ტოლმის სურნელი გავრცელდა წალკის რაიონის სოფელ ნარდევანშიც PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის19 მაისს, სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის სოფელ ნარდევანის  „სურბ სარგის“ეკლესიის  მოყვარულ ქალთა „შუშანიკ“ კავშირი, მღვდლის მეუღლის, ინესა თოფაშიანის ხელმძღვანელობით, ჩაერთო სომხური სამზარეულოს მშვენების - ტოლმის, მთელ სათვისტომოში მიმდინარე ფესტივალში. აქაც მრავალ ოჯახში გავრცელდა ტოლმის მადის მომგვრელი სურნელი.  IMG 3770
სოფლის ცენტრში მდებარე ცერემონიების დარბაზში გრძელ  მაგიდებზე გაწყობილი იყო კომბოსტოში და ვაზის ფოთოლში გახვეული არა მხოლოდ გემრიელი და სურნელოვანი, არამედ ლამაზად გაფორმებული ტოლმა, რომელიც დაამზადა თხუთმეტმა აქტივისტმა  დიასახლისმა.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო თბილისიდან სპეციალურად ჩასულმა დელეგაციამ, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის  საფინანსო განყოფილების დირექტორის, მარგარიტა კირაკოსიანის,     ადმინისტრაციულ-სამეურნეო ნაწილის დირექტორის, კარენ ერიციანის, საქართველოს სომეხ IMG 3828ქალთა „შუშანიკ“ კავშირის თავმჯდომარის, სუსანა ხაჩატრიანის და ოპერატორ-ფოტოგრაფ გევორგ პოღოსოვის შემადგენლობით.
ადგილობრივი სომხების სულიერი  მოძღვარი, ღირსი მღვდელი  ღევონდ თოფაშიანი მიესალმა დამსწრეებს, მათ გადასცა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის IMG 3835კურთხევა და კეთილი სურვილები, მადლობა გადაიხადა ფესტივალის ჩატარებაზე რეაგირებისათვის და იმედი გამოთქვა, რომ სომხური სამზარეულოს   პოპულარიზაციისა და ეროვნული ტრადიციების შენარჩუნებისკენ მიზანმიმართული მსგავსი ღონისძიებები  არა მხოლოდ სოფელ ნარდევანში, არამედ სომხებით დასახლებულ სხვა სოფლებშიც მიიღებს უწყვეტ ფორმას  და ტრადიციად იქცევა.
შემდეგ სტუმრებმა თავიანთ გამოსვლებში ისაუბრეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში  ჩატარებულ და ტრადიციად ქცეულ ჰარისის, ქადის, ტოლმის ფესტივალებზე, ასევე საეკლესიო დღესასწაულების აღნიშვნის დროს   ხალხური ტრადიციების დაცვაზე, ამ ტრადიციების თაობებისთვის გადაცემასა და ასევე მოსახლეობის  ყოველდღიურობის უფრო საინტერესოსა და საზეიმოდ ქცევაზე.
საუფლო ლოცვის   და სუფრის კურთხევის შემდეგ, დამსწრეებს გაუმასპინძლდნენ.    დამსწრეები აგემოვნებდნენ ტოლმის სხვადასხვა სახეობას, ყველა ტოლმაც გემრიელი იყო, სომხური ამ IMG 3912კერძისთვის დამახასიათებელი  სპეციალური   ინგრედიენტებით   მომზადებული.
და ბოლოს, ყველა მონაწილემ „შუშანიკ" კავშირისგან მიიღო მონაწილეობის სერტიფიკატი, სულიერი მოძღვრის მადლობის წერილი და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის საეპისკოპოსოს სუვენირი ხატი.  ფესტივალის ყველაზე ახალგაზრდა მონაწილეს, არმინე  აივაზიანს,  ორგანიზაციული აქტიურობისთვის გადაეცა სამწყემსოს  მოკრძალებული საჩუქარი.
