სუსანა ავეტისიანი წარსდგა ახალი კრებულით PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 17 აპრილს,  თბილისის სომეხი შემოქმედებითი და ლიტერატურის მოყვარული საზოგადოება შეკრებილი იყო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის   "ჰოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო, კულტურულ ცენტრში, სადაც გაიმართა   ცნობილი პოეტის,  სუსანა ავეტისიანის, ლექსების კრებულის "მფრინავი ვიოლინოს" პრეზენტაცია.  პოეტი მკითხველს ყოველთვის ახლებურად წარუდგება.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ მწერლები, პოეტები, მთარგმნელები და სტუმრები.
ღონისძიება გახსნა და მონაწილეებს მიესალმა ცენტრის ხელმძღვანელი გისანე ჰოვსეფიანი და სიტყვა გადასცა არტემ კირაკოზოვს.
ლენინაკანში დაბადებული და თბილისში მცხოვრები სუსანა ავეტისიანი ახალი სახელი არ არის საქართველოს ლიტერატურის მოყვარული სომეხი საზოგადოებისთვის. მისი პოეზია ყოველთვის გასაგები და მიღებული იყო მკითხველებისთვის.   პოეტი არ არღვევდა მოკრძალების ზღვარს და პერიოდულად წარსდგებოდა მკითხველის წინაშე, იღებდა მის მაღალ შეფასებას და იმსახურებდა სიყვარულს.  IMG 1723
სუსანა ავეტისიანის ახალ კრებულში ჩართული ლექსების სულისკვეთებაზე, განხილულ თემებზე, ლირიკულ,       ფილოსოფიურ  ღირებულებებზე დეტალურად ისაუბრა პროფესორმა, ფილოლოგიის მეცნიერებათა კანდიდატმა ემა ახტიანმა.
სუსანა  ავეტისიანის პოეზია მკითხველს იზიდავს და  თავისი შინაგანი სამყაროს გამომხატველობით ერწყმის მკითხველის    ემოციებს, გრძნობებს, განცდებს, ამავდროულად ინარჩუნებს  მომავლის ნათელს, ოპტიმიზმს და   ცხოვრების მშვენიერებას. ამ ყველაფერს მატერიალური სახე მისცა 104-ე საშუალო სკოლის ბიბლიოთეკარის, ჰასმიკ ანტონიანის ინიციატივით მომზადებულმა ლიტერატურულმა კომპოიციამ, რომელიც მხატვრული, გამომსახველობითი ფორმით წარმოადგინეს სკოლის ლიტერატურის და კითხვის მოყვარულმა მოსწავლეებმა.
კრებულის -  "მფრინავი ვიოლინოს".  კითხვისას გრძნობ მის ყოველ სტრიქონს, ფრაზას, განიცდი   ტანჯვის სილამაზეს,  რომანტიკულ  სურათებს და ცხოვრების დრამას, რასაც შემდგომ პოეტის მკვრივი ენობრივი აზროვნებით და ლამაზი აღწერილობით გადაჰყავხარ ახალ გვერდებზე, სადაც მკითხველი იცნობს თავის თავს, თავისი  ცხოვრების განვლილ გზას, დაკარგულ სიყვარულს, ასევე   ოპტიმიზმს ყოველ დღესთან ერთად, რაც  გამოღვიძებაა,  გაზაფხული, განცდა და დაბადება.
პოეტი ყოველთვის ერთგული რჩება თავისი  პოეტური კრებულების შემოქმედებითი სულისა, აგრძელებს თავისი შინაგანი სამყაროს, სიცოცხლის დრამის სიმბოლოებით გამოხატვას, რომელიც  ტექნიკური განათლების მქონე პოეტის მოგონებებსა და   რეალობას შორის ბრძოლის გამოხატვის სტილია ასევე. პოეტის ლექსები წაიკითხეს მწერალმა, მთარგმნელმა ვლადიმერ სარიშვილმა და ჟურნალისტმა არტემ კირაკოზოვმა.
IMG 1737პოეტის ახალი კოლექციიდან ნიმუშები წაიკითხეს მსახიობმა მელანია ბარსეღიანმა და პოეტმა ლუსინე ვანოიანმა.
