სადღესასწაულო საღმრთო ლიტურგია „სურბ გევორგ“ ეკლესიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2017 წლის 28 მაისს, საზეიმო განწყობა იყო თბილისის სომხურ საზოგადოებაში. ხალხი მიიჩქაროდა თბილისის უძველეს მეიდნის უბანში, საზეიმო დღისადმი მიძღვნილ   საღმრთო ლიტურგიაში მონაწილეობის მისაღებად.
საღმრთო ლიტურგია, რომელსაც ესწრებოდნენ საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს  დიპლომატები, სათვისტომოს მოღვაწეების, ინტელიგენციის წარმომადგენლები, მორწმუნეები,  აღავლინა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა,  მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა.
საღმრთო ლიტურგიის დროს  მწირველმა მეუფემ სათანადოდ იქადაგა დღის საიდუმლოზე, ხაზი გაუსვა იმ გარემოებას, რომ დღესასწაული სამმაგია. ისაუბრა დღის სულიერ, სახელმწიფო და ხალხურ საიდუმლოებზე, მისმა ყოფლადუსამღვდელოესობამ განმარტა მეორე ბზობის საიდუმლო, ზეცად ამაღლებული ქრისტეს დახვედრა ანგელოზების მიერ.
მეუფე ვაზგენმა ასევე ხაზი გაუსვა პირველი სომხური რესპუბლიკის 99-ე წლისთავს, სარდარაპატის, ბაშ-აპარანის საგმირო ბრძოლების შემდეგ თბილისში   სომხეთის პირველი რესპუბლიკის გამოცხადებას.
მწირველმა ეპისკოპოსმა ისაუბრა საიათნოვას ვარდატონზე, რომელიც 103-ედ აღინიშნება და რომელზე დასასწრებად მეიდანზე იკრიბებიან არა მხოლოდ სომხები, არამედ სხვადასხვა ეროვნების წარმომადგენლები და სტუმრები საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებიდან და სომხეთის რესპუბლიკიდან.
ეპარქიის წინამძღვრის და მღვდელმსახურთა მონაწილეობით შესრულდა ლოცვა-კურთხევა,  რესპუბლიკის საკეთილდღეოდ, რომ სამშობლო იყოს ურყევი, სახელმწიფოებრიობა - მტკიცე და   ხალხმა იცხოვროს  კეთილდღეობაში.
წმინდა წირვას შეუერთდა  საქართველოს მწერალთა კავშირის დელეგაცია, თავმჯდომარის, მაყვალა გონაშვილის ხელმძღვანელობით, სომხეთის მწერალთა კავშირის დელეგაცია, თავმჯდომარის, ედვარდ მილიტონიანის, ხელმძღვანელობით და სომხეთის   საზოგადოებრივი რადიოს "საიათნოვა" აშუღური ანსამბლი, სომხეთის რესპუბლიკის სახალხო არტისტის, პროფესორი თომას პოღოსიანის ხელმძღვანელობით.
საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის თავმჯდომარეობით და მღვდელმსახურთა მონაწილეობით ეკლესიის ეზოში, საიათნოვას საფლავთან შესრულდა პანაშვიდის წესი და წითელი ვარდებით შეამკეს უკვდავი პოეტის  საფლავი.

28 мая 2017 года среди тбилисских армян царило праздничное настроение. Люди спешили в исторический район Тбилиси, Мейдан, - в Кафедральный собор Сурб Геворк, чтобы принять участие в праздничной Божественной Литургии.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян совершил Божественную Литургию, на которой присутствовали дипломаты посольства РА в Грузии, деятели общины, представители интеллигенции, представители общественности и верующие. В ходе Божественной Литургии, служивший литургию Владыка произнес проповедь на тему праздника, подчеркнув, что этот день трижды праздничный. Затронув духовное, государственное и народное значение праздника, Владыка рассказал о Втором Вербном Воскресении – о воспоминании входа вознесшегося Христа в Небесный Иерусалим, где с ликованием Его встретили ангелы. Владыка Вазген подчеркнул, что в Армении отмечают 99-ую годовщину провозглашения Первой Республики, рассказал о провозглашении в Тбилиси первой Армянской Республики после сражений под Сардарапатом и Баш-Апараном. Служивший литургию Владыка также поведал о 103-м по счету празднике «Вардатон» в честь Саят-Новы в Тбилиси, который традиционно собирает на тбилисской площади Мейдан не только армян, но и представителей других национальностей, гостей из Армении и разных регионов Грузии. При участии предводителя Епархии и духовных лиц был совершен Патриарший молебен, в ходе которого присутствующие вознесли молитвы о незыблемости родины, стабильности армянской государственности и благосостоянии народа. Делегация Союза писателей Грузии во главе с председателем Маквалой Гонашвили, делегация Союза писателей Армении во главе с председателем Эдуардом Милитоняном, и государственный ансамбль ашугской песни Республики Армения «Саят-Нова», под руководством профессора Товмаса Погосяна, присоединились к Божественной Литургии. По завершении Божественной Литургии в предводительстве главы Епархии ААЦ в Грузии и при участии духовных лиц в церковном дворе на могиле Саят-Новы была отслужена панихида, на гробницу бессмертного ашуга были возложены цветы – красные розы. Гости из Армении зажгли свечи в память Саят-Новы в Кафедральном соборе Сурб Геворг.