საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში აღინიშნა ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის მიძინების დღესასწაული PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
IMG-1fedee4f53e435c4e1693d618528e8ee-V2018 წლის 12 აგვისტოს სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიამ ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის  მიძინების დღესასწაული   აღნიშნა, რომელიც  სომეხთა ეკლესიის ხუთ ძირითად დღესასწაულთაგან მეოთხეა და უძველესი ყოვლადწმინდა 39068279 1826353210780384 4584472680438169600 oღვთისმშობლისადმი მიძღვნილ დღესასწაულებს შორის.   ღვთისმშობლის დღესასწაული საქართველოში სომეხთა ეპარქიის ყველა ეკლესიაში აღინიშნა საღმრთო ლიტურგიით და  ყურძნის კურთხევის წესით.
სადღესასწაულო საღმრთო ლიტურგიები ეპარქიის ახალქალაქისა და ნინოწმინდის მთელი რიგი  სოფლების 39021253 1826324970783208 9063758399161761792 oეკლესიებში ჯერ კიდევ შაბათს დაიწყო.  წმინდა მამებმა თემებში მსახურება ჩაატარეს. მათ დილით ადრე დაიწყეს ღვთისმსახურება და ყურძნისა და მთელი წლის ჭირნახულის ტრადიციული კურთხევის წესი ადგილებზე.
ამ დღეს  მორწმუნეები თბილისიდან მომლოცველობაზე გაემართნენ სომხეთის რესპუბლიკის ახტალის ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ეკლესიაში, ზოგმა თავისი სიყვარული ღვთისმშობლის ხსოვნისადმი გამოხატა ეკლესიაში მისვლით და წმინდა ლიტურგიაში მონაწილეობით.  39005931 1826380310777674 2062275538411585536 o
დილიდან ხალხმრავლობა  იყო  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ეკლესიებში, საკურთხევლები მორთული იყო დღის სიმბოლოთი - ყურძნის სხვადასხვა სახეობით და ხილით.   არ წყდებოდა ხალხის ნაკადი ეკლესიისკენ. მოდიოდნენ მორთული კალათებით, ლანგრებით, წლის ნობათის და ჭირნახულის საკურთხად და  ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის კურთხევის მისაღებად.
IMG-bf2b02879b78b37ad6d9c8f268a17d5d-Vდილის ღვთისმსახურების შემდეგ ეკლესიებში შესრულდა სახლის კურთხევის წესი, აკურთხეს სამყაროს ოთხი მხარე და ხალხები, შემდეგ აღევლინა საღმრთო ლიტურგია.
თბილისის   „სურბ გევორგ" საკათედრო ტაძარში მწირველი გახლდათ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი.  20180812 123538
სადღესასწაულო საღმრთო ლიტურგიას დაესწრნენ თბილისის სომეხი საზოგადოების, ინტელიგენციის წარმომადგენლები, სტრუქტურათა ხელმძღვანელები, უამრავი მორწმუნე.
საღმრთო ლიტურგიის დროს მწირველმა მეუფე ვაზგენმა სათანადოდ იქადაგა დღის საიდუმლოზე - ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის უდიდეს  მისიაზე, მის მიძინებასა და აღდგომაზე, ისაუბრა სომეხთა ეკლესიის სიყვარულსა და ღრმა პატივისცემაზე ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლისადმი, მოუწოდა ღვთისმშობლის მსგავსად განაგრძონ სიცოცხლე ამაღლების სინათლით და წმინდა აღდგომის რწმენით. მეუფემ მშვიდობა და წინსვლა 38975620 1755368984583089 208473632328908800 oუსურვა სომხეთსა და საქართველოს, ჯანმრთელობა და უზრუნველი მსახურება არცახის მშვიდობისმყოფელ სამხედროებს, მიულოცა დამსწრეებს, განსაკუთრებით დედებს და ყველა მარიამს.
