„ჰოვანეს თუმანიანის სახლში“ აღდგა ჩაის სუფრასთან შეკრების ტრადიცია PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
teyaxmutyun1ჰოვანეს თუმანიანის თბილისის ბინა წლების მანძილზე იყო სომეხი ინტელიგენციის შეკრების ადგილი. აქ თითქმის ყოველ დღე ჩაის სუფრასთან იკრიბებოდნენ ინტელიგენციის წარმომადგენლები, ერის დიდებულები და  განიხილავდნენ ლიტერატურის, კულტურის და სათვისტომოს  ცხოვრების საკითხებს, საუბრობდნენ,  თავიანთ აზრს გამოხატავდნენ და აფასებდნენ დროის მოვლენებს.  ეს შეკრებები თუმანიანის ოჯახში მიღებული და საყვარელი ტრადიცია იყო. ტრადიცია აღდგა ჩვენს დღეებში, აწ უკვე აღდგენილი, გალამაზებული, ამაღლების 18-ში მედიდურად „დაბრძანებულ“ „ოვანეს თუმანიანის    სახლი“  სამეცნიერო,   კულტურულ ცენტრში.
სულ რამდენიმე დღის წინ დასრულდა სომხეთის რესპუბლიკის მესამე   პრეზიდენტის მეუღლის,  ქალბატონი რიტა სარგსიანის  ქველმოქმედებით თუმანიანის ყოფილი ბინის თავისი დროის სულისკვეთებით მოწყობის პროცესი. ბინას მიენიჭა სრულიად სომეხთა პოეტის   პერიოდის სული, საგნები და ნივთები, ასევე ატმოსფერო. თუმანიანის სახლის სტუმართმოყვარეობამ ხელი შეუწყო ასევე ბინაში ჩაის სუფრასთან შეკრების ტრადიციის აღდგენის იდეის ხორცშესხმას.
2018 წლის 15 აპრილს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის თაოსნობით, ეპარქიის პერსონალის მონაწილეობით გაიმართა პირველი შეკრება თუმანიანის სახლში, ჩაის სუფრის გარშემო.
ნამდვილად  სამეფო სამოვარით და ძვირფასი ჭურჭლით, სხვადასხვა ნამცხვრით და ტკბილეულით დამშვენებულ და თბილისური ყოფის შესაფერისად გაწყობილ ტრადიციული ჩაის  სუფრასთან შეკრებილნი იყვნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის    კულტურის განყოფილების დირექტორი ლევონ ჩიდილიანი, განათლების განყოფილების დირექტორი ევგენია მარკოსიანი, საინფორმაციო განყოფილების დირექტორი სუსანა ხაჩატრიანი, ახალგაზრდობის განყოფილების დირექტორი ვალერი ბადალიანი,    ფინანსური განყოფილების დირექტორი მარგარიტა კირაკოსიანი, ადმინისტრაციული და მატერიალური განყოფილების დირექტორი   კარენ ერიციანი,  "ოვანეს თუმანიანის" ცენტრის ხელმძღვანელი გისანე ჰოვსეფიანი, თოჯინების თეატრის ხელმძღვანელი არმენ ჰოვანისიანი, ოპერატორ-ფოტოგრაფი გევორგ პოღოსოვი, ახალგაზრდული  პროგრამების კოორდინატორი ნინა სეროპოვა, მსახიობი აშოტ სიმონიანი, „ჰარატუნის“ მოხალისე მარინა სუმახიანი.
ჩაის სუფრა აკურთხა თუმანიანის სახლის სულიერმა  ინსპექტორმა, ღირსმა მღვდელმა კირაკოს სიმონიანმა.
ეპარქიის წინამძღვრის სიტყვა იქცა მადლიერების გამოხატულებად, რომლითაც საქართველოს სომეხთა ეპარქია მიმართავს ერის ღირსეულ შვილებს და პირველი ლედის ქველმოქმედებით დიდი პოეტის ყოფილი ბინის თავისი მოწოდების შესაფერისად თბილისელი სომხებისთვის დაბრუნებისთვის. წინამძღვრის კურთხევისა და კეთილი სურვილების შემდეგ გაიმართა მხიარული და   თავისუფალი საუბარი, დამშვენებული თუმანიანის ცხოვრების ლამაზი მოგონებებით, მხიარული ისტორიებით, თუმანიანის სახლთან დაკავშირებული ჩვევების,  იმ პერიოდის ისტორიული მოვლენების გახსენებით.
