თბილისში ყვავილებით შეამკეს ყოველთა სომეხთა პოეტის საფლავი PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
19 თებერვალს, ყოველთა სომეხთა პოეტის - ოვანეს თუმანიანის, დაბადების დღეა. როგორც  ყოველ წელს, ამჯერადაც თბილისის სომხებმა, ვიზიტით სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა თბილისის პანთეონში, სიყვარული და პატივისცემა გამოუხატეს დიდ სახალხო მწერალს და ქედი მოიხარეს მისი ხსოვნის წინაშე. დიდი თუმანიანის საფლავთან საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი  ყოვლადუსამღვდელოესობის ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის წინამძღოლობით და სასულიერო დასის მონაწილეობით შესრულდა პანაშვიდი.
ცერემონიის დასასრულს, სიტყვით გამოსვლისას,  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა  ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა  ვაზგენ მირზახანიანმა მადლობა გადაუხადა     თბილისელ სომეხ ინტელიგენციას, ერის დიდებულთა  ხსოვნის პატივისცემისათვის. ეპარქიის ლიდერმა ხაზი გაუსვა ასევე თბილისის მერიის ზრუნვასა   და სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის სამინისტროს მზრუნველობას ხოჯივანქის სომეხ დიდებულთა პანთეონის მიმართ.
პოეტმა, მთარგმნელმა ანაჰიტ ბოსტანჯიანმა ისაუბრა 10 წლის წინ, ცხონებული ლევონ ანანიანის მიერ, ოვანეს თუმანიანის დაბადების დღეს წიგნის ჩუქების ინიციატივით გამოსვლის შესახებ,  აღნიშნა, რომ ტრადიციად ქცეული ამ მოქმედების ერთგული, იგი  კვლავ დამსწრეებს ჩუქნის მის მიერ გამოცემულ წიგნებს  და წიგნებს პირადი ბიბლიოთეკიდან.
გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორმა  ვან ბაიბურთიანმა სინანულით აღნიშნა, რომ  ახალგაზრდები მოსწყდნენ წიგნს და  კითხვას, მან მოუწოდა ახალგაზრდებს, რომ უყვარდეთ წიგნი, აქტიურად ჩაერთონ წიგნის ჩუქების ლამაზ ტრადიციაში და ის აქციონ საყოველთაოდ.
ოვანეს თუმანიანის ლექსების ლამაზი ანთოლოგიით და მშობლიური ენისადმი მიძღვნილი ლექსების დეკლამაციით გამოვიდნენ „ჰაიარტუნ“ ცენტრის მხატვრული კითხვის წრის აღსაზრდელები, მასწავლებელ სამველ ელბალკიანის ხელმძღვანელობით. თბილისის სომეხი ინტელიგენციის წარმომადგენლებმა, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის შემოქმედებითი წრეების აღსაზრდელებმა და მათმა მასწავლებლებმა   ყვავილებით შეამკეს სომეხ დიდებულთა საფლავები.

В Тбилиси возложили цветы на могилу выдающегося армянского поэта PDF Печать E-mail
19-го февраля родился выдающийся армянский поэт Ованес Туманян. Каждый год тбилисские армяне посещают Пантеон армянских писателей и общественных деятелей “Ходживанк”, где покоится прах «Великого лорийца», чтобы воздать дань любви и уважения великому народному поэту и поклониться его памяти. У надгробия Ованеса Туманяна, под предводительством главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна и при участии духовных лиц была отслужена панихида.
По завершении церемонии Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян обратился к присутствующим и выразил признательность армянской интеллигенции Тбилиси за сохранение памяти великих представителей нации. Предводитель Епархии в своем слове также подчеркнул, какую заботу и внимание уделяют Пантеону армянских писателей и общественных деятелей мэрия Тбилиси и Министерство Диаспоры РА.
Поэтесса и переводчица Анаит Бостанджян, напомнив о том, как 10 лет назад покойный Левон Ананян инициировал в день рождения Ованеса Туманяна дарить друг другу книги, отметила, что, оставаясь верной данной традиции, она вновь дарит присутствующим изданные ею книги из ее личной библиотеки.
Редактор газеты «Врастан» («Грузия» ) Ван Байбуртян с сожалением сказал, что молодежь оторвана от книг и отдалилась от чтения, призвал любить книги, принимать живое участие в этой замечательной акции и сделать ее всеобщей.
Прекрасный подбор стихов Ованеса Туманяна и произведения, посвященные родному языку, продекламировали воспитанники кружка художественного чтения центра «Айартун» под руководством Самвела Элбакяна. Представители армянской интеллигенции Тбилиси, воспитанники и учителя творческих кружков центра «Айартун» возложили цветы к надгробиям великих армянских писателей и общественных деятелей.