გამოფენა „ხარებიდან ამაღლებამდე ან დიდი მარხვა“ ბათუმში გაიხსნა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 16 დეკემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის საპატიო წინამძღოლობით, ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიაში, საკვირაო წირვა-ლოცვას ესწრებოდნენ, ბათუმში  სომხეთის რესპუბლიკის გენერალური კონსული მეუღლესთან ერთად, ჯინიშიანის ფონდის წარმომადგენლები, ეპარქიის წინამძღვრის თანმხლები დელეგაციის წევრები.
წირვა-ლოცვის მიმდინარეობისას, ეპისკოპოსმა ვაზგენმა, სათანადოდ იქადაგა დღის საიდუმლოზე, DSC 1071ხაზი გაუსვა მორწმუნეთა სომხურ საეკლესიო რიტუალებში მონაწილეობას. მეუფემ ეკლესიისათვის ნაჩუქარი გამოსახულებები აკურთხა, რომელი ხატებითაც „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესია შეიმკობა.
წირვა-ლოცვის დასასრულს, სტუმრებმა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ბათუმის „ალექსანდრე მანთაშიანც“ ცენტრში გადაინაცვლეს, რათა სომხეთის რესპუბლიკის კულტურის დამსახურებული მოღვაწის, პროფესორის, ფერმწერის, სუსანა მკრტჩიანის პერსონალური გამოფენის გახსნაში მიეღოთ მონაწილეობა.
ფართო პალიტრით ცნობილ მხატვარ ქალბატონს ქსოვილზე შესრულებული მინიატურული ფერწერით წარმოედგინა მაცხოვრის ცხოვრება, მისი ამქვეყნად მოვლინების ხარებიდან ზეცაში ამაღლებამდე, რაც ასევე სუსანა მკრტჩიანის,  ქრისტიანის, დიდი მარხვა იყო. თბილისში, ახალქალაქში, ნინოწმინდაში, ჩვენების შემდეგ ეს გამოფენა DSC 1086ამჯერად ზღვისპირა ამ ქალაქში გაიხსნა.
გამოფენა აჭარის, გურიის, იმერეთის სომხებისა და ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის სულიერმა მოძღვარმა, ღირსმა მღვდელმა არარატ გუმბალიანმა გახსნა, ხაზი გაუსვა ასევე ბათუმელი სომხების ცნობილი მხატვრის ხელოვნებასთან  ზიარების მიზანს.
ხელოვნების ამ ნამუშევრების სპეციფიკურ იდეაზე ისაუბრეს, კონსულმა ეღიშე სარგსიანმა, ჯინიშიანის ფონდის ერევნის ოფისის აღმასრულებელმა დირექტორმა არმენ ჰაკობიანმა.
ბოლოს, ღვაწლმოსილმა ხელოვანმა მადლობა გადაუხადა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს, თავისი ნამუშევრების ეპარქიის DSC 1168სხვადასხვა ქალაქში წარმოდგენაში მხარდაჭერისათვის.
გამოფენა კურთხევისა და დაფასების სიტყვით შეაჯამა ეპარქიის წინამძღვარმა. მეუფე ვაზგენმა ხაზი გაუსვა, სუსანა მკრტჩიანის საქმიანობას, ვინც არა მხოლოდ ქმნის ხელოვნების ნამუშევრებს, არამედ უკვე 4 ათწლეულია ასწავლის და მოზარდ თაობას აძლევს ესთეტიკურ განათლებას, ასწავლის მათ ხელოვნებისა და ხელობის სხვადასხვა სახეობას. ეპარქიის წინამძღვარმა განაცხადა, რომ გამოფენა შობისა და ახალი წლის დღესასწაულებს ეძღვნება.
ამ გამოფენით დასრულდა მეუფე ვაზგენის ორდღიანი წინამძღოლობითი ვიზიტი აჭარაში და შეხვედრები ადგილობრივ სომხურ თემთან.

Выставка «От Благовещения до Вознесения, или Великий Пост» в г. Батуми PDF Печать E-mail
A116 декабря 2018 года, во главе с Предводителем Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященством Епископом Мирзаханяном, в церкви Сурб Пркич г. Батуми состоялась Божественная Литургия, на которой присутствовали Главный консул Республики Армения в Батуми, Егише Саргсян со своей супругой, представители фонда памяти Джинишян, сопровождающие Главу Епархии члены делегации.
Во время литургии Епископ Вазген Мирзаханян провел проповедь и рассказал о таинстве дня, отметил важность участия верующих в DSC 1071национальных церковных обрядах. Святой отец освятил картины, подаренные церкви, которые уже иконами будут украшать стены церкви Сурб Пркич.
В завершении Божественной Литургии гости посетили центр им. Александра Манташева Епархии ААЦ в Грузии в г. Батуми, чтобы принять участие в открытии персональной выставки заслуженного деятеля культуры Республики Армения, профессора, художницы Сусанны Мкртчян.
Многогранной палитрой художница представила на холсте созданные миниатюры, где была показана жизнь Сына Всевышнего начиная с благой вести о его рождении до вознесения на небеса, что является своего родом Великим постом самой художницы Сусанны Мкртчян. После выставок в г. Тбилиси, DSC 1086Ахалкалаки, Ниноцминда, картины художницы были представлены в г. Батуми.
Выставку картин открыл духовный пастырь армян в Аджарии, Гурии, Имерети и церкви Сурб Пркич г. Батуми, достопочтенный отец Арарат Гумбалян, который отметил цель выставки – ознакомить батумских армян с творчеством и мастерством известной художницы.
Прекрасные работы художницы в своей речи отметили консул Егише Саргсян, исполнительный директор Ереванского офиса фонда памяти Джинишян, Армен Акопян.
В конце мероприятия художница выразила свою признательность DSC 1168Главе Епархии ААЦ в Грузии за содействие в организации выставок ее работ в центрах разных городов Епархии.
Выставку резюмировал, благословил и высоко оценил Глава Епархии. Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян отметил важность деятельности Сусанны Мкртчян, которая создает не только произведения искусства, но вот уже четыре десятка лет обучает и дает эстетическое воспитание молодому поколению, обучает разным видам искусства и ремеслам. Предводитель Епархии отметил, что данная выставка посвящается Новому Году и Рождеству Христову.
Этой выставкой завершился двухдневный визит Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна в Аджарию, и встречи с местной армянской общиной.