დაფასების და მისალოცი სიტყვით გამოვიდნენ   "ოვანეს თუმანიანის სახლი" ცენტრის სულიერი ინსპექტორი ღირსი მღვდელი კირაკოს სიმონიანი და  საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს   პირველი მდივანი არტურ სარგსიანი.   გამომსვლელებმა მაღალი  შეფასება მისცეს მსგავს პრეზენტაციებს და მოუწოდეს   ასეთი ღონისძიებებით ახალი შემოქმედები გააცნონ თბილისის ლიტერატურის მოყვარულ სომეხ    საზოგადოებას.
ბოლოს თავის მადლობის სიტყვაში სუსანა ავეტისიანმა მადლიერება გამოუხატა საქართველოს სომეხთა ეპარქიას და ყველა ორგანიზატორს თავისი კრებულის პრეზენტაციის ასე ლამაზად მომზადებისთვის, შემდეგ განაცხადა, რომ დასაბეჭდად ამზადებს შემდეგ კრებულს.
ღონისძიება დაამშვენეს ნიჭიერი მევიოლინის, გიუმრის მუსიკალური კონკურსის პრიზიორის მარინა კირაკოზოვას ლამაზმა შესრულებებმა.

Сусанна Аветисян представила новый сборник стихов PDF Печать E-mail
A117 апреля 2018 года, в научно-культурном центре «Дом Ованеса Туманяна» Епархии ААЦ в Грузии, собралась тбилисская творческая интеллигенция и любители литературы. В центре в этот день состоялась презентация книги «Летающая скрипка» признанной читателями поэтессы Сусанны Аветисян, поэзия которой каждый раз по-новому открывается читателям.
На мероприятии присутствовали поэты, писатели, переводчики, и другие гости.
Мероприятие открыла руководитель центра Гисане Овсепян. Затем слово предоставили писателю-переводчику Артему Киракозову.
Сусанна Аветисян родилась в городе Ленинакан (Гюмри), а проживает в г. Тбилиси. Ее имя известно среди армянского литературного общества, и ее поэзию всегда понимали и принимали читатели. Она всегда отличалась скромностью, и, не переступая рубеж своей скромности, она периодически представляла читателю свои произведения и удостаивалась высокой оценки и любви.
О новом сборнике Сусанны Аветисян и о духе ее стихов, поднятых тем, лирических и философских ценностях, подробно рассказала профессор, кандидат филологических наук, Эмма Ахтян.IMG 1723
Поэзия Сусанны Аветисян поглощает читателя и ведет за собой, своей внутренней выразительностью отождествляется с эмоциями и переживаниями читателя, сохраняя свет будущего, красоту жизни и оптимизм. Проявлением всего этого стала композиция, созданная учениками Тбилисской №104-ой армянской школы, организатор – заведующая библиотекой этой школы, Асмик Антонян. Ученики с большим старанием и выразительностью читали ее стихи.
Листая новый сборник поэтессы «Летающая скрипка», читатель погружается в глубину каждой строки стихотворения, переживает страдание по своему, драму жизни и романтическую картину, которая впоследствии, прелестным описанием и особенным смыслом сути произведения, уносит в новые строки, где читатель видит себя, свой пройденный путь, потерянную любовь; но этим всё не заканчивается, потому что присутствует оптимистическое отношение к новой жизни, есть весна, пробуждение природы, переживания и рождение нового.
Оставаясь верной своим предыдущим сборникам «Свет раскопок» и «От бесконечности к бесконечности», Сусанна Аветисян продолжает показывать символами свой внутренний мир, драму жизни, а это, по сути, стиль созидания совмещенный с техническим образованием поэтессы, борьбы между воспоминаниями и реальностью.
Переводы стихотворений поэтессы прочитали поэт-переводчик Владимир Саришвили и журналист Артем Киракозов. Из нового сборника стихи представили актриса Мелания Барсегян и IMG 1737поэтесса Лусине Ваноян.
С поздравительным словом и высокой оценкой произведений поэтессы Сусанны Аветисян выступили духовный смотритель центра «Дом Ованеса Туманяна» достопочтенный отец Киракос Симонян и 1-ый секретарь посольства РА в Грузии Артур Саргсян. Они, высоко оценив подобные мероприятия и презентации, призвали ознакомлять с ними новых творцов-литераторов и любящее поэзию и прозу тбилисское общество.
В завершение презентации, с благодарственной речью выступила виновница торжества – Сусанна Аветисян, которая поблагодарила всех за организацию презентации ее новой книги, особенно Епархию ААЦ в Грузии и сообщила, что в скором времени будет издана еще одна ее книга.
На вечере выступила юная скрипачка, лауреат музыкального конкурса г. Гюмри, Марианна Киракозова, исполнив лирические произведения.