ბავშვთა დაცვის დღე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ეკლესიებში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2017 წლის პირველ ივნისს მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში აღინიშნა  ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღე.  დღე    სადღესასწაულო იყო საქართველოს დედაქალაქსა და   სხვადასხვა რეგიონებში მცხოვრები სომეხი ბავშვებისთვისაც. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის ლოცვა-კურთხევით და მხარდაჭერით ეპარქიის ეკლესიებში მოეწყო სხვადასხვა ღონისძიებები, ბავშვების გასახარებლად და მათთვის სიურპრიზების გასაკეთებლად.
დღესასწაული დაიწყო  სურბ ეჯმიაწინ ეკლესიის ეზოში, ეპარქიის „სურბ მოვსეს ხორენაცი“ საბავშვო ბაღის აღსაზრდელთათვის მოწყობილი ზეიმით. მხიარული მუსიკა, ბავშვების ცეკვა და სიმღერა მაღალ განწყობას ქმნიდა. თამაშ-კონკურსში, როემელიც მიჰყავდათ ჰენრიხ პეტროსიანსა და მარი პოღოსოვას, ჩაერთო ყველა პატარა. შედარებით უფროსები, ვინც მალე სკოლაში შევა, ჩაერთნენ მასწავლებელ თამარა სულხანიშვილის მოწყობილ ხატვის კონკურსში, საბავშვო ბაღის პედაგოგებმა ევგენია მარკოსიანმა, აქსანა შაროიანმა და მეტაქსია ღაზარიანმა ბავშვებს სახეები მოუხატეს, რაც პატარებისთვის ძალზედ სასიხარულო იყო.     სასიამოვნო სიურპრიზი იყო მიკის ტანისამოსით გამოწყობილი მარინა სუმახიანის გამოჩენა  და მშვიდობის ნიშნად  საჰაერო ბუშტების გაშვება.
სურბ გევორგ საკათედრო ტაძრის ეზოში კი სიტუაციას 103-ე და 104-ე სკოლის მოსწავლეები განკარგავდნენ. ეკლესიაში მოისმინეს საუფლო ლოცვა, მიიღეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის კურთხევა, შემდეგ მღვდელმა სამველ თოროსიანმა ბავშვებს შესთავაზა ასფალტზე  დაეხატათ თავიანთი ჩანაფიქრი,  მშვიდობის შინაარსით.
აქ თამაშს წარუძღვებოდა არამ ჰარუთუნიანი, რომელიც მალევე ბავშვების საყვარელ ადამიან-ობობად იქცა, მხიარულობდნენ ბავშვები, სიმღერისა და ცეკვის, მხიარული შეჯიბრების, მხიარული გამოძახილის და ტაშის თანხლებით.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა,  მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა, რომელიც ესწრებოდა ბავშვების მხიარულებას, მშვიდობის თემის ღრმა შინაარსით გადმოცემისთვის სუვენირები გადასცა 103-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეებს ჯულიეტა სნხჩიანსა და არმინე ათოიანს.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის  საეპისკოპოსოს, პერსონალის და ჯვრის ნათლიის სახელით ყველა პატარას გაუმასპინძლდნენ ნაყინით და ტკბილეულით, მათ დაურიგდათ  საბავშვო ბიბლია.
დღე   საზეიმო იყო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის     ბათუმის  ალექსანდრე მანთაშევის სახელობის      ცენტრშიც, ცენტრის დირექტორის, სონა ჰოვანისიანის, და მასწავლებლების ძალისხმევით მოწყობილი მხიარული სიმღერის, ცეკვის, სხვადასხვა თამაშის,   სიურპრიზების და საჩუქრების შედეგად ცენტრის ყველა აღსაზრდელისთვის პირველი ივნისი იქცა შინაარსიან და დაუვიწყარ დღედ.
ახალქალაქის  „სურბ ხაჩ“ ეკლესიის ეზოში სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის  საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის ვიკარიუსის,  არქიმანდრიტ  ბაბგენ სალბიანის  ლოცვა-კურთხევით,    დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა, 1 ივნისის ანტიკომპიუტერული  სლოგანით.
