კანონიზაციის ცერემონიას უყურეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ყველა ეკლესიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ყველა ეკლესიაში სათანადოდ იყო ორგანიზებული მთავარ საკათედრო წმიდა ეჯმიაწინში მიმდინარე სომეხთა გენოციდის მოწამეთა სმინდანად შერაცხვის ცერემონიის ტრანსლაციის პირდაპირ ეთერში ჩვენება.
2015 წლის 23 აპრილს, დილიდან თბილისში შეუწყვეტლად წვიმდა, მაგრამ ამან ხელი ვერ შეუშალა, რომ ავლაბრის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიაში, სულიერ პირთა და სხვა თანამშრომელთა, თბილისის სომეხ მორწმუნეთა ძალისხმევით, მოეწყოთ მთავარ საკათედრო წმიდა ეჯმიაწინის სურბ ტრდათ ღია საკურთხევლიდან სომეხთა გენოციდის მოწამეთა წმინდანად შერაცხვის ცერემონიის ტრანსლაციის პირდაპირ ეთერში საჯაროდ ჩვენება.
17:00 საათზე ეკლესიის ეზოში ხალმრავლობა იყო, ეზოში განთავსებული ორი მონიტორიდან შესაძლებელი იყო ტრანსლაციის ღია ცისქვეშ ყურება.
სანუკვარი რიტუალის საყურებლად იყვნენ მოსული საქართველოში სომხეთის საელჩოს დიპლომატები, თბილისის სომხური სათვისტომოს პატივცემული პირები, ინტელიგენციისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და უამრავი მორწმუნე. ტრანსლაციის ჩვენებას ასევე ესწრებოდნენ სხვადასხვა საზოგადოებრივ-პოლიტიკური ორგანიზაციების ქართველი ხელმძღვანელები და სხვა ეროვნებების წარმომადგენლები.
ერთად საუფლო ლოცვის შემდეგ დამსწრეებს მიმართა თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძრის სულიერმა მოძღვარმა მღვდელმა ნარეკ ღუშჩიანმა. სულიერმა მამამ ისაუბრა დღის საიდუმლოზე და მოუწოდა მოწამეთა წმინდანად შერაცხვისათვის ერთად ლოცვისკენ. მიუხედავად წვიმისა, დამსწრე საზოგადოება, ღელვის დაუფარავდად, აგრძელებდა ტრანსლაციის ყურებას. იყო პირდაპირი ჩართვა მთავარ საკათედრო ტაძრიდან, სადაც ნათლად იყო ნაჩვენები თბილისის ღონისძიება.
ცერემონიის დასასრულს წუთიერი დუმილით პატივი მიაგეს მოწამეებს, რასაც მოჰყვა ეკლესიების ზარების რეკვა ასჯერ. ზარები დაირეკა ასევე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ყველა ეკლესიაში, და ეკლესიებში, რომლებიც იზიარებენ სომეხთა მწუხარებას - საქართველოს რომაულ-კათოლიკურ, ევანგელურ-ლუთერანულ და ევანგელურ-ბაპტისტურ მოძმე ეკლესიებში.
სომეხთა გენოციდის მსხვერპლთა წმინდანად შერაცხვის ცერემონია დასრულდა საუფლო ლოცვით. მამა ნარეკ ღუშჩიანმა მადლიერების სიტყვით მიმართა დამსწრეებს, ვინაიდან, მიუხედავად სხვადასხვა მედიასაშუალებებით და სხვადასხვა პოლიტიკურ მოღვაწეთა მიერ გავრცელებული გაფრთხილებებისა მოსალოდნელი შეტაკებების შესახებ, თბილისის სომხური სათვისტომო უყოყმანოდ გამოვიდა და ბოლო წუთამდე, სიცივისა და წვიმის უგულებელყობით მონაწილეობა მიიღო კანონიზაციის ცერემონიის ჩვენებას.
მთავარ საკათედრო წმიდა ეჯმიაწინიდან ტრანსლიერებული კანონიზაციის ცერემონიას პირდაპირ ეთერში უყურეს და ზარები დარეკეს ასევე სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლის და ბათუმის ეკლესიებში.
შემდეგ ავლაბრის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიიდან ხალხი ავტობუსებით და მანქანებით დაიძრა თბილისის გამარჯვების პარკისკენ, საიდანაც ჩირაღდნებით, სომხეთისა და საქართველოს სახელმწიფო დროშებით და პატრიოტული სიმღერებით ისინი დაიძრნენ თურქეთის რესპუბლიკის საელჩოსკენ, სადაც გაიმართა ხალხმრავალი აქცია. ყველა გამომსვლელი გამოსვლას ასრულებდა „აღიარება-დაგმობა-კომპენსირება“, „ბრძოლა“ „ოსმალეთის თურქეთი - დამნაშავე“ ლოზუნგებით, რაზეც უშუალოდ რეაგირებდნენ შეკრებილები.