საღმრთო ლიტურგიის ბოლოს, ეპარქიის წინამძღვრის თავმჯდომარეობით ეკლესიის საკურთხეველზე შესრულდა ყურძნის კურთხევის   ცერემონიალი, წაიკითხეს დღის საიდუმლოს შემცველი სახარებისეული ნაწილი, შემდეგ აღავლინეს „ყურძნის ლოცვა“. მღვდელმსახურებს  და მორწმუნეებს დაურიგდა ყურძენი, 39026936 1826219030793802 3289960801460289536 oრომელიც უზრუნველყო ეკლესიის ჯვრის ნათლიამ, იური ერემიანმა.
ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიაში სადღესასწაულო საღმრთო ლიტურგიას ესწრებოდნენ როგორც ბათუმელი სომხები, ასევე დედა სამშობლოსა და სხვა ადგილებიდან ჩამოსული სხვადასხვა ეროვნების ტურისტები.
39047742 2085490891715705 2073822948828905472 oახალქალაქის „სურბ ხაჩ“ ეკლესიაში მწირველი იყო ღირსი მღვდელი ტათევ მარუქიანი.  საღმრთო ლიტურგიას ესწრებოდნენ მორწმუნეები, მომლოცველები და ბანაკში მყოფი ახალგაზრდები. საღმრთო ლიტურგიამ, ქადაგებამ და ყურძნის კურთხევის წესმა    დიდი ენთუზიაზმი გამოიწვია დამსწრეთა შორის.
ნინოწმინდის „სურბ სარგის“ ეკლესიაში ღვთისმშობლის მიძინების დღესასწაულისადმი 39077864 1085483634958985 7570250733920976896 nმიძღვნილი საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ ღირსმა მღვდელმა არმაშ პოღოსიანმა, განძის „სურბ კარაპეტ“ ეკლესიის ახლად დანიშნული მღვდლის, გევორგ ასატრიანის, თანხლებით სოფელ ხოჯაბეკში დაესწო მემორიალური წყაროს გახსნას, აკურთხა ის და შეასრულა ყურძნის კურთხევის წესი.
ახალციხის “სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ ეკლესიაში მღვდელმონაზონ  ჰაკობ საჰაკიანის მიერ ჩატარებული სადღესასწაულო  საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ , მორწმუნეებს დაურიგდა ჯვრის ნათლიის არტურ ბალასანიანის და მორწმუნეთა მიერ მოტანილი ყურძენი. სხვა ეკლესიებშიც შესრულდა ყურძნის კურთხევის წესი.
ორშაბათს დილით საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ეკლესიებშა შესრულდება მიცვალებულთა სულების მოსახსენიებელი წირვა და  პარაკლისი.

В Епархии ААЦ в Грузии отметили праздник Успения Пресвятой Богородицы PDF Печать E-mail
IMG-1fedee4f53e435c4e1693d618528e8ee-V12 августа 2018 года, Армянская Апостольская Святая Церковь отметила праздник Успения Пресвятой Богородицы (Верапохум Сурб Аствацацни). Успение Пресвятой Богородицы один из 39068279 1826353210780384 4584472680438169600 oпяти главных праздников – четвертый и самый древний праздник, посвященный Богоматери.
Праздник Пресвятой Богородицы отметили проведя Божественную Литургию и чин освящения винограда во всех Армянских Церквях Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии.
39021253 1826324970783208 9063758399161761792 oПраздничная литургия в церквях нескольких сел Епархии ААЦ в Грузии в Ахалкалаки и Ниноцминда  началась еще в субботу. В общинах по достоинству провели службу все духовные отцы армянских церквей. С утра, духовные отцы провели богослужение и традиционный чин освящения винограда и всего урожая этого года.
В этот день, армянские верующие отправились в церковь 39005931 1826380310777674 2062275538411585536 oСурб Аствацацин в Ахталу Лорийской области Республики Армения, чтобы там отметить этот святой день и присутствовать на Божественной Литургии, а другие верующие свою любовь к памяти Богородицы выразили посещением церкви и участием в посвященной этому дню Божественной Литургии.
