სომხური ლიტერატურის ნაწარმოებები მელანია ბარსეღიანის დეკლამაციით PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 13 ივნისს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის   "ოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო, კულტურულ     ცენტრში გაიმართა სომხეთის რესპუბლიკის დამსახურებული მსახიობის, „გიგორ ნარეკაცი“ და „მოვსეს ხორენაცი“ მედალოსნის, სომხეთის რესპუბლიკის თეატრალური DSC05319საზოგადოების "ქალის საუკეთესო როლის შემსრულებელი“ ნომინაციის ლაურეატის, თბილისის პეტროს ადამიანის სახელობის სომხური დრამატული თეატრის მსახიობის, მელანია ბარსეღიანის მხატვრული კითხვის საღამო.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის    საელჩოს მრჩეველი, მელანია ბარსეღიანის სამსახიობო ხელოვნების დამფასებლები, სომხური საზოგადოების ის წარმომადგენლები, ვის მეხსიერებაშიც  მუდმივად აქვს დაკავებული DSC05328ადგილი ნიჭიერი მსახიობის განსახირებულ როლებს, ყველა დროის არა მხოლოდ  სომეხი, არამედ სხვადასხვა ეროვნების ქალის სახის რეალისტურ  გამოსახულებას, მის მიერ გრიგორ ნარეკაცის „ტრაგედიის მატეანის“ მთლიანი პოემის განუმეორებელ   დეკლამაციას, რასაც წარუშლელი შთაბეჭდილება აქვს დატოვებული.
ფილოლოგიის მეცნიერებათა კანდიდატის, პროფესორ  ემა ახტიანის გახსნის სიტყვის შემდეგ, ღონისძიებას თავისი ლამაზი მხატვრული კითხვით წარუძღვა თვითონ მსახიობმა.   DSC05337
დამსწრეები მოხიბლა რა ლამაზი და პოეზიის ოსტატი  კითვით, ნიჭიერმა მსახიობმა გადაფურცლა სომხური ლიტერატურის გვერდები - ოქროს საუკუნიდან (მე-5 საუკუნე) თანამედროვე პერიოდამდე. ეზნიკ კოღბაცი, ეღიშე, გრიგორ ნარეკაცი, ნაჰაპეტ ქუჩაკ, საიათნოვა, პარუირ სევაკ, ჰოვანეს შირაზ, ვიკტორ ჰოვსეფიან, ანაჰიტ ბოსტანჯიან და სხვები, ლექსები, რომლებმაც აღაფრთოვანა მსმენელი, მიწოდების DSC05350მომხიბვლელობით, მეტყველების მიზიდულობით,   მხატვრული ხიბლით.
პოეზიის ნიმუშები    ჰარმონიზებული იყო ციტატებით პროზიდან, სამსახიობო თამაშით, მიწოდების ოსტატობით.   მხატვრულ  ფრაგმენტებს, რომლებსაც ასე მშვენივრად აკავშირებდა მსახიობი, შეუმჩნევლად გადაჰყავდა მსმენელი პოეტური სიტყვით გამოხატული გრძნობების, ემოციების სამყაროში.
მიუხედავად იმისა, რომ სიტყვა არ არის საკმარისი მელანია ბარსეღიანის სამსახიობო ოსტატობის გადმოსაცემად, ნიჭიერი მსახიობის საღამოს მაღალი შეფასება მისცეს პეტროს ადამიანის სახელობის თბილისის სომხური დრამატული თეატრის   სამხატვრო ხელმძღვანელმა არმენ ბაიანდურიანმა, გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორმა ვან ბაიბურთიანმა, საზოგადო მოღვაწე სამველ აღეკიანმა   და სხვებმა. იყო წინადადება ასეთ ღონისძიებებზე მოიწვიონ სკოლების  უფროსკლასელები და  უნივერსიტეტის სტუდენტები.
საღამოს ემოციურობას ჰარმონიულად ავსებდა  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის სოლისტის, აიდა ბაზოიანის მიერ შესრულებული სომხური სიმღერები.

Образцы армянской литературы читает Мелания Барсегян PDF Печать E-mail
A113 июня 2018 года, в центре «Дом Ованеса Туманяна» Епархии ААЦ в Грузии прошел вечер заслуженнойDSC05319 артистки Республики Армения, награжденной высокими медалями имени Григора Нарекаци и Мовсеса Хоренаци, лауреата в номинации «За лучшую женскую роль» Союза театральных деятелей Республики Армения и Общества театральных деятелей Грузии, артистки государственного армянского драматического театра им. Петроса Адамяна г. Тбилиси, Мелании Барсегян, которая читала лучшие образцы армянской литературы.
На мероприятии присутствовал советник посольства Республики Армения в Грузии, представители армянской общины, ценители ее артистического искусства, в памяти которых остались олицетворенные талантливой актрисой герои и реальное воплощение образов не только DSC05328армянских женщин, но и женщин других национальностей разных эпох.
Незабываемое впечатление произвело на гостей выступление, когда Мелания Барсегян целиком  прочитала поэму «Книга скорби» Григора Нарекаци.
Мероприятие открыла кандидат филологических наук, профессор Эмма Ахтян, и после ее выступления сама артистка продолжила вечер,DSC05337 читая прекрасные стихи и исполняя художественные номера. Присутствующие на вечере гости с восхищением слушали мастерски представленные Меланией образцы поэзии и прозы, начиная с Золотого века и продолжая современными произведениями литературы: Езника Кохбаци, Григора Нарекаци, Наапета Кучака, Егише, Саят-Новы, Паруйра Севака, Ованеса Шираза, Виктора Овсепяна, Анаиды Бостанджян, и других. Произведения этих великих поэтов и писателей, исполненные и по-своему преподнесенные с артистическим шармом, пленили всех гостей вечера.
DSC05350Образцы поэтических строк были созвучны цитированию отрывков из прозы, исполняемых с артистической игрой и высоким мастерством. Сценические этюды, которые так красиво и умело связывала артистка Мелания Барсегян, незаметно переносили присутствующих в поэтический мир эмоций и переживаний. И, хотя слова, сказанные в адрес художественного мастерства Мелании Барсегян, были краткими, вечер талантливой актрисы оценили высоко. Художественный руководитель государственного армянского драматического театра им. Петроса Адамяна г. Тбилиси, редактор газеты «Врастан» Ван Байбурт, общественный деятель Самвел Агекян, и другие, выступили на вечере, восхваляя талант артистки. Бело предложено обязательно приглашать на такие замечательные вечера и мероприятия учеников старших классов и студентов ВУЗов.
На вечере поэзии своим эмоциональным исполнением армянских песен всех также воодушевила Аида Базоян, солистка центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии.