ტრადიციული კერძი თანამედროვე გაფორმებით PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 13 მაისს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის  ნინოწმინდის „რაფაელ ჯავახ“   საგანმანათლებლო, DSC 5052კულტურულ და ახალგაზრდულ ცენტრში პირველად ჩატარდა ტრადიციული სომხური ტოლმის  ფესტივალი. ამჯერად მზარეულები  ცენტრის ჯგუფების ხელმძღვანელები და ეკლესიის გუნდის წევრები იყვნენ. 13 პრეტენდენტი მზარეული ცდილობდა სათანადოდ გაეფორმებინა    წარმოდგენილი კერძი  - წარმოადგინეს მაწვნით, ლავაშით, სხვადასხვა გამაგრილებელი სასმელით, მწვანილით მიწოდებული. DSC 5064მშვენივრად იყო გაფორმებული სამარხვო, ვაზის ფოთლით, კომბოსტოთი და „საზაფხულო“ სახეობის ტოლმა, სურნელოვანი და სომხურად დამზადებული.
მონაწილეები დაჯილდოვდნენ ცენტრისა და ეკლესიის დიპლომებით. დიპლომი მიიღეს გუნდმა  "არავოტ“  (ირინა ღარსლიანი) და "წაღკაზარდ" ცეკვის ანსამბლმა (სევაკ ბდოიანი).
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს და სიტყვით გამოვიდნენ ცენტრის დირექტორმა ჟორა სნხჩიანმა და მამა არმაშ პოღოსიანმა.

Национальное блюдо, оформленное по современному PDF Печать E-mail
A113 мая 2018 года, в центре «Рафаэль Джавах» г. Ниноцминда Епархии ААЦ в Грузии, в первый раз DSC 5052был проведен традиционный фестиваль толмы – украшение армянской национальной кухни. В этот раз поварами были хормейстер центра и члены хора церкви. 13 поваров-конкурсантов постарались надлежащим образом оформить и представить армянское национальное блюдо. Толма была преподнесена с мацони, лавашом, зеленью, и прохладительными напитками. Глаз ласкали аппетитно и ароматно представленные DSC 5064разновидности толмы: с капустными листьями, с виноградными листьями, летняя толма с овощами, постная и другие виды.
Участники фестиваля были награждены почетными грамотами центра и церкви. Почетной грамотой также был награжден хор «Аравот лусо» (руководитель Ирина Карслян) и танцевальный ансамбль «Цахказард» (руководитель Севак Бдоян).
В мероприятии приняли участие и выступили с речью директор центра «Рафаэль Джавах» Жора Снхчян и духовный пастырь Ниноцминдского района о. Армаш Погосян.