2017 წლის 7 ოქტომბერს, თბილისის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიას ეწვია პარტია „ქართული ოცნების“ თბილისის მერობის კანდიდატი კახა კალაძე. კანდიდატი და მისი თანმხლები პირები დაესწრნენ საღამოს ღვთისმსახურებას.
საეკლესიო ცერემონიის შემდეგ, სტუმრებს კეთილი მობრძანების სიტყვით მიმართა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი. ეპარქიის წინამძღვარმა ისაუბრა მე-19 საუკუნეში აგებული „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიის ისტორიაზე, ხაზი გაუსვა საქართველოს ხელისუფლების კეთილგანწყობას და პატივისცემას ქვეყანაში მცხოვრები არაქართველების მიმართ, რომელთა შორის ათასწლეულების ისტორიის მქონე ქართულ-სომხური მეგობრობის ხიდად ქცეული საქართველოს სომხური სათვისტომოა. ქვეყნის ხელისუფლების დემოკრატიული საწყისების მქონე მიდგომა არაქართველებს შესაძლებლობას აძლევს შეინარჩუნონ თავიანთი კულტურა და ტრადიციები, სულიერი და კულტურული ფასეულობები, ეკლესიები და ტაძრები.
მეუფე ვაზგენმა დამსწრეებს მიულოცა ქალაქის ტრადიციული დღესასწაული - თბილისობა, და აღნიშნა, რომ კოლორიტული ქალაქის ლამაზი დღესასწაულის სიხარულს ქართველებთან ერთად იზიარებს სომხეთიდან, რუსეთიდან და არცახიდან ჩამოსული უამრავი სტუმარი, რომელთა ნაკადი დღის განმავლობაში საგრძნობია სომხურ წმინდა ტაძარშიც.
შემდეგ ქალაქის მერობის კანდიდატი და მისი თანმხლები პირები ეწვივნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდულ „ჰაიარტუნ“ ცენტრს. ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორმა ლევონ ჩიდილიანმა სტუმრებს წარმოუდგინა ცენტრის შექმნის ისტორია, საქმიანობის მიმართულებები, აქ მოქმედი საბავშვო ბაღი და საკვირაო სკოლები, შემოქმედებითი ჯგუფები. „ჰაიარტუნ“ ცენტრის დირექტორმა კახა კალაძეს აჩუქა სამენოვანი ალბომი საიათნოვა. სტუმრებმა დაათვალიერეს ცენტრის დარბაზები, დაესწრნენ დუდუკის ჯგუფის მეცადინეობას.

7 октября 2017 года, церковь Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси посетил кандидат в мэры Тбилиси от партии «Грузинская мечта» Каха Каладзе. Кандидат и сопровождающие его лица присутствовали на вечерней службе в церкви.
По завершении церковной службы, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян обратился со словами приветствия к гостям. Предводитель Епархии затронул историю церкви Сурб Эчмиадзин, построеной в 19-ом веке, подчеркнул, что грузинские власти уважительно и доброжелательно относятся к проживающим в стране представителям других национальностей, среди которых армянская община Грузии, отметив, что она является мостом армяно-грузинской дружбы и ее история насчитывает тысячелетия. Подход властей страны, основанный на истоках демократии, предоставляет представителям других национальностей возможность сохранять свою культуры и традиции, духовные и культурные ценности, церкви и храмы.
Владыка Вазген поздравил присутствующих с традиционным Днём города – Тбилисоба и отметил, что множество гостей из Армении, России и Арцаха, поток которых был заметен в течение целого дня и в армянской церкви, разделяют с грузинским народом радость красивого праздника этого колоритного города.
Затем кандидат в мэры Тбилиси и сопровождающие его лица посетили Культурно-просветительский и молодёжный центр «Айартун». Директор Отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян представил гостям историю создания центра, направления деятельности, действующие при центре детский сад и воскресные школы, творческие кружки. Руководитель центра «Айартун» подарил Кахе Каладзе трёхъязычное издание книги «Саят-Нова». Гости прошлись по залам центра, присутствовали на уроке кружка дудука.
В честь кандидата в мэры Тбилиси и других гостей в резиденции Епархии при центре «Айартун» состоялось угощение.