საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში აღინიშნა ბზობის დღესასწაული PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 25 მარტს, წმინდა აღდგომის წინა კვირა დღეს, სომეხთა   სამოციქულო მართლმადიდებელმა წმიდა ეკლესიამ  აღნიშნა   ბზობა, იერუსალიმში მაცხოვრის  დიდებით შესვლა. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ეკლესიებში 1დღესასწაულთან დაკავშირებით აღევლინა საღმრთო ლიტურგია.
დილით ხალხმრავლობა იყო თბილისის   ეკლესიების  ეზოებსა   და მის გარშემო. მორწმუნეები მაღალი განწყობით მოდიოდნენ 2ჩვენი უფლის - იესო ქრისტეს, იერუსალიმში დიდებით შესვლის სიხარულის აღსანიშნავად.
ბზობის წინა დღეს - შაბათს, ეკლესიებში შესრულდა წაღკაზარდის წინასადღესასწულო წირვა, გაიხსნა საკურთხევლის ფარდები. დილის ღვთისმსახურების შემდეგ, მორწმუნეებით სავსე ეკლესიაში აღევლინა საღმრთო ლიტურგია.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძარში მქადაგებელიEjmiatsin გახლდათ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი  ვაზგენ მირზახანიანი. წირვას ესწრებოდნენ სათვისტომოს საპატივცემულო პირები, საზოგადო მოღვაწეები, უამრავი მორწმუნე.
20180325მეუფე ვაზგენმა ქადაგებაში დაწვრილებით წარადგინა ბზობის საიდუმლო და დღესასწაულის სულიერი მოწოდება, ისაუბრა იესო ქრისტეს ამქვეყნიერი ცხოვრების ბოლო რამდენიმე ეპიზოდზე, მის წამებაზე. მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ ყველას მოუწოდა ცხოვრება20180325 133240 განაგრძონ ბზობის დღის საზეიმო განწყობით, სიყვარულით, რწმენით და სითბოთი, განდევნონ შიში, სიმარტოვე და იცხოვრონ ქრისტეს სიყვარულით, ვინაიდან ჩვენი უფალი ყველგან ჩვენს სულშია. თავისი სიყვარულით და   სიძლიერით.  მეუფემ დააფასა ის, რომ საქართველოს სომხური სათვისტომო   რელიგიურ დღესასწაულებს აღნიშნავს მთავარ საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინის კალენდრით, რითაც ინარჩუნებს თავის იდენტობას.
29511020ეკლესიის საკურთხეველი მორთული იყო ტირიფის და პალმის ტოტებით, რაც ხაზს უსვამს დღესასწაულის განსაკუთრებულობას. მაკარ ეკმალიან გუნდის გალობით, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის თავმჯდომარეობით და მღვდელმსახურთა და მწიგნობართა მონაწილეობით აკურთხეს რტოები და დაურიგეს მრევლს.
ბზობის დღესასწაული    უწმინდესმა და უნეტარესმა, ყოველთა სომეხთა კათოლიკოსმა 29663675გარეგინ მეორემ რამდენიმე წლის წინ  გამოაცხადა    ბავშვების კურთხევის დღედ.
Akhaltsikheბზობის დღეს ხალხმრავლობა იყო ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიაში. წმინდა წირვას ესწრებოდნენ მაღალი რანგის სტუმრები, სათვისტომოს მოღვაწეები, უამრავი მორწმუნე.  ღირსმა მღვდელმა არარატ გუმბალიანმა აღავლინა საღმრთო ლიტურგია, რის შემდეგაც მამა არარატმა დალოცა ალექსანდრე მანთაშიანცის სახელობის ცენტრის აღსაზრდელები და ბათუმელი ბავშვები.
ბზობის დღესასწაული საღმრთო ლიტურგიით და ბავშვების კურთხევით აღინიშნა  Batumi ახალციხის „გრიგორ ლუსავორიჩ“,    ახალქალაქის „სურბ ხაჩ“,   ნინოწმინდის „სურბ სარგის“ ეკლესიებში, რუსთავის „სურბ გრიგორ ნარეკაცი“ ცენტრში. ეპარქიის სულიერი მოძღვრები ეწვივნენ  ახალქალაქის, ნინოწმინდის, წალკის, მარნეულის, ბოლნისის, თეთრიწყაროს რაიონების სომხებით დასახლებულ სოფლებს და ადგილზე შესრულდა სახლის კურთხევა, აკურთხეს ბავშვები, დღის სიმბოლო   ტირიფის და ზეთისხილის რტოები,

Празднование Вербного Воскресенья (Цахказард) в Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
A125 марта 2018 года, в последнее воскресенье Великого Поста, Армянская Апостольская Церковь празднует Вербное Воскресенье (Цахказард) - Вход Господень в Иерусалим. В связи с этим, во всех армянских церквях 1Епархии в Грузии прошла Божественная Литургия.
С утра было многолюдно во дворах армянских церквей г. Тбилиси. Верующие с оживлением приходили в церковь, чтобы 2принять участие в радостном событии - Вход Господень в Иерусалим. Накануне праздника, в субботу, в церквях прошли богослужения, и открылся занавес святого алтаря, а после утренней службы, была проведена Божественная Литургия.
В кафедральной церкви Сурб Геворг Епархии ААЦ в Грузии, богослужение проводил Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. На богослужении присутствовали многоуважаемые гости, общественные деятели города, представители общины, верующие.Ejmiatsin
Во время Божественной Литургии Предводитель Епархии прочитал проповедь о таинстве Вербного Воскресенья и о духовном завете праздника. Напомнив 20180325присутствующим в церкви верующим о мирской жизни Иисуса Христа и его последних мученических днях, Его Преосвященство призвал всех продолжать жить в соответствии с праздничным настроем Цахказарда, с любовью и верой, отгонять от себя страх и одиночество, жить с Господом Богом, так как наш Спаситель везде с нами, в наших сердцах, с его любовью и силой. 20180325 133240Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян подчеркнул важность того, что армянские верующие в Грузии отмечают церковные праздники по календарю вместе с главным кафедральным собором – Святым Эчмиадзином, сохраняя свою идентичность.
29511020Алтарь церкви был оформлен зелеными ветвями вербы и ивы, символизирующими торжественность этого праздника. Под чарующие звуки хора имени Макара Екмаляна, под руководством Его Преосвященства, священников и служителей церкви, ветви ивы и вербы были освящены и розданы верующим.
Несколько лет назад, Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян, Гарегин II, 29663675провозгласил праздник Вербного Воскресенья – днем благословения детей. В завершении богослужения, священнослужители благословили всех присутствующих Akhaltsikheдетей.
В Вербное Воскресенье также было многолюдно в церкви Сурб Пркич города Батуми. На Божественной Литургии присутствовали почетные гости, представители общины и верующие. После Божественной Литургии достопочтенный о. Арарат Гумбалян благословил всех детей центра Александра Манташева приBatumi Епархии ААЦ в Грузии и батумских детей. Вербное Воскресенье также празднично отметили в церквях: Сурб Григор Лусаворич г. Ахалцихе, Сурб Хач г. Ахалкалаки, Сурб Саргис г. Ниноцминда, в центре Сурб Григор Нарекаци г. Рустави.
Священнослужители Епархии ААЦ в Грузии посетили деревни, населенные армянами, районов Ахалкалаки, Ниноцминда, Цалка, Марнеули, Болниси, Тетрицкаро, и на месте освятили зеленые ветви вербы и оливы, а также благословили детей и школьников.