სასულიერო სიმღერის ეკუმენური საღამო თბილისის „სურბ გევორგ“ ეკლესიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 19 აპრილს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ეკლესიამ ქრისტიანული სიყვარულით უმასპინძლა   ლათინური წესით კათოლიკე,   ევანგელურ-ლუთერანულ,    ევანგელურ-ბაპტისტურ და ასირიულ-ქალდეურ კათოლიკურ მრევლს, მათ წინამძღვრებს და მგალობელთა გუნდებს. ხალხმრავლობა იყო ეკლესიაში, მრევლის   შესამჩნევი აქტიურობით და კეთილი ღიმილით.  1
ეკლესიაში საპატიო ადგილები ეკავათ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს,  მის ყოვლადუსამღვდელოესობა  ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანს, ამიერკავკასიის  კათოლიკეთა სამოციქულო სამმართველოს ლიდერს,   მის ყოვლადუსამღვდელოესობა არქიეპისკოპოს  ჯუზეპე პაზოტოს, საქართველოში ევანგელურ-ლუთერანული ეკლესიის ლიდერს, მის ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოს მარკუს შოხს, საქართველოში ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესიის წინამძღვარს,  მის ყოვლადუსამღვდელოესობა  ეპისკოპოს მალხაზ სონღოლაშვილს,   საქართველოს რელიგიის საკითხთა   სახელმწიფო სააგენტოს,  დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებს,  სხვა ქრისტიანული ეკლესიებისა და დენომინაციების სამღვდელოების წარმომადგენლებს და უამრავ მორწმუნეს.
საღამოს ესწრებოდა საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი რუბენ სადოიანი, საელჩოს დიპლომატებთან ერთად.
საქართველოში მოქმედი ქრისტიანული რელიგიათშორისი საბჭოს 2018 წლის თავმჯდომარე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის წინადადებით და ინიციატივით, მრავალი წლის შემდეგ საქართველოში აღდგა სასულიერო სიმღერის ეკუმენური საღამოს ჩატარების ტრადიცია და გადაწყდა ყოველწლიურად ბრწყინვალე აღდგომის შემდეგ ის  ისევ ჩატარდეს საბჭოს წევრ 2სხვადასხვა ეკლესიებში.
სასულიერო სიმღერის პირველი  კონცერტი შედგა „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძარში, სახელწოდებით "გიყვარდეთ ერთმანეთი" (იოანე 13:34).  საღამო იქცა  სიკეთის, სიყვარულის, შენდობის და მოთმინების მოწოდებად,  ძალადობისა და სიძულვილის წინააღმდეგ.
ღონისძიება დაიწყო საუფლო ლოცვით, რომელიც დამსწრეებმა აღავლინეს თავიანთ მშობლიურ ენებაზე, რის შემდეგაც საღამოს ორგანიზატორებმა და წამყვანებმა 3მიქაელ ავაგიანმა და ნინა სეროპოვამ ქართულ და ინგლისურ ენებზე წარმოადგინეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის მისასალმებელი სიტყვა დამსწრეებისადმი. ეპარქიის წინამძღვარმა თავის მიმართვაში ისაუბრა 103 წლის წინ ოსმალეთის იმპერიაში  თავის სამშობლოში მცხოვრები სომეხი ხალხის მიმართ განხორციელებულ გენოციდზე, რომლის გაგრძელებად იქცა ებრაელების, ეზიდების წინააღმდეგ და რუანდაში  ჩადენილი დანაშაულები. სწორედ ასეთმა ეკუმენურმა ღონისძიებებმა, სხვადასხვა ენაზე გაჟღერებული საგალობლების, ფსალმუნების და მელოდიების მეშვეობით უნდა შთააგონოს სიკეთე,    რათა მსოფლიო  უფრო ლამაზი და მრავალფეროვანი გახადონ, - ბრძანა თავის მიმართვაში ეპარქიის წინამძღვარმა.
კონცერტი გახსნა საქართველოს ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესიის მგალობელთა გუნდმა „ქორალმა“, მერაბ ვარდოსანიძისა და მაკა მაზმიშვილის ხელმძღვანელობით. შემდეგ შესრულდა საგალობლები და ფსალმუნები, ასევე ლოცვა-მელოდიები  საქართველოში ევანგელურ-ლუთერული ეკლესიის მგალობელთა გუნდის „გლორიას“     (ქორმაისტერი:   ნატალია ჩაგანავა),  4ასირიულ-ქალდეური კათოლიკური ეკლესიის   (ქორმაისტერი: ილონა ბილიანოვა), საქართველოში  კათოლიკური ეკლესიის  (კარინა ოსიპოვა) გუნდების მიერ.
მასპინძელი საქართველოს სომეხთა ეპარქია წარმოადგინეს ავლაბრის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიის გუნდმა, ლუიზა ვარდანიანის ხელმძღვანელობით, და „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძრის „მაკარ ეკმალიან“ გუნდმა, სვეტლანა ტატოევას ხელმძღვანელობით. ჰოვნათანიანების ფრესკებით მოხატული უძველესი ეკლესიის ღვთაებრივ სილამაზეს ჰარმონიულად შეეწყო ქრისტეს ენაზე - არამეულზე, ასევე სომხურ, ქართულ, ებრაულ, იტალიურ, გერმანულ ენებზე ამაღელვებელი, სულში ჩამწვდომი და აღმაფრთოვანებელი საგალობლები, რომლებიც იქცა მშვიდობისა და სიყვარულის ლოცვად.
