საქართველოში დაიწყო ახალი სასწავლო წელი PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 17 სექტემბერს საქართველოს ყველა ტიპის სასწავლო დაწესებულებაში დაიწყო ახალი 2018-19 სასწავლო წელი. სასწავლო წლის დაწყების აღმნიშვნელი სასკოლო ზარი საზეიმოდ გაისმა, ასევე, თბილისისა და საქართველოს ყველა რეგიონში არსებულ სომხურ სკოლაში. ახლა საქართველოში არსებობს 117-ზე მეტი სომხურად სწავლების საგანმანათლებლო დაწესებულება, სადაც სწავლობს 13 ათასი ბავშვი.
დედაქალაქ თბილისში სომეხი მოსწავლეებისათვის სომხური სკოლის სტატუსით თავისი კარი გაიხსნა 104-ე სკოლამ, ხოლო სომხური სექტორით 103-ე და 132-ე სკოლებმა.41895212 1872363419547128 3010389642018029568 n
ახალი სასწავლო წლის დაწყების საზეიმო ცერემონია გახსნა 103-ე სომხურ-ქართული სკოლის დირექტორმა ბატონმა არჩილ ჩხაიძემ. მოსწავლეებს კეთილი სურვილებით მიულოცეს საქართველოს პარლამენტის დამოუკიდებელმა დეპუტატმა დავით ჭიჭინაძემ, სომეხთა ეპარქიის ავლაბრის სურბ ეჯმიაწინ ეკლესიის  მღვდელმა სამველ თოროსიანმა, საქართველოს კულტურის, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული პროგრამების  კოორდინატორმა კარინე მანუკიანმა.
სასწავლო წლის დაწყების საზეიმო ცერემონიის შემდეგ საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა რუბენ სადოიანმა გადასცა დაპირებული საჩუქარი, რის შემდგომ თავიათი საჩუქრები, პირველ კლასელების სახელმძღვანელო და წასაკითხი წიგნები, გადასცეს საქართველოს  სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის  ხელმძღვანელმა ევგინე მარკოსიანმა და  მღვდელმა სამველ თოროსიანმა.
41971878 1872640662852737 1834855697238458368 oახალი სასწავლო წლის დაწყებასთან დაკავშირებით თბილისის 104-ე საჯარო სკოლში მივიდნენ სამოქალაქო ორგანიზაციების ხელმძღვანელები და წარმომადგენლები, სკოლის ყოფილი მასწავლებლები და მოსწავლეები.
თეთრი მაისურებითა და ხელში ყვავილებით გოგონებმა და ბიჭებმა თავიანთ მასწავლებლებთან ერთად საზეიმოდ იდგნენ სკოლის სტადიონზე, ხოლო ეზოში შეკრებილნი იყვნენ მშობლები, ბებია-ბაბუები და სტუმრები.
სკოლის დირექტორმა ირინა ჟამკოჩიანმა ყველას მიულოცა სასწავლო წლის დაწყებას და აღნიშნა, რომ ეს სასწავლო წელი იქნება საინტერესო, ახალი პროექტებითა და იდეებით სავსე, რომელიც განახორციელებენ მოსწავლეები, მასწავლეები და მშობლები ერთად.
დამსწრეებს სიტყვით მიმართა და მიულოცა საქართელოს სომეხთა ეპარქიის სურბ გევორგ საკათედრო 42044580 1872641116186025 8192489743041167360 oტაძრის  ღირსი მღვდელმა მანუკ ზეინალიანმა. უკანასკნელმა გადასცა სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევა და მილოცვები, მოსწავლეებს ურჩია კარგად ისწავლონ, შეძლონ ყველა სასწავლო სირთულის დაძლევა, რადგან მხოლოდ განათლება განაპირობებს ბრწყინვალე მომავალს. რის შემდგომ მოსწავლეებმა თავიანთ დამრიგებლებთან ერთად შევიდნენ ლამაზად გაფორმებულ თავიანთ კლასებში, სადაც განათლებას მიიღებენ სომხურად.
ღირსი მღვდელი მანუკ ზეინალიანმა მოსწავლეებს დაარიგა  საჩუქრები, პირველკლასელების სახელმძრვანელოები და წიგნები.
ახალი სასწავლო წელი მზად დახვდნენ სამცხე ჯავახეთისა და ქვემო ქართლის რეგიონებისა და სოფლების, აგრეთვე, აჭარის ყველა ტიპის სომხურმა სასწავლო დაწესებულებებმა.

В Грузии начался учебный год PDF Печать E-mail
A117 сентября 2018 года, во всех учебных заведениях Грузии начался новый 2018-2019 учебный год. О начале учебного года, в торжественной обстановке, школьный звонок возвестил и прозвенел также в армянских школах г. Тбилиси и других армянонаселенных регионов Грузии. В настоящее время в Грузии насчитывается более 117 школ с изучением армянского языка, в которых обучается около 13 тысяч учеников.
В столице Грузии, в г. Тбилиси, свои двери со статусом армянской школы перед школьниками открыла №104 публичная школа и №103 и №132 школы с армянским сектором.41895212 1872363419547128 3010389642018029568 n
Начало учебного года торжественно открыл директор №103 грузино-армянской школы, Арчил Чхаидзе. Школьников поздравили и пожелали теплые и добрые слова независимый депутат парламента Грузии Давид Чичинадзе, духовный пастырь церкви Сурб Эчмиадзин на Авлабаре Епархии ААЦ в Грузии, достопочтенный отец Самвел Торосян, координатор национальных программ Министерства образования и науки Карине Манукян. После завершения торжественного открытия нового учебного года, свой обещанный подарок передал школе Чрезвычайный и уполномоченный посол Республики Армения в Грузии, Рубен Садоян.
41971878 1872640662852737 1834855697238458368 oЗатем, руководитель центра «Айартун» и директор отдела образования Епархии ААЦ в Грузии Евгения Маркосян и достопочтенный отец Самвел Торосян подарили первоклассникам «Азбуку» и книги по чтению.
В связи с началом учебного года, №104 армянскую школу посетили руководители и представители общественных организаций, бывшие ученики и педагоги этой школы.
В белых сорочках, с красивыми и разноцветными букетами и воздушными шарами, девочки и мальчики со своими педагогами торжественно стояли на спортивной площадке школы, а со двора за ними наблюдали их родители, бабушки и дедушки, и другие гости.
Директор школы Ирина Жамкочян поздравила всех с новым учебным годом и отметила, что год будет насыщенным и интересным разными программами и идеями, которые будут осуществляться силами педагогов, воспитанников школы и их родителей.42044580 1872641116186025 8192489743041167360 o
С поздравительным словом выступил духовный пастырь кафедральной церкви Сурб Геворг Епархии ААЦ в Грузии, достопочтенный отец Манук Зейналян, который передал благословение и слова поздравления Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, и обратился ко всем школьникам с наставлением учиться хорошо, усердно преодолевать трудности в учебе, так как только образование является залогом хорошего будущего.
После всех пожеланий и поздравлений, первоклассники со своими преподавателями вошли в празднично оформленный класс, где они будут получать знания по родному языку, и будут воспитываться с армянским духом. Достопочтенный отец Манук Зейналян раздал первоклассникам «Азбуку» и книги по чтению.
Новый учебный год с большим рвением встретили также армянские школы в регионах и селах Самцхе-Джавахети, Квемо Картли и Аджарии.