აქცია გახდა სომეხთა გენოციდის მსხვერპლთა სხსოვნისადმი მიძღვნილი მორიგი ღონისძიება, რომელიც მონაწილეთა პროტესტის გამოხატულებაა 1915-23 წწ. სომეხი ხალხის გენოციდის უარყოფის პოლიტიკის წინააღმდეგ, აღიარებისა და დაგმობის მოთხოვნით.
„ჰაიარტუნ“ ცენტრის, საქართველოს სომხური სატვისტომოს ინიციატივით მოწყობილ ღონისძიებას შეუერთდნენ თბილისში მოქმედი სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციები და თბილისში მცხოვრები სხვადასხვა ასაკის სომხები.

Церемонию канонизации наблюдали в Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
Во всех церквях Епархии ААЦ в Грузии должным образом была организована прямая трансляция церемонии канонизации жертв Геноцида армян из Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
23 апреля 2015 года с самого утра, не переставая, шел проливной дождь. Но это не помешало, благодаря неустанным усилиям духовных лиц, других сотрудников и армянских верующих г. Тбилиси, организовать в церкви Сурб Эчмиадзин публичный показ прямой трансляции церемонии канонизации жертв Геноцида армян на открытом Алтаре Святого Трдата из Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
В 17:00, в церковном дворе и близлежащей территории собралось множество людей. Во дворе были установлены два телевизионных экрана, которые создали возможность смотреть прямую трансляцию на открытом воздухе.
Смотреть священную церемонию вместе с народом пришли дипломаты посольства РА в Грузии, достойные лица армянской общины г. Тбилиси, представители интеллигенции, руководители общественных организаций и множество прихожан. В том числе присутствовали руководители разных грузинских общественно-политических организаций и представители других национальностей.
После совместной молитвы «Отче Наш» к присутствующим обратился духовный пастырь Кафедральной церкви Сурб Геворг г. Тбилиси, о. Нарек Кущян. Духовный отец поведал о таинстве дня и призвал вознести молитву о причислении мучеников к лику святых. Не взирая на проливной неперестающий дождь, все общество, не скрывая волнения, продолжило просмотр прямого эфира, что было ясно видно в Первопрестольном Святом Эчмиадзине во время прямого включения из Тбилиси.
По завершении церемонии, в 19:15, объявили минуту молчания, после которой последавало 100 ударов в набатный колокол Кафедрального собора. Колокольные звоны зазвучали во всех церквях Епархии ААЦ в Грузии и в церквях-сестрах, разделяющих горе армянского народа, – Римско-Католической, Евангелическо-Лютеранской и Евангелическо-Баптистской Церквях в Грузии. После окончания церемонии канонизации мучеников Геноцида армян собравшаяся общественность произнесла молитву «Отче Наш».
О. Нарек Кущян выразил благодарность всем присутствующим, ибо, несмотря на предупреждения разных СМИ и политических деятелей об ожидаемых столкновениях, тбилисская армянская община без колебаний пришла и до последней минуты, игнорируя холод и дождь, простояла на священной церемонии канонизации.
Прямую трансляцию церемонии канонизации мучеников из Первопрестольного Святого Эчмиадзина смотрели и в армянских церквях Самцхе-Джавахети, Квемо Картли и г. Батуми, где также прозвучали удары в набатный колокол.
После этого участники процессии на автобусах и легковых автомобилях направилась из Авлабарской церкви Сурб Эчмиадзин к Тбилисскому парку Победы, откуда колонна людей с факелами, государственными флагами Армении и Грузии, напевая патриотические песни, двинулась к посольству Турции. Здесь прошел многолюдный митинг. Все выступающие завершали свою речь лозунгами «Признание-Осуждение-Возмещение», «Борьба», « Османская Турция-преступник», которые подхватывало множество собравшихся.
Митинг стал очередным мероприятием в память о жертвах Геноцида армян, посредством которого участники выразили протест против турецкой политики отрицания и призвали признать и осудить Геноцид армянского народа 1915-23 гг..
К факельному шествию, которое инициировали центр «Айартун» и Армянская община Грузии, присоединились действующие в Тбилиси другие общественные организации и проживающие в столице граждане разного возраста.