С раннего утра было многолюдно во всех церквях Епархии ААЦ в Грузии. Алтари в церквях были празднично украшены символом этого дня – IMG-bf2b02879b78b37ad6d9c8f268a17d5d-Vразновидностями винограда и фруктами.
И не прекращался поток людей, идущих к церкви, которые несли в церковь красиво украшенные корзины и подносы, в ожидании получить благословение на урожайный год фрукты и винограда, а также благословение от Всевышнего.
После утренней службы, в церквях был проведен обряд освящения четырех сторон света. Были благословлены все 4 стороны земли нашей и все народы. Затем везде была проведена Божественная Литургия.
В армянской кафедральной церкви Сурб Геворг г. Тбилиси службу провел и проповедовал 20180812 123538Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. На праздничной Божественной литургии присутствовали представители тбилисской армянской общественности, интеллигенция, руководители разных структур, множество верующих.
Во время литургии Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян по достоинству рассказал о таинстве дня – о высокой миссии Богоматери, ее Успении и Вознесении, а также ее Преображении. В своей проповеди Глава Епархии ААЦ в Грузии отметил свою большую любовь и уважение армянской церкви к Святой Богородице Марии, и обратился к присутствующим с призывом продолжать жить по примеру Св. Богородицы с 38975620 1755368984583089 208473632328908800 oнебесным светом преображения и с надеждой на святое вознесение. В своей проповеди Предводитель Епархии ААЦ в Грузии пожелал мира и благосостояния Армении и Грузии, здоровья и безопасной службы солдатам, которые обеспечивают мирное небо над Арцахом, поздравил всех присутствующих верующих армян, особенно матерей и девушек с именами Мариам по случаю праздника.
В завершении Божественной Литургии, во главе с Его Преосвященством39026936 1826219030793802 3289960801460289536 o Епархии ААЦ в Грузии, на алтаре церкви Сурб Геворг был проведен чин освящения винограда («хахохорнек»), был зачитан отрывок из Евангелия о таинстве дня, а в заключение, была прочитана молитва Святого Нерсеса Шнорали «Освящение винограда». Служители церкви всем верующим раздали благословленный виноград, преподнесенный крестным отцом церкви Сурб Геворг, Юрием 39047742 2085490891715705 2073822948828905472 oЕремяном.
В Батумской церкви Сурб Пркич, на праздничной литургии, посвященной Успению Пресвятой Богородицы, присутствовали как батумские верующие армяне, так и прибывшие из Армении и других мест туристы разных национальностей.
В церкви Сурб Хач г. Ахалкалаки, службу провел достопочтенный отец Татев Марукян, на Божественной литургии присутствовали верующие, паломники из разных мест, а также воспитанники летнего лагеря. Божественная литургия, проповедь, а также традиционный чин освящения винограда воодушевили местных армян.
В церкви Сурб Саркис г. Ниноцминда, после Божественной литургии, посвященной празднику Успения Пресвятой39077864 1085483634958985 7570250733920976896 n Богородицы, духовный пастырь, достопочтенный отец Армаш Погосян, в сопровождении новоназначенного духовного отца Геворга Асатряна церкви Сурб Карапет с. Гандза, приняли участие в открытии памятного родника в селе Ходжабек, освятили его и провели чин освящения винограда.
В церкви Сурб Григор Лусаворич г. Ахалцихе, достопочтенный иеромонах Акоп Саакян провел праздничную Божественную литургию, после чего верующим раздали благословленный виноград, который принесли верующие и крестный отец церкви Артур Баласанян.
В других церквях также был проведен чин освящения винограда, а также дарованных Господом земных благ – разных видов фрукты.
Утром следующего дня, в понедельник, во всех армянских церквях Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии была проведена Святая Литургия в память о наших усопших и была отслужена панихида.