საღამო დასრულდა ეპისკოპოსთა კურთხევის და დაფასების სიტყვით, რომლებიც ცალსახად უსვამდნენ ხაზს იმას , რომ საგალობლები, ეკუმენური ლოცვა უფალთან საუბრის ერთადერთი ენაა.
ემოციური კონცერტის შემდეგ, ეკლესიის ეზოში, ჩაის სუფრის გარშემო დამსწრეებმა ერთმანეთს გაუზიარეს შთაბეჭდილებები.

Экуменический вечер духовной песни в церкви Сурб Геворг г. Тбилиси PDF Печать E-mail
A119 апреля 2018 года, кафедральная церковь Сурб Геворг Епархии ААЦ в Грузии с большой христианской любовью открыла свои двери перед верующими и их предводителями, а также хоровыми исполнителями Апостольской администрации латинских католиков Кавказа, Евангелическо-Лютеранской церкви в Грузии, Евангелическо-Баптистской и Ассирийской Халдейской католических церквей в Грузии. Многолюдно было в церкви, оживленной суетой и доброжелательными улыбками верующих.
В церкви почетные места были предоставлены Предводителю Епархии ААЦ в Грузии Его Преосвященство Епископу Вазгену Мирзаханяну, Главе Апостольской администрации латинских католиков Кавказа Епископу Джузеппе Пазотто, Главе Евангелическо-Лютеранской церкви в Грузии Епископу Маркусу Шоху, Главе Евангелическо-Баптистской церкви в Грузии Епископу Малхазу Сонголашвили, представителям государственного агентства по вопросам религии в Грузии, представителям дипломатического корпуса, руководителям религиозных и других организаций, духовным пастырям разных церквей, а также множеству 1верующих.
На вечере присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Грузии Рубен Садоян, и сопровождающие его представители посольства.
По рекомендации и инициативе Главы Епархии ААЦ в Грузии, как председателя действующего Христианского Межцерковного Совета 2018 года, после многих лет 2перерыва, в Грузии восстановилась традиция проведения вечеров экуменической духовной песни, и было принято решение проводить подобные вечера ежегодно после праздника Светлого Христова Воскресения в разных церквях – членах совета.
Первый концерт экуменической духовной песни прошел в кафедральной церкви Сурб Геворг г. Тбилиси под девизом «Любите друг друга» (от Иоанна 13.34). Вечер стал призывом к любви, доброте, терпимости и снисходительности, призывом к прекращению насилия и ненависти.
Мероприятие началось с молитвы «Отче наш», прозвучавшей на родном языке для каждой из конфессий присутствующих в церкви верующих, после чего организаторы вечера и ведущие Микаэл Авакян и Нина Серопова на грузинском и английском языках представили присутствующим в церкви приветственное слово Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, Предводителя Епархии ААЦ в Грузии. Глава Епархии в своей речи отметил, что 103 года назад в Османской Империи был совершен геноцид армянского народа, живущего на родной земле, за которым последовали преступления против евреев, езидов, а также страшные преступления в Руанде. И с помощью таких вечеров экуменической духовной песни, звучащих на разных языках псалмов, песнопений и мелодий, люди будут вдохновляться добротой и любовью, чтобы сделать мир более красивым и разнообразным, отметил Глава Епархии ААЦ в Грузии.3
Концерт открыл хор «Хорали» Евангелическо-Баптистской церкви в Грузии под руководством хормейстеров Мераба Вардосанидзе и Маки Мазмишвили. Затем прозвучали шараканы, псалмы и песнопения, а также молитва-мольба, исполненные хором «Глориа» Евангелическо-Лютеранской церкви в Грузии (хормейстер Наталья Чаганава), Ассирийской Халдейской католической церкви в Грузии (хормейстер Илона Бильянова), Католической церкви в Грузии (руководитель Карина Осипова).
Гостеприимную Армянскую Апостольскую церковь в Грузии представил хор, действующий при церкви Сурб Эчмиадзин на Авлабаре (руководитель Луиза 4Вартанян), а также хор имени Макара Екмаляна кафедральной церкви Сурб Геворг (хормейстер Светлана Татоева). Овнатаняновские фрески и божественные росписи старинной армянской церкви Сурб Геворг гармонично переплелись с псалмами и песнопениями, исполненными на языке Христа - арамейском, а также на армянском, грузинском, итальянском, еврейском и немецком языках, которые стали божественными молитвами о добре и мире, обращенными к Богу.
В заключение вечера, с благословенной речью и словами высокой оценки, выступили достопочтенные епископы, которые однозначно подтвердили, что духовная песня и экуменическая молитва – это единственный язык приобщения к Всевышнему.
После полного эмоций концерта и вечера, свои впечатления присутствующие разделили за круглым столом чаепития, которое было организовано во дворе церкви Сурб Геворг на Майдане.