საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის სულიერი მსახურის ქსენოფობია სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიის მიმართ PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
gl
2014 წლის 12 ივნისსაქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრში ქართული მედიასაშუალებებისათვის გაიმართა პრესკონფერენცია, საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის სულიერი მსახურის, დავით ლასურაშვილის, რელიგიურ დისკრიმინაციულ და ქსენოფობიურ ქმედებასთან დაკავშირებით.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სამართლებრივ საკითხთა განყოფილების დირექტორმა ლევონ ისახანიანმა ისაუბრა ქართული მართლმადიდებელი ეკლესიის ზოგიერთ სულიერ სახურთა მიერ სომთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიის და მის იმდევართა წინააღმდეგ დროდადრო გამოვლენილ ქსენოფობიურ მოღვაწეობაზე.
შემდეგ ეპარქიის მორწმუნე მშობელმა ინა სუქიასიანმა ისაუბრა, თუ გუშინ, 11 ივნისს, ქალაქის ღირსშესანიშნაობების დასათვალიერებლად მოწყობილი ექსკურსიის დროს, სიონის ეკლესიაში შესულ მის 10 წლის ქალიშვილს როგორ აუკრძალა მამა დავითმა სომხური ეკლესიის წესით პირჯვრის გადაწერა და უთხრა, რომ სომხური ეკლესიის მრევლი შორსაა უფლისაგან და არ არის სასურველი ქართულ ტაძარში მათი ყოფნა. შენიშვნით ნაწყენი ბავშვი გასულა ეკლესიიდან. მსგავსი საქციელი მშობელმა განიხილა როგორც დისკრიმინაციისა და ქსენოფობიის გამოვლინება, სოციალური ქსელში აღშფოთება გამოხატ არასრულწლოვანი ბავშვის რელიგიური და ეთნიკური დისკრიმინაციის მსხვერპლად ქცევის გამო.
პრესკონფერენციის მოდერატორმა განაცხადა, რომ სულ ორი კვირის წინ, მსგავსი მიდგომა დაფიქსირდა ბათუმის ნიკოლოზ სასწაულთმოქმედის სახელობის ეკლესიაში, სადაც სომეხთა ეკლესიის მიმდევარს აუკრძალეს ჯვრისწერის ცერემონიალზე დასწრება.
ჟურნალისტის კითხვაზე, შეფასდება თუ არა ასეთი ნაბიჯი ბოლო პერიოდში საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებული ანტიდისკრიმინაციული კანონის დარღვევად, ინა სუქიასიანმა არ გამორიცხა ამ საკითხით სახალხო დამცველისათვის მიმართვის შესაძლებლობა.

Проявление ксенофобии духовного лица Грузинской Православной Церкви в адрес Армянской Апостольской Святой Церкви PDF Печать E-mail
12 июня 2014 года в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, в связи с актом религиозной дискриминации и ксенофобии, совершенным духовным лицом Грузинской Православной Церкви о. Давидом Ласурашвили, была проведена пресс-конференция для представителей грузинских СМИ.
Левон Исаханян, глава юридического отдела Епархии ААЦ в Грузии, поведал о ксенофобской детельности, которая периодически осуществляется со стороны духовных лиц Грузинской Православной Церкви против Армянской Апостольской Святой Церкви и ее прихожан.
После этого прихожанка Епархии, родительница Инна Сукиасян, рассказала, как вчера, 11 июня, во время экскурсии по достопримечательностям города, ее 10-летней дочери, вошедшей в храм Сиони, духовное лицо о. Давид запретил осенять себя крестным знамением по канону Армянской церкви, добавив, что последователи Армянской церкви далеки от Бога и нежелательно их присутствие в грузинском храме. Оскорбленная замечанием девочка покинула храм. Рассматривая подобный шаг как проявление дискриминации и ксенофобии, родительница посредством социальной сети выразила свое негодование в связи с тем , что несовершеннолетний ребенок стал жертвой дискриминации по национальному и религиозному признаку.
Ведущий пресс-конференции добавил, что всего две недели назад подобный поступок был зафиксирован в православном храме Св. Николая Чудотворца г. Батуми, где прихожанину Армянской церкви не разрешили принять участие в церемонии бракосочетания.
Ответив на вопрос журналиста, не оценивается ли подобный шаг, как нарушение недавно принятого парламентом Грузии антидискриминационного закона, Инна Сукиасян не исключила возможность обратиться по этому вопросу к народному защитнику.