დამსწრეებმა  გისანე ჰოვსეფანს დაბადების დღე მიულოცეს.
ამბობენ, რომ სუფრა აახლოებს,  სწორი გადაწყვეტილებების მიღების შესაძლებლობას იძლევა. ასეთი თბილი  და მეგობრული შეხვედრების, სათვისტომოს ცხოვრების გალამაზების, მისი სწორი მიმართულებით გაძღოლის მიზნით გადაწყდა აღდგენილ იქნას ჩაის სუფრასთან შეკრების  ტრადიცია „ოვანეს თუმანიანის   სახლი“  სამეცნიერო,   კულტურული ცენტრში, რომელიც იქცევა საქართველოს სომხური სათვისტომოს განმტკიცების, თანმიმდევრული საქმიანობის,   პროგრესის საწინდარი.

В «доме Ованеса Туманяна» возобновилась традиция чаепития PDF Печать E-mail
teyaxmutyun1Тбилисский дом Ованеса Туманяна долгие годы был местом собрания Тифлисской интеллигенции. Здесь, чуть ли не каждый день, на чаепитие за столом собирались представители интеллигенции, известные лица армянского народа, и за чашкой чая обсуждали разные злободневные вопросы, связанные с литературой, искусством, проблемами общины, беседовали, обсуждали и выражали свое отношение и оценку современным событиям. Собираться за столом на чаепитие было любимой традицией, принятой в семье Туманяна. И эта традиция вновь возобновилась в наши дни спустя 95 лет после смерти великого армянского поэта, в недавно отремонтированном научно-культурном центре «Дом Ованеса Туманяна», который находится по адресу ул. Амаглеба 18 (ул. Вознесения 18).
Буквально несколько дней назад закончился процесс меблировки и оформления комнат в современном духе в бывшем доме Ованеса Туманяна, а старинную и изысканную мебель и кухонную утварь дому подарила I-ая леди Республики Армения Рита Саргсян, супруга третьего президента РА.  Благодаря подаренным первой леди старинным предметам, квартира обрела ту же атмосферу и дух, в которой жил в свое время великий поэт-писатель. Гостеприимный дух «Дома Ованеса Туманяна» повлиял также на воплощение идеи возобновления традиции чаепития.
15 апреля 2018 года, во главе с Его Преосвященством Епископом Вазгеном Мирзаханяном, Предводителем Епархии ААЦ в Грузии, и вместе с должностными лицами Епархии, состоялось 1-ое собрание вокруг большого стола в «Доме Ованеса Туманяна».
Царским самоваром и дорогостоящим сервизом, различными сладостями и выпечкой, был украшен овальный стол, под стать Тифлисскому убранству тех времен. Вокруг традиционного стола на чаепитие собрались: директор отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян, директор отдела образования Евгения Маркосян, директор отдела информации Сусанна Хачатурян, директор отдела по вопросам молодежи Валера Бадалян, директор отдела финансов Маргарита Киракосян, директор отдела по административно-хозяйственной части Карен Ерицян, руководитель центра «Дом Ованеса Туманяна» Гисане Овсепян, руководитель кукольного театра Армен Ованисян, оператор-фотограф Геворг Погосов, координатор молодежных проектов Нина Серопова, актер Ашот Симонян, и доброволец центра «Айартун» Марина Сумахян.
Застолье-чаепитие благословил духовный смотритель «Дома Ованеса Туманяна», достопочтенный о. Киракос Симонян.
Слова, сказанные Предводителем Епархии, стали проявлением благодарности за то, что община грузинских армян,  при поддержке своих достойных сыновей и благотворителя - I-ой леди Республики Армения Риты Саргсян, делает для того, чтобы вернуть дом великого поэта тбилисским армянам для служения своему призванию. После благословения и добрых пожеланий, произнесенных Главой Епархии ААЦ в Грузии, среди собравшихся за столом людей завязалась непринужденная беседа, в ходе которой вспоминали веселые и юмористические житейские истории из жизни Ованеса Туманяна, обычаи и традиции, которые существовали в семье писателя, а также исторические события того времени.
Присутствующие на чаепитии поздравили с днем рождения Гисане Овсепян.
Говорят, застолье объединяет людей, за столом решаются разные вопросы и проблемы. После такой теплой и дружеской встречи, было решено возобновить традицию чаепития в научно-культурном центре «Дом Ованеса Туманяна», которая станет залогом укрепления и единства армянской общины, последовательной деятельности и положительного развития и прогресса.