ღონისძიება "ჩემი სომხეთი" - ცენტრში „სურბ გრიგორ ნარეკაცი“ PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 28 აპრილს,   საქართველოს სომეხთა ეპარქიის რუსთავის „სურბ გრიგორ ნარეკაცი“  სასულიერო, საგანმანათლებლო, კულტურულ და ახალგაზრდულ ცენტრში გაიმართა ღონისძიება სახელწოდებით  "ჩემი სომხეთი".1
ზუსტად ერთი წლის წინ  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევით დაფუძნებული ცენტრის საქმიანობის მიზანია   სულიერი, კულტურული და ისტორიული მემკვიდრეობის შენარჩუნება, განვითარება   და ადგილობრივი სომეხი მოსახლეობის კონსოლიდაცია ეკლესიის გარშემო.
ცენტრის საქმიანობის ერთ-ერთი მიმართულება რუსთავის ახალგაზრდების კონსოლიდაციაა, ქრისტიანული სულისკვეთებით აღზრდა,   ეროვნულ  ღირებულებებთან დაახლოება და ეროვნული სულისკვეთების გაღვივება. ამ მიზნით საქმიანობს  საკვირაო სკოლა,  სიმღერის და  ცეკვის ჯგუფები, ახალგაზრდული კავშირები.
2ეპარქიის ახალგაზრდული განყოფილების მიერ ადგილობრივ სომეხ  ახალგაზრდებთან  რეგულარულად ჩატარებული შეხვედრები, ლექციები და დისკუსიები იძლევა თავის დადებით შედეგს.3
ქალაქის 23-ე საჯარო ქართული სკოლის მე-11 კლასის   მოსწავლის, ცენტრის აღსაზრდელის სერგო ზადოაინის ინიციატივით და აქტიური ახალგაზრდების მონაწილეობით ორგანიზებული ლამაზი ღონისძიების მიზანი ცენტრის აღსაზრდელების და ქალაქ რუსთავის ახალგაზრდებისთვის დედა სამშობლოს წარდგენა იყო.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ ახალგაზრდები, მოსწავლეები, მშობლები, სტუმრები, საქართველოს  სომეხთა ეპარქიის წარმომადგენლები. მათი აღსაზრდელის მოწვევით დარბაზში ადგილები ეკავათ ქართული ენის მასწავლებელ   ლელა ახალაიას და დამრიგებელ ქეთევან ქაშილაძეს, ასევე თანაკლასელებს.
ღონისძიებას უძღვებოდა პროექტის ავტორი, თანაკლასელთან - ნათია თავაძესთან ერთად.   ლიტერატურული და მუსიკალური მონტაჟის  მონაწილეებმა წარმოადგინეს სომხეთის ისტორიის ეპიზოდები,   გეოგრაფიული მდებარეობა, უძველესი ტაძრები და ეკლესიები, დედაქალაქები და რეგიონები. ღონისძიება იყო ვერბალური და ვიდეო მშვენიერი ექსკურსია სამშობლოში, მისი წარსულით,  დღევანდელი ცხოვრებით და დიდებული  მომავლის ხედვით.
შესრულდა  პატრიოტული ლექსები სომხური პოეზიიდან, წარმოდგენილ იქნა სომხური ცეკვა და სულში ჩამწვდომი სიმღერა, რითაც გამოიხატა სიყვარული დედა სამშობლოსადმი და სიამაყის გრძნობა მისთვის.
4ღონისძიება შეაჯამა სულიერი ცენტრის მეურვემ, ღირსმა მღვდელმა ნარეკ ღუშჩიანმა. სულიერმა მამამ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევა და კეთილი სურვილები გადასცა ცენტრის აღსაზრდელებს და პერსონალს.  მამა ნარეკმა მაღალი შეფასება მისცა ახალგაზრდების ჯგუფის საქმიანობას, მათ სულში არსებული ეროვნული სულისკვეთების გამოღვიძებას, რომელიც გამოიხატა სომხური სიტყვით, ცეკვით, სამშობლოს სიყვარულითა და სიამაყით მისთვის.   სულიერმა მამამ დაფასების სიტყვით მიმართა ცენტრის პერსონალს, აღსაზრდელებს და მშობლებს, ვისთვისაც ცენტრი იქცა მშობლიურ სახლად, გამაერთიანებელ ცენტრად, ასევე სომეხთა ეკლესიის და სომხურად აღზრდის კერად.
ინიციატივისა და ლამაზი ღონისძიების შესახებ  შთაბეჭდილება გამოთქვეს  და კმაყოფილება გამოხატეს დამსწრეებმა.

Мероприятие «Моя Армения» в центре Св. Григора Нарекаци г. Рустави PDF Печать E-mail
A128 апреля 2018 года, в культурно-образовательном и молодежном центре Св. Григора Нарекаци Епархии ААЦ в Грузии, в г. Рустави, состоялось интересное мероприятие под названием «Моя Армения». 1
Ровно год назад, с благословения Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна был создан этот центр, цель которого сохранять и развивать духовное, культурное и историческое наследие, а также сделать армянское население г. Рустави более сплоченным и объединить вокруг церкви, воспитывать в соотечественниках христианский дух и приблизить их к национальным ценностям.
С этой целью при центре действуют: воскресная школа, танцевальный и хоровой ансамбли, молодежные союзы. Периодически здесь организовываются встречи с молодежью при поддержке Епархии ААЦ в Грузии, проводятся лекции и обсуждения, которые дают свои положительные 2результаты.
По инициативе ученика 11-ого класса школы №23 г. Рустави, воспитанника центра Серго Задояна, и при участии активистов, было проведено интересное мероприятие целью, которого было познакомить воспитанников центра и молодежь г. Рустави с Родиной. 3
На мероприятии присутствовали школьники, родители, молодежь, гости, должностные лица Епархии ААЦ в Грузии. По инициативе школьника на мероприятие были приглашены учитель грузинского языка Лела Ахалаия и классный руководитель Кетеван Кашиладзе, а также одноклассники инициатора мероприятия.
Ведущими мероприятия были автор проекта и его одноклассница Натия Тавадзе. В литературно-музыкальном монтаже принимали участие воспитанники центра, которые рассказали историю Армении, описали геополитическое местонахождение страны, а также говорили о древних соборах и церквях, областях и столицах Армении. На мероприятии был показан видеоматериал, который был своего рода экскурсом по красивейшим местам Родины, показывающим прошлое, настоящее и ожидаемое светлое будущее.
4На мероприятии были прочитаны патриотические стихи армянских поэтов, прозвучала прекрасная музыка, и был исполнен армянский танец, что стало своеобразным воодушевлением гордости и любви к Родине.
Мероприятие завершил попечитель центра, достопочтенный о.Нарек Кущян. Духовный отец передал благословение Предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, и его добрые пожелания воспитанникам и сотрудникам центра. Духовный о. Нарек Кущян высоко оценил деятельность группы молодежи и их национальный дух, который проявился благодаря изучению армянского языка, песен и танцев, а также в их любви и гордости за Родину. Духовный отец также высоко оценил работу сотрудников центра Св. Григора Нарекаци, поблагодарил воспитанников и их родителей, для кого центр стал отчим домом,  объединяющим армянскую церковь и армянские семьи.
Присутствующие гости выразили свое восхищение и поделились впечатлениями после такого интересного мероприятия.