საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მონაწილეობა მიიღო კუმურდოს სკოლის გახსნაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 16 იანვარს, ახალქალაქის რაიონის სოფელ კუმურდოში დღე საზეიმო იყო. სოფლის ქრონოლოგიის ამ ისტორიულ მოვლენაში მონაწილეობდა არა მხოლოდ სოფლის მოსახლეობა, არამედ დედაქალაქ თბილისიდან და სხვადასხვა რეგიონებიდან ჩასული მაღალი თანამდებობის პირები, ხელისუფლების წარმომადგენლები.0
სკოლის შენობის თითქმის ოცი წლის უმოქმედობის შემდეგ, 3 ათასზე მეტი მოსახლეობის მქონე, სომხებით დასახლებული ამ სოფლის მრავალი თაობის - კეთილმოწყობილი სკოლის ქონის ოცნება რეალობად იქცა. სკოლის ყოფილი კლუბის შენობაში განათლების მიღების ნაცვლად ბავშვებს 1შესაძლებლობა მიეცათ ისწავლონ კეთილმოწყობილ სკოლაში.
საზეიმოდ გაიხსნა შუშანიკ მღდესიანის ქველმოქმედებით ახლად აშენებული საჯარო სკოლის შენობა.
სპეციალურად ამ შემთხვევისთვის კუმურდოში იყვნენ ჩასული საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი და მინისტრის მოადგილე ლია2 გიგაური, საქართველოს პარლამენტის წევრები დავით ჭიჭინაძე, რუსლან პოღოსიანი, ჰენზელ მკოიანი და სამველ მანუკიანი, სამცხე-ჯავახეთის მხარის გუბერნატორი აკაკი მაჩიტაძე, ახალქალაქის მერი იურიკ უნანიანი, საკრებულოს თავმჯდომარე ნაირი ირიციანი, ქველმოქმედის წარმომადგენელი შირინიანი, გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორი ვან ბაიბურთიანი, ახალციხის, ახალქალაქის და ნინოწმინდის რაიონების ხელისუფლების 3წარმომადგენლები, სხვა თანამდებობის პირები, კულტურისა და საზოგადო მოღვაწეები.
საზეიმო გახსნას თავისი კურთხეული დასწრებით პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა
ახლად აშენებული სკოლა გათვალისწინებულია 400 მოსწავლისთვის, აქვს საკუთარი საცურაო აუზი, ფეხბურთის სტადიონი. ამ საგანმანათლებლო ცენტრს უკავია 1700 კვადრატული მეტრი ტერიტორია, აღჭურვილია თანამედროვე საგანმანათლებლო მოთხოვნების შესაბამისი ტექნიკით და ინვენტარით.
სტუმრებს მიესალმნენ სოფლის მერი არტურ კურღინიანი და ახალქალაქის რაიონის საკრებულოში კუმურდოს დეპუტატი აშოტ საჰარიანი.4
თავის მისალოც სიტყვაში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ეთნიკური უმცირესობების განათლების და ინტეგრაციის საკითხები პრიორიტეტულად მიიჩნია. მინისტრმა მაღალი შეფასება მისცა ქველმოქმედთა წვლილს ახალგაზრდა თაობის განათლების და აღზრდის საქმეში. მინისტრმა იმედი გამოთქვა, რომ სოფლებში სკოლები გახდება განათლების და კულტურის ცენტრები.
ცერემონია შეაჯამა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. დამსწრეებს გადასცა 5სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის უწმინდესის და უნეტარესის გარეგინ მეორის კურთხევა და კეთილი სურვილები - ადგილობრივ მცხოვრებლებს. მეუფე ვაზგენმა მაღალი შეფასება მისცა შესრულებულ სამუშაოს, კერძოდ, ქველმოქმედთა პატრიოტულ შემოწირულობას თანასოფლელთათვის. ეპარქიის წინამძღვარმა აღნიშნა, რომ განათლება არის ყველაზე ძლიერი იარაღი, რომლსაც შეუძლია სამყაროს შეცვლა. "დღესდღეობით განათლების როლი დღითიდღე იზრდება და ამის აშკარა მტკიცებულება დღეს კუმურდოში გახსნილი სკოლაა, სადაც ისწავლის მრავალი თაობა“, - თავის სიტყვაში ხაზი6 გაისვა მეუფე ვაზგენმა.
შემდეგ ახალქალაქის მერმა იურიკ უნანიანმა და კუმურდოს მერმა არტურ კურღინიანმა სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის სამინისტროს ოქროს მედლით დააჯილდოვეს ქველმოქმედი შუშიკ მღდესიანი, მთავარი არქიტექტორი რუბენ ეღიაზარიანი და მშენებელი მისაკ კურღინიანი - ვერცხლის მედლებით. შემდეგ ქველმოქმედმა თავის ხელით გაჭრა გახსნის ლენტი , სტუმრებმა დაათვალიერეს ახლად აშენებული სკოლა. ღონისძიებას უძღვებოდა ახალქალაქის რაიონის რესურსცენტრის ხელმძღვანელი თერეზა ჩივჩიანი.

| Предводитель Епархии ААЦ в Грузии присутствовал на церемонии открытия школы в Кумбурдо |
После почти двадцатилетного перерыва исполнилось желание многих поколений жителей деревни, население которой составляет более 3000 человек, - иметь благоустроенную школу. Вместо здания бывшего деревенского клуба детям Cостоялось торжественное открытие новой школы на пожертвования Шушик Мгдесян. Специально по этому случаю в Кумбурдо приехали министр образования и науки Грузии Михаил Чхенкели и замминистра Лия Гигаури, депутаты парламента Грузии Давид Чичинадзе, Руслан Погосян, Энзель Мкоян и Самвел Манукян, губернатор Самцхе-Джавахети Акакий Мачутадзе, мэр Ахалкалаки Юрий Унанян, председатель Сакребуло Ахалкалакского муниципалитета Наири Ирицян, представитель мецената, г-н Ширинян, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян, представители региональных Торжественную церемонию своим присутствием почтил предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Новая школа рассчитана на 400 учеников, в ней есть бассейн и футбольное поле. Школа занимает территорию площадью в 1700 квадратных метров и оснащена самым Гостей встретили староста деревни Артур Кургинян и депутат Сакребуло Ахалкалакского муниципалитета от Кумбурдо Ашот Саарян. В своем поздравительном слове министр образования и науки Грузии отметил, что вопросы образования и интеграции национальных меньшинств относятся к числу приоритетных задач. Высоко оценив вклад меценатов в дело воспитания и образования подрастающего поколения, министр выразил надежду, что школы в деревнях станут С заключительным словом выступил предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Передав местному населению благословение и добрые пожелания Его Святейшества Гарегина Второго, Верховного Затем мэр Ахалкалаки Юрий Унанян и староста деревни Кумбурдо Артур Кургинян от лица Министерства Диаспоры РА наградили мецената Шушик Мгдесян золотой медалью, а главного архитектора Рубена Егиазаряна и строителя Мисака Кургиняна серебряными медалями. Затем ленточку школы перерезал меценат, после чего гости осмотрели здание новой школы. Ведущей мероприятия была руководитель Ахалкалакского ресурс-центра Тереза Чивчян. |
16 января 2018 года, в селе Кумбурдо Ахалкалакского района был праздничный день. На историческом событии, которое вошло в современную летопись деревни, присутствовали не только местные жители, но и высокопоставленные чиновники, представители