ტოლმის  ფესტივალს სადღესასწაულო ელფერი შესძინა ადგილობრივი საჯარო სკოლის ცეკვის ანსამბლმა “ლუსაღბიურ", სუსანა ბაბაიანის ხელმძღვანელობით.  ანსამბლში ჩართულმა 45-მა მოსწავლემ, სამი ჯგუფით, უმცროსების, საშუალო ჯგუფის და უფროსების მონაწილეობით, ოსტატი შესრულებებით წარმადგინა სომხური ეროვნული ცეკვები.
დამსწრეებმა მადლიერება გამოხატეს, ნარდევანელთათვის საზეიმო დღის ჩუქებისთვის, და მომდევნო წლებშიც მსგავსი ღონისძიებების ფართო ფორმატით მოწყობის პირობა დაიდო.
სოფელ ნარდევანში ჩატარებული ტოლმის ფესტივალით დასრულდა მთელ სათვისტომოში ამ ლამაზი ღონისძიების საქართველოს სომხებით დასახლებულ  პუნქტებში ჩატარება.

Аромат толмы распространился и в селе Нардеван Цалкского района PDF Печать E-mail
A119 мая 2018 года Союз верующих женщин «Шушаник» церкви «Сурб Саргис» с. Нардеван Общего Викариата Самцхе-Джавахети и Цалка, под руководством Инессы Топашян, супруги священнослужителя, подключился к всеобщинному фестивалю толмы – украшению армянского стола. IMG 3770Здесь тоже во многих семьях распространился аппетитный запах толмы.
В находящемся в центре села церемониальном зале, на длинных столах была представлена толма в капустных и виноградных листьях, которую приготовили 15 хозяек-активисток; она была не только ароматная и вкусная, но еще и красиво украшена.
В мероприятии приняла участие специально по случаю прибывшая из Тбилиси делегация в составе директора финансового отдела Епархии ААЦ в Грузии Маргариты Киракосян, директора административно-хозяйственного отдела Карена Ерицяна, председателя Союза армянских женщин Грузии «Шушаник» Сусанны Хачатурян, и оператора-фотографа Геворга Погосова.
IMG 3828Духовный пастырь местных армян, достопочтенный отец Гевонд Топашян поприветствовал присутствующих, передал им благословение и добрые пожелания Предводителя Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, поблагодарил за проведение фестиваля и реагирование, и выразил надежду, что подобные мероприятия, направленные на популяризацию армянской кухни и сохранение национальных традиций, примут постоянный характер не только в с. Нардеван, но и в других армянонаселенныхIMG 3835 селах, и станут традицией.
Затем гости в своих выступлениях говорили о проведенных в Епархии ААЦ в Грузии и ставшими традицией фестивалях «Арисы», «Кады», «Толмы», а также о соблюдении и сохранении народных традиций при праздновании церковных праздников, о передаче этих традиций будущим поколениям, а также о том, чтобы сделать повседневную жизнь населения более интересной и праздничной.
После литургии и освящения праздничного стола началось угощение. Присутствующие пробовали разного вида толму, и все представленные блюда были вкусными, изготовленными из характерных для армянской толмы специальных ингредиентов.
IMG 3912А в конце, все присутствующие получили от Союза «Шушаник» сертификаты, благодарственные письма духовного предводителя, и иконы – епископский сувенир Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии. Самая молодая участница фестиваля Армине Айвазян получила от паствы скромный подарок за активную организаторскую работу.
Праздничное настроение фестиваля толмы украсил своим выступлением танцевальный ансамбль «Лусагбюр» под руководством Сусанны Бабаян публичной местной школы. 45 участников ансамбля, три группы – младшая, средняя и старшая, мастерски исполнили национальные армянские танцы.
Присутствующие выразили благодарность за то, что жителям с. Нардеван подарили такой праздничный день, и пообещали, что в последующие годы подобные мероприятия будут проводиться в широком формате.
Проведением фестиваля толмы в селе Нардеван завершилось красивое всеобщинное мероприятие, организованное армянами Грузии в армянонаселенных районах.