პატარების გასახარებლად, ჯავახეთის მხარდაჭერის ფონდის ეგიდით, ერევნიდან თამაშების წამყვანი იყო მოწვეული, ვინც ორგანიზება გაუწია თამაშ-კონკურსებს, რომელთა გამარჯვებულებს სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის  საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის და არაი მაღაზიათა ქსელის სახელით გადაეცათ საჩუქრები. ბავშვების მხიარულ ზეიმს ეწვივნენ ზღაპრების გმირები,   დაურიგეს ბუშტები, მოუხატეს სახეები. „მომავლის სახლმა“, დირექტორ სათენიკ მაჰტესიანის და მასწავლებელ ნანული უნანიანის ინიციატივით, პატარა ღონისძიება გამართა, რომლის დროსაც მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნების წარმომადგენელთა ეროვნული    კოსტიუმებით გამოწყობილმა ბავშვებმა მშვიდობის მოწოდებები გააჟღერეს. დასასრულს ბავშვებს ნაყინით გაუმასპინძლდნენ.

Международный день защиты детей в Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
Первого июня 2017 года во многих странах мира отметили Международный день защиты детей. День стал по-настоящему праздничным для детей армянской национальности, проживающих в столице и в разных районах Грузии. Чтобы создать хорошее настроение и сделать детям прекрасный сюрприз, по благословению и при содействии предводителя Епархии ААЦ в Грузии в церквях епархии были организованы разные мероприятия.
Праздник стартовал во дворе церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, где для воспитанников епархиального Детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци было организовано торжество. Веселая музыка, забавные детские песни и танцы создали прекрасное настроение. Одетые в народные костюмы аниматоры Генрих Петросян и Мари Погосова смогли вовлечь всех детей в игры и конкурсы. Дети старшего возраста, которые скоро пойдут в школу, приняли участие в конкурсе детского рисунка, который организовала Тамара Сулханишвили, а педагоги Детского сада Евгения Маркосян, Оксана Шароян и Метаксия Казарян начали раскрашивать детям лица, подарив им много радости. Появление Марины Сумахян в костюме Микки Мауса, которая  пустила в небо воздушные шары, как символ мира, стало прекрасным сюрпризом.
А во дворе Кафедрального собора Сурб Геворг хозяйничали учащиеся начальных классов школы № 103 и № 104. В храме дети вознесли молитву «Отче Наш» и получили благословение предводителя Епархии ААЦ в Грузии, после чего о. Самвел Торосян предложил детям нарисовать на асфальте свою задумку с пожеланием мира.
Здесь уже аниматор Арам Арутюнян превратился в любимого детского героя Человека-паука.  Песни и танцы с участием школьников, игры и конкурсы сопровождались бурными аплодисментами и радостными криками. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, который в ходе мероприятия наблюдал за детьми, за рисунок с глубоким смыслом на тему мира вручил сувениры ученицам 103-ей школы Джульетте Снхчян и Армине Атоян.
От имени резиденции и служащих Епархии ААЦ в Грузии, крестного отца церкви, всех детей угостили мороженым и сладостями, и каждому преподнесли подарок -  Детскую Библию.
День был праздничным и в Центре имени Александра Манташева г. Батуми при Епархии ААЦ в Грузии. Веселые песни, танцы, разные игры, сюрпризы и подарки, организованные усилиями директора центра Соны Ованесян и педагогов, сделали первое июня насыщенным и незабываемым для всех воспитанников центра.
Во дворе церкви Сурб Хач (Святого Креста) города Ахалкалаки, по благословению главы викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, архимандрита Бабкена Салбияна, мероприятие по случаю праздника прошло под девизом: «1-ое июня без компьютера».
Чтобы порадовать детей, при поддержке Фонда содействия Джавахку, из Еревана был приглашен аниматор. Аниматор организовал множество игр и конкурсов, в том числе дворовые игры, победители которых получили подарки от резиденции викариата и сети магазинов ARAY в Ахалкалаки. Мероприятие сопровождалось детскими песнями и танцами. Детей посетили сказочные герои и принесли с собой воздушные шары. В ходе мероприятия детям разрисовали лица. По инициативе директора Центра «Дом будущего» Сатеник Махтесян и педагога Нанули Унанян состоялось небольшое мероприятие, во время которого дети в национальных костюмах представителей разных стран выступили с призывом к миру. Праздник завершился угощением мороженым.