„ნერსეს შნორჰალი“ გუნდის ერთი წლის სამუშაოს ანგარიში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2017 წლის 28 ივნისს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“  ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში გაიმართა „ნერსეს შნორჰალი“ გუნდის  საანგარიშო კონცერტი     (ქორმაისტერი: მარია აბულიანი, პიანისტი:   კარენ მირზოიანი).
საანგარიშო კონცერტს ესწრებოდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის   მღვდელმსახურები, ეპარქიის     პერსონალი, სტუმრები, მშობლები. კონცერტს თავისი დასწრებით პატივი დასდო საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს პირველმა მდივანმა არტურ სარგსიანმა.
ღონისძიებას თავისი კურთხეული დასწრებით პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა,  მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა.
ღონისძიება დაიწყო საუფლო ლოცვით და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის კურთხევით.
„ჰაიარტუნ“  ცენტრის   ხელმძღვანელმა ლევონ ჩიდილიანმა მისასალმებელ სიტყვაში აღნიშნა, რომ გუნდი  "ნერსეს შნორჰალი"  ჩამოყალიბდა  "ჰაიარტუნ" ცენტრის გახსნასთან თანადროულად,  და ქორმაისტერ მარია აბულიანის ძალისხმევით     დღითიდღე დაიხვეწა და   გაიფართოვა   რეპერტუარი და მიაღწია საშემსრულებლო ოსტატობას.
გუნდი არის სიმღერისა და მუსიკის დამუშავების ის სკოლა, სადაც სწორად მიმართული მეცადინეობებით ბავშვებს უმუშავდებათ ვოკალური მონაცემები, მრავალი სომეხი ახალგაზრდა სწავლობს სომხურ კულტურას და ხდება სომხური კულტურის გავრცელების ერთგულად.
დასკვნით  კონცერტზე გუნდის წევრებმა  ანი თოროსიანმა, ანი მიქაელიანმა, ანა ბაიაზინმა, რუზანა მიქაელიანცმა, ერა მინასიანმა და დონარა არსენიანმა თავიანთი სოლო შესრულებებით წარმოადგინეს ვოკალური ხელოვნების სხვადასხვა ჟანრი -  ეროვნული,  ხალხური, საესტრადო და თანამედროვე. ბევრი მათგანი გაიზარდა ამ გუნდთან ერთად და მღერის ასევე "სურბ გევორგ" საკათედრო და "სურბ ეჯმიაწინ" ეკლესიების მგალობელთა გუნდებში, ასევე „ჰაიოს ბენდ“    ვოკალურ-ინსტრუმენტულ  ანსამბლში.
"ნერსეს შნორჰალი" გუნდი, ასევე ზრუნავს  ხვალინდელ დღეზე - „სურბ მოვსეს ხორენაცი“ საბავშვო ბაღის აღსაზრდელებიც პირველად გამოვიდნენ კონცერტზე.
წლის განმავლობაში დამუშავდა და დაიხვეწა გუნდის წევრების საშემსრულებლო ხელოვნება,   აშკარად იგრძნობოდა  პროგრესი. გუნდმა, გარდა სომხური ეროვნული, ხალხური, ეთნოგრაფიული სიმღერებისა, პირველად შეასრულა გევორგ სნხჩიანის, ანაჰიტ ბოსტანჯიანის    ნაწარმოებებით  დაწერილი სიმღერები ქართულ, რუსულ და სხვა ენებზე.
კონცერტის ბრწყინვალე დასრულება იყო   "ჰაიარტუნ" ცენტრის "ნერსეს შნორჰალი“ გუნდის, „ჰაიოს ბენდ“   ვოკალურ-ინსტრუმენტული ანსამბლის, დოლისა და დუდუკის ჯგუფების მონაწილეობით შესრულებული არა გევორგიანის „არცახ“ მელოდიის მშვენიერი კომპოზიცია.
