საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ეკლესიებში სპიტაკის მიწისძვრის 30-ე წლისთავთან დაკავშირებით პანაშვიდი შესრულდა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A2018 წლის 7 დეკემბერს, 11 საათსა და 41 წუთზე მთელი მსოფლიოს სომხურ ეკლესიებში1 ეკლესიის ზარების ხმა გაისმა, რომელმაც მსოფლიოსა და კაცობრიობას შეახსენა  1988 წელს მომხდარი დამანგრეველი მიწისძვრა, რომელმაც შეძრა სომხეთი. წელს იმ სასიკვდილო დღიდან 30-ე წელი შესრულდა და ისევე როგორც ყოველ წელს, წელსაც ხალხმა  უდანაშაულო მსხვერპლთა სულებისათვის სანთლები დაანთო და ლოცვა აღავლინა.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ეკლესიებშიც ხსოვნის ცერემონიალი ეკლესიის ზარების 30-ჯერ დარეკვით 3დაიწყო. ადგილზე სულიერი მამების მიერ, დიაკვანთა დასის მონაწილეობით პანაშვიდი შესრულდა.
თბილისის „სურბ ეჯმიაწინ“ ე4კლესიაში პანაშვიდის რიტუალს ესწრებოდნენ საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი რუბენ სადოიანი, საელჩოს დიპლომატები და თანამშრომლები.
სომეხი ხალხის გაუნელებელ მწუხარებასთან დაკავშირებით, სომხურ ეკლესიაში ვიზიტით დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგეს საქართველოს პარლამენტის 5დეპუტატებმა დავით ჭიჭინაძემ და რუსლან პოღოსიანმა, პოეტმა და მთარგმნელმა გივი შაჰნაზარმა, თბილისის პეტროს ადამიანის სახელობის სომხური პროფესიული სახელმწიფო დრამატული თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელმა არმენ 6ბაიანდურიანმა, „ვრასტან“ გაზეთის რედაქტორმა ვან ბაიბურთიანმა, თბილისელმა სომეხმა ინტელიგენციამ, საზოგადოების წარმომადგენლებმა, უამრავმა მორწმუნემ.
ეკლესიის სულიერმა მოძღვარმა, ღირსმა  მღვდელმა სამველ თოროსიანმა ისაუბრა იმ დამანგრეველ სტიქიურ უბედურებაზე, რომელიც სომეხ ხალხს დაატყდა თავს, ხაზი გაუსვა, საქართველოსა და ქართველების დახმარებას, რომლებმაც პირველებმა გაუწოდეს დახმარების ხელი ასევე მსოფლიოს უამრავი ქვეყნისა და ხალხების ყოველმხრივ 48046756დახმარებას, რომლის შედეგადაც სომეხმა ხალხმა საკუთარ თავში ძალა იპოვა, სასიკვდილო დარტყმისაგან გონს მოსასვლელად და ფეხზე წამოსადგომად, დანგრეული ქალაქებისა და სოფლების ასაშენებლად და ყოველ წელიწადს ამ სასიკვდილო დღეს უდანაშაულო მსხვერპლთა სულების 47680563სიმშვიდისათვის ეკლესიებში სალოცავად.  30 წელი  უწყვეტად პანაშვიდის რიტუალით სომხური ეკლესია ლოცულობს თავისი უდანაშაულო შვილების სულებისთვის.
საეკლესიო რიტუალის დასასრულს, შეკრებილებს მიმართა საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა რუბენ სადოიანმა, ისურვა, რომ მსოფლიოს არცერთ კუთხეში, არცერთ ხალხს არ შეემთხვეს მსგავსი ტრაგედია, არ მოხდეს მსგავს საბედისწერო შემთხვევები.
საქართველოს პარლამენტის დეპუტატმა დავით ჭიჭინაძემ მიწისძვრის სასიკვდილო დღეზე  ისაუბრა, ხაზი გაუსვა სომეხი ხალხის უძლეველობას, ტკივილისათვის წინააღმდეგობის გაწევისა და კვლავ წამოდგომის ძალას.
პანაშვიდის შემდეგ „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძარში ასევე ნაჩვენები იქნა დოკუმენტური ფილმი დამანგრეველი მიწისძვრის შესახებ.

В церквях Армянской Апостольской Церкви в Грузии была проведена панихида по случаю 30-ой годовщины Спитакского землетрясения PDF Печать E-mail
A7 декабря 2018 года, в 11:41, во всех армянских церквях по всему миру был слышен звон колоколов, как напоминание всему миру и человечеству об ужасном землетрясении в Армении в 1988 г. 1С тех страшных дней прошло 30 лет, и как в прежние годы, в этот раз люди также зажгли свечи и молились за упокой душ невинных жертв.
В церквях Епархии ААЦ в Грузии 7 декабря поминальная церемония началась с 30 ударов колоколов. Во всех церквях священнослужители вместе с духовными отцами отслужили панихиду.
3В церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси на панихиде присутствовал Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Грузии, Рубен Садоян, а также дипломаты посольства и сотрудники. Почтить память жертв и разделить боль армянского народа также пришли депутаты парламента 4Грузии Давид Чичинадзе и Руслан Погосян, поэт-переводчик Гиви Шахназар, художественный руководитель Армянского драматического государственного театра им. П. Адамяна г. Тбилиси, Армен Баяндурян, главный редактор газеты «Врастан», Ван Байбурт, тбилисская интеллигенция, представители 5общества, множество верующих.
Духовный пастырь церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, достопочтенный отец Самвел Торосян, напомнил об ужасном землетрясении, природном бедствии, которое произошло с армянским народом, подчеркнул важность той огромной помощи Армении, с которой откликнулись разные страны и народы со всего света,6 а в первую очередь – Грузия и ее народ. Огромная человеческая помощь стала такой силой, что армянский народ нашел в себе большую энергию встать на ноги и очнуться от сильнейшего удара, заново построить и возродить разрушенные города и села, и каждый год, в 48046756этот день вспоминать своих родных и близких, безвинных жертв того ужасного дня, молиться в церквях за упокой их душ. 30 лет, беспрерывно, в церквях служат панихиду об упокоении жертв землетрясения.
В завершении47680563 панихиды, к собравшимся в церкви обратился Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Грузии, Рубен Садоян, который пожелал, чтобы ни в одной стране и ни с одним народом не случилось подобной беды, чтобы они не видели погибающих людей и не пережили такие тяжелые дни.
Депутат парламента Грузии Давид Чичинадзе, вспомнив тот злополучный день землетрясения в Армении, отметил важность непоколебимого духа армянского народа, сопротивление огромному горю и боли, а также важность силы для возрождения.
А в кафедральной церкви Сурб Геворг г. Тбилиси был показан документальный фильм о разрушительном землетрясении в Армении.