| საქართველოს სომეხთა ეპარქიის განათლების განყოფილების დირექტორი - მსოფლიო სომეხთა სამეცნიერო-პრაქტიკულ პედაგოგიურ კონფერენციაზე |
2015 წლის 13-15 ივლისს ერევანში გაიმართა მსოფლიო სომეხთა სამეცნიერო-პრაქტიკული პედაგოგიური კონფერენცია თემაზე „დიასპორაში სომხური განათლების ორგანიზების დღევანდელი პრობლემები“, რომელიც განახორციელა სომხეთის განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ, განათლების ეროვნულ ინსტიტუტთან ერთად, „ დიასპორის პედაგოგთა ერთთვიანი გადამზადება სომხეთში“ პროგრამის ფარგლებში. კონფერენციაში მონაწილეობდნენ დიასპორის სომეხი მასწავლებლები, განათლების სფეროს პასუხისმგებლები, სპეციალისტები ლიბანიდან, სირიიდან, უკრაინიდან, თურქეთსა და ბელორუსიიდან, რომლებიც დაკავებულნი არიან დიასპორის განათლების საკითხებით. საქართველოს სომეხთა ეპარქიიდან კონფერენციას ესწრებოდნენ განათლების განყოფილების დირექტორი ევგენია მარკოსიანი, „სურბ ეღია მარგარე“ ერთდღიანი სწავლების საკვირაო სკოლის მასწავლებელი როზა ზოჰრაბიანი და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის კოორდინატორი კარინე მანუკიანი. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის განათლების განყოფილების დირექტორი ევგენია მარკოსიანი გამოვიდა მოხსენებით „თბილისის " ჰაიარტუნ " ცენტრის ადგილი და როლი საქართველოს სომხების ეროვნული განათლების ორგანიზების საქმეში“. მან ისაუბრა საქართველოში ეროვნული განათლების შენარჩუნებისა და განვითარების მიმართულებით ეპარქიისა და "ჰაიარტუნ" ცენტრის გაწეულ საქმიანობასა და სამომავლო გეგმებზე. დირექტორმა დეტალურად ისაუბრა ეპარქიის „სურბ გრიგორ ნარეკაცი“ და „სურბ ეღია მარგარე“ ერთდღიან სკოლებზე, „ჰაიარტუნ“ ცენტრისა და შემოქმედებითი ჯგუფების ეროვნული კულტურის განვითარების მიზანმიმართულ მოღვაწეობაზე. გამომსვლელის მოხსენებას თან ახლდა სლაიდები და ვიდეოჩანაწერები. მსოფლიო სომეხთა სამეცნიერო-პრაქტიკული პედაგოგიური კონფერენციის მონაწილეები განსაკუთრებით დაინტერესდნენ სომხეთის ისტორიის სწავლების მიმართულებით ეპარქიის თანმიმდევრული მუშაობით - საგნის ფაკულტატური მეცადინეობის ფორმატში საქართველოს სომხურ სკოლებში სწავლების მიზნით. გამოსვლამ ინტერესი და კმაყოფილება გამოიწვია კონფერენციის მონაწილეებს შორის. სხვა თემებთან ერთად კონფერენციაზე მოხსენებით წარმოდგენილ იქნა ერევნის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ძირითადი სასწავლო და კვლევითი საქმიანობა, რომელიც ხორციელდება სომხური დიასპორის სხვადასხვა სომხური სათვისტომოების და ერევნის სახელმწიფო უნივერსიტეტის თანამშრომლობის ფარგლებში. საუბარი ასევე შეეხო დიასპორის სომხურ სკოლებსა და მათ პრობლემებს, ისაუბრეს სომხურ იდენტობაზე გენოციდის ფსიქოლოგიური და ფილოსოფიური გავლენის ფაქტორზე, და ასევე არასომხურენოვან ჯგუფებში თამაშით სომხური ენის სწავლების და სხვა თემებზე. კონფერენციის მონაწილეები ეწვივნენ მთავარ საკათედრო წმიდა ეჯმიაწინს და შეხვედრა ჰქონდათ სრულიად სომეხთა კათოლიკოს-პატრიარქ უწმინდესსა და უნეტარესს გარეგინ მეორესთან. კონფერენციის მუშაობა დასრულდა 15 ივლისს. |

Директор отдела образования Епархии ААЦ в Грузии приняла участие во Всеармянской научно-практической педагогической конференции |
13-15 июля 2015 года, в Ереване состоялась всеармянская научно-практическая педагогическая конференция на тему «Актуальные вопросы организации армянского обучения в Диаспоре». Конференция состоялась под патронатом Министерства образования и науки Армении совместно с Национальным институтом образования в рамках программы «Переподготовка учителей Диаспоры». В конференции приняли участие армянские учителя Диаспоры, лица, ответственные по вопросам образования, специалисты из Ливана, Сирии, Украины, Турции, Белоруссии, которые заняты вопросами образования в Диаспоре. Епархию ААЦ в Грузии на конференции представляли директор отдела образования Евгения Маркосян, педагог воскресной школы изучения армянского языка имени Св. Пророка Егия Роза Зограбян и Карине Манукян, координатор национальных проектов при Министерстве образования и науки Грузии. Директор отдела образования Епархии ААЦ в Грузии Евгения Маркосян выступила с докладом «Роль и место Тбилисского центра «Айартун» в деле организации национального образования армян Грузии». В своем выступлении она рассказала о проделанной работе и будущих проектах Епархии и центра «Айартун», направленных на сохранение и развитие национального образования в Грузии. Директор подробно рассказала о деятельности действующих при Епархии Детского сада имени Святого Мовсеса Хоренаци, однодневных школах изучения армянского языка имени Св. Григора Нарекаци и имени Св. Пророка Егия, центра «Айартун» и творческих кружков, направленной на развитие национальной культуры. Речь докладчицы дополнили фотографии и видеоматериалы. Участников Всеармянской научно-практической педагогической конференции в особенности заинтересовала последовательная работа Епархии, связанная с вопросом введения в обучение в виде факультативного предмета Истории Армянского народа в действующих армянских школах Грузии. Выступление докладчицы вызвало интерес и удовлетворение со стороны участников конференции. Помимо других тем, на конференции в форме доклада была представлена основная работа Ереванского государственного университета в сфере образования и науки, которая осуществляется в рамках сотрудничества ЕГУ с разными армянскими общинами диаспоры. В том числе затронули основные проблемы армянских школ Диаспоры, обсудили фактор психологического и философского влияния геноцида на армянскую самобытность, а также преподавание армянского языка с помощью игр в не армяноязычных группах и другие темы. Участники конференции посетили Первопрестольный Святой Эчмиадзин и встретились с Его Святейшеством Верховным Патриархом и Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым. 15 июля завершилась работа конференции. |