„ჰაიარტუნ" ცენტრის "ნერსეს შნორჰალი“ გუნდის, 2016-2017 სასწავლო წლის საანგარიშო კონცერტმა დაიმსახურა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის მაღალი შეფასება. ეპარქიის წინამძღვარმა კმაყოფილების სიტყვით მიმართა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის  კულტურის განყოფილების დირექტორს,   ლევონ ჩიდილიანს, ცენტრის     საქმიანობის სწორი მიმართულებით წარმართვისათვის, სომხური სულისკვეთების შენარჩუნებისთვის. მეუფემ ასევე მაღალი შეფასება მისცა „ნერსეს შნორჰალი“ გუნდის ქორმაისტერ მარია აბულიანს, პიანისტ    კარენ მირზოიანს, დუდუკის და დოლის ჯგუფების მასწავლებლებს - ივანე მკრტჩიანს, რობერტ კაშავანიძეს, „ჰაიოს ბენდ“  ვოკალურ-ინსტრუმენტული ანსამბლის ხელმძღვანელს, მუსიკოს  ვლადიმერ ასატუროვს, ახალგაზრდებში სომხური კულტურის მიმართ სიყვარულის განვითარების და ინტერესის გაღვივებისთვის. ხაზი გაესვა ასევე სხვა ერების კულტურათა ნიმუშების წარმოდგენის ოსტატობას.

Плоды деятельности хора им. Св. Нерсеса Шнорали за год PDF Печать E-mail
28 июня 2017 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялся отчетный концерт хора им. Св. Нерсеса Шнорали (хормейстер – Мария Абулян, пианист – Карен Мирзоян).
На концерте присутствовали духовные лица Епархии ААЦ в Грузии, служащие резиденции Епархии, гости, родители. Мероприятие почтил своим присутствием предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. На концерте присутствовал первый секретарь посольства РА в Грузии, Артур Саркисян.
Мероприятие началось с молитвы «Отче Наш» и благословения предводителя Епархии ААЦ в Грузии.
Руководитель центра «Айартун» Левон Чидилян в своем приветственном слове отметил, что хор был сформирован вместе с открытием центра «Айартун» и развивается параллельно с деятельностью центра, с каждым днем хор становится все более зрелым, его репертуар расширяется, совершенствуется исполнительское мастерство.
Хор – это своеобразная школа, где осуществляется обработка музыки и песен, где благодаря правильно построенным занятиям отрабатывают вокальные данные, многие подростки армянской национальности приобщаются к армянской культуре и преданно служат ее распространению.
В ходе отчетного концерта в своих сольных выступлениях члены хора Ани Торосян, Ани Микаелян, Анна Баязян, Рузанна Микаелянц, Эра Минасян и Донара Арсенян представили различные песенные жанры: национальный, эстрадный и современный. Многие повзрослевшие члены хора поют и в хорах Кафедрального собора Сурб Геворг и церкви Сурб Эчмиадзин, а также в вокально-инструментальном ансамбле «Айос-бэнд». Хор им. Св. Нерсеса Шнорали заботится о завтрашнем дне. Во время концерта состоялся первый выход на сцену хора, сформированного из воспитанников Детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци, которые находятся под пристальным вниманием.
За год еще более отточилось мастерство исполнения членов хора, прогресс в работе был очевиден. Вместе с произведениями армянской классической музыки и народными песнями впервые прозвучали песни на стихи Геворга Снхчяна, Анаит Бостанджян, а также произведения на грузинском, русском и других языках.
Великолепная композиция Ара Геворкяна «Арцах» в исполнении хора им. Св. Нерсеса Шнорали, вокально-инструментального ансамбля «Айос бэнд» и кружков дудука и дхола центра «Айартун» стала достойным завершением концерта.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян дал высокую оценку отчетному концерту хора им. Св. Нерсеса Шнорали центра «Айартун» за 2016-2017 учебный год. Предводитель Епархии выразил свое удовлетворение директору Отдела культуры Левону Чидиляну за то, что он направляет деятельность центра в правильном русле и способствует сохранению армянства. Предводитель Епархии высоко оценил работу руководителя хора им. Св. Нерсеса Шнорали Марии Абулян, пианиста Карена Мирзояна, педагогов кружков дудука и дхола Иванэ Мкртчяна и Роберта Кашаванизде, руководителя вокально-инструментального ансамбля «Айос бэнд», музыканта Владимира Асатурова, которые прививают своим ученикам любовь и интерес к армянской культуре. Было отмечено, что с большим мастерством были представлены образцы зарубежной культуры.