во главе с Предводителем Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, Его Преосвященством Епископом Вазгеном Мирзаханяном, в городе Ахалцихе при церкви Сурб Григор Лусаворич, открылся культурно-просветительский и молодежный центр имени Вардгеса Суренянца.
День был праздничным и в торжественном открытии принимали участие IMG-5d5b5da43fe4c9e577b45ad12cf4c4d6-Vдепутат парламента Грузии Гиорги Копадзе, мэр г. Ахалцихе Заза Меликидзе, председатель Городского Собрания Гела Нозадзе. Присутствовали также представители армянской интеллигенции из городов Ахалцихе, Ниноцминда и Ахалкалаки, депутаты, деятели общин, должностные лица Епархии и Предводительства.
Со словами приветствия выступил духовный инспектор регионов Ахалцихе и Боржоми, достопочтенный иеромонах Акоп Саакян, депутат Гиорги Копадзе, директор центра «Рафаэль Джавах» г. Ниноцминда Жора Снхчян, председатель комитета Ахалцихского Городского Собрания по вопросам здравоохранения, спорта, культуры и молодежи, Амбарцум Бабоян, и другие гости.
Докладчики поприветствовали инициативу Епархии и пожелали успехов в деятельности центра с надеждой, что благодаря деятельности данного центра армянам г. IMG-7d25ec61c11b5b5162a7a27cf3e0c4c3-VАхалцихе будет дана возможность сохранить свою идентичность, развивать культурно-духовную жизнь.
Затем, во главе с Предводителем Епархии ААЦ в Грузии, был проведен обряд освящения центра, после чего Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян благословил и поздравил всех присутствующих с открытием центра и высоко оценил инициативу духовного инспектора, иеромонаха Акопа Саакяна.
Глава Епархии ААЦ в Грузии в своем выступлении выразил благодарность властям г. Ахалцихе за большое внимание и поддержку в отношении армян. Отметил, что в центре им. Вардгеса Суренянца будут действовать группы танцев, пения, эстетики и обучению истории Армянской церкви. Директором центра назначена Ася Епраносян-Бабоян.
В новооткрытом центре с замечательной концертной программой выступили ансамбль песни и танцев церкви Сурб Григор IMG-34b8ec982393a592c46eec1c3c6008bc-VЛусаворич г. Ахалцихе (хореограф Вероника Гамбарян) и ансамбль «Нор Шен» публичной школы Цхалтбила (хореограф Армине Айвазян).
В г. Ахалцихе Главу Епархии сопровождали помощник духовного пастыря церкви Сурб Геворг г. Тбилиси, священник Киракос Симонян, и руководитель центра «Айартун» Евгения Маркосян.
Центр «Вардгеса Суренянца» четвертый по счету в Викариате Самцхе-Джавахети и Цалка. Аналогичные центры действуют также в г. Ахалкалаки, г. Ниноцминда и селе Аракова.