საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მონაწილეობა მიიღო გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ბუნდესტაგის თავმჯდომარესთან შეხვედრაში |
2015 წლის 13 თებერვალს, საქართველოში გერმანიის ფედერაციის საელჩოში საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის ორთვინ ჰენიგის ინიციატივით გაიმართა შეხვედრა გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ბუნდესტაგის თავმჯდომარესთან დოქტორ ნორმერტ ლამმერტთან. შეხვედრაში მონაწილეობდნენ საქართველოს მართლმადიდებელი, რომაული კათოლიკე, გერმანული ლიუტერანული, ევანგელური ეკლესიების მაღალი რანგის სასულიერო პირები, ებრაული თემის რაბი და ეზიდთა თემის სულიერი ლიდერი. შეხვედრას ესწრებოდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, მისი ყოვლადუსამღვდელო შეხვედრაზე გერმანიის ბუნდესტაგის თავმჯდომარე დაინტერესდა საქართველოში რელიგიური ტოლერანტობის შესახებ. მაღალი რანგის სტუმარს ასევე აინტერესებდა ქრისტიანების, მუსულმანების და სხვა რელიგიური გაერთიანებების თემების თანამშრომლობა. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ისტორიული მიმოხილვით, დამსწრეებს და მაღალი რანგის სტუმარს წარუდგინა სომეხთა ეკლესიის, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ისტორია, სომეხთა ეკლესიისა და საქართველოში მცხოვრები სომეხთათვის საჭირბოროტო საკითხები. მისმა ყოვლადუსამღვდელო დოქტორ ნორბერტ ლამერტი ეპარქიის წინამძღვრისაგან დაინტერესდა სომეხთა გენოციდის მე-100 წლისთავის ფარგლებში, საქართველოს ტერიტორიაზე სომხური და მუსულმანური თემების, სომხების და თურქების ურთიერთობების შესახებ. ბუნდესტაგის თავმჯდომარემ აღნიშნა, რომ მთელი ევროპისთვის ცნობილია 100 წლის წინ სომხების მიმართ განხორციელებული გენოციდის შესახებ, და დასძინა, რომ სომხურ სხვადასხვა სათვისტომოებში სხვადასხვა ღონისძიებებით პატივი უნდა მიაგონ ამ ტრაგიკული დანაკარგის მსხვერპლთა ხსოვნას და ევროპაში ყურადღებით თვალყურს ადევნებს სომხურ-თურქულ ურთიერთობებს. მაღალი რანგის სტუმარს ასევე აინტერესებდა ის, თუ საქართველოს სომხური სათვისტომოს რომელ ნაწილს შეადგენს გენოციდს რისვაივაგლახით გადარჩენილ და საქართველოში გადმოსახლებულ სომეხთა რიცხვი. მისმა ყოვლადუსამღვდელო ეპარქიის ლიდერმა ასევე კმაყოფილება გამოხატა საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებისა და ყველა რელიგიური თემის მიმართ, ვინც ყოველთვის იზიარებს საქართველოს სომეხთა მწუხარებას და მხარში უდგება სომხურ სათვისტომოს. შეხვედრაზე ასევე განიხილეს შერეული ქორწინებების და მულტიკულტურული თანამშრომლობის სტატისტიკა საქართველოში. საქართველოში გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა მადლობა გადაუხადა მოწვეულ სტუმრებს შეხვედრაში მონაწილეობისა და თბილი საუბრისთვის. |

| Предводитель Епархии ААЦ в Грузии принял участие во встрече с председателем Бундестага (парламента) Германии |
13-го февраля 2015 года, в посольстве Федеративной Республики Германия в Грузии, по инициативе Чрезвычайного и Полномочного Посла Ортвина Хеннига, состоялась встреча с председателем Бундестага (парламента) Германии Норбертом Ламмертом. Во встрече приняли участие высокопоставленн На встрече присутствовал предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. В ходе встречи председатель Бундестага заинтересовался религиозной толерантностью в Грузии. Высокопоставленн Предводитель Епархии ААЦ в Грузии представил высокопоставленн Епископ также отметил, что несмотря на разные сложности, сотрудничество между религиозными общинами в Грузии продолжается, а в содействии с государством Епархия ААЦ в Грузии надеется решить главный вопрос реституции своих исторических церквей. Доктор Норберт Ламмерт в рамках 100-летия Геноцида армян спросил предводителя Епархии о взаимоотношениях между армянами и турками, армянскими и исламскими общинами на территории Грузии. Председатель Бундестага отметил, что всей Европе известен факт геноцида армян, произошедший 100 лет назад, добавив, что в разных армянских общинах пройдут различные мероприятия в память о жертвах этой трагедии, и в Европе пристально следят за армяно-турецкими отношениями. Высокопоставленн Епископ поблагодарил доктора Норберта Ламмерта за интерес, проявленный к великому горю армянского народа, и сообщил, что несмотря на исторические события, армянская община Грузии живет в мире с исламкой общиной, не забывая, конечно, о праве требовать восстановления исторической справедливости. Епископ отметил, что почти одна треть армянской общины Грузии – это потомки жертв Геноцида, армяне Грузии в рамках 100-летия Геноцида армян организует разные мероприятия и вместе со всемирной армянской общественностью будут стремиться к торжеству справедливости. Предводитель Епархии также выразил свое удовлетворение правительству Грузии и представителям всех религиозных общин, которые всегда готовы разделить горе с армянами Грузии и поддерживают армянскую общину. В ходе встречи также обсудили статистику смешанных браков и мультикультурное сотрудничество между общинами. Чрезвычайный и Полномочный Посол Федеративной Республики Германия в Грузии Ортвин Хенниг поблагодарил гостей за теплую беседу и участие во встрече. |