დახმარება ჯავახეთის უდედმამო ბავშვებს PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
11 მაისს ახალქალაქის „სურბ ხაჩ“ ეკლესიაში შეკრებილი იყო ჯავახეთის 61 უდედმამო ბავშვი. წმიდა წირვის შემდეგ, ჯავახეთის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის თანამშრომლებმა მათ გადასცეს „ჰოფ“-ის (სომეხთა დახმარების ფონდი) ფინანსური დახმარება.
ათ წელიწადზე მეტია, რაც აღნიშნული საქველმოქმედო ორგანიზაცია დახმარების ხელს უწვდის ჯავახეთში დაბადებულ და ობლობის სიმწარე გადატანილ ბავშვებს. მაისის ეს დღე მათთვის მორიგი მოლოდინებით აღსავსე და ბედნიერი დღე იყო.
ბავშვებმა ლოცვებში გაიხსენეს ქველმოქმედები, პროგრამის ორგანიზატორები და ყველა ის ადამიანი, ვინც ცხოვრობს შორეულ შეერთებული შტატებში და არ იზარებს თავისი შემოსავლიდან გასაჭირში მყოფ ობოლი ბავშვებისათვის წილის გამოყოფას.
სამცხე-ჯავახეთის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის ვიკარიუსმა არქიმანდრიტმა ბაბგენ სალბიანმა მადლობა გადაუხადა აშშ-ის აღმოსავლეთის თემის წინამძღვარს არქიეპისკოპოს ხაჟაკ პარსამიანს, ამერიკის „ჰოფ“-ის სათაო ოფისის კოორდინატორს ედუარდ კარაპეტიანსა და ყველა იმას, ვინც წვლილი შეიტანა ამ კეთილი, პატრიოტული და ეკლესიის ერთგული წამოწყების განხორციელებაში.
აღვნიშნოთ, რომ ფონდი დაარსდა 1988 წელს, აშშ-ის აღმოსავლეთის ეპარქიის წინამძღვრის არქიეპისკოპოს ხაჟაკ პარსამიანის კურთხევითა და მხარდაჭერით, სპიტაკის დამანგრეველი მიწისძვრის შემდეგ გაჭირვებაში მყოფთათვის გადაუდებელი ჰუმანიტარული დახმარების აღმოსაჩენად.
ამჟამად ფონდი დაკავებულია სოციალური და ეკონომიკური დახმარების განვითარებითა და საგანმანათლებლო პროგრამების მხარდაჭერით.
სომეხთა დახმარების ფონდის პროგრამა CASP (უდედმამო ბავშვების მზრუნველობის კომისია) მიზნად ისახავს ობოლი ბავშვებისათვის სოციალური დახმარების აღმოჩენას. ის მოღვაწეობს როგორც სომხეთსა და არცახში, ასევე ჯავახეთის მთიან მხარეში. პროგრამა დაიწყო ახალქალაქით და გავრცელდა რეგიონის სოფლებში. მასში ჩართულია 76 ბავშვი, რომლებიც ამ დახმარების წყალობით წყვეტენ თავიანთ ზოგიერთ სოციალურ და საყოფაცხოვრებო პრობლემას.

Помощь сиротам Джавахети PDF Печать E-mail
11 мая, под сводами церкви Сурб Хач города Ахалаки собрался 61 ребенок-сирота из Джавахети. По завершении Святой Литургии, сотрудники викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети вручили им очередную материальную помощь, которую оказал АФП (Армянский фонд помощи) .
Уже более десяти лет данная благотворительная организация протягивает руку помощи детям, родившимся в Джавахети и испытавшим горечь сиротства. Этот майский день был долгожданным и радостным для детей.
Дети вспомнили в своих молитвах благодетелей, организаторов проекта и всех тех, кто, проживая в Соединенных Штатах, выделяют часть своего заработка для Джавахетских детей, вкусивших горечь сиротства.
Глава викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети архимандрит Бабкен Салбиян поблагодарил главу Восточной Епархии ААЦ в США архиепископа Хажака Парсамяна, исполнительного директора Армянского фонда помощи Гарника Нанагуляна, координатора офиса Армянского фонда помощи в Армении Эдварда Карапетяна, и всех тех, кто внес свою лепту в поддержку и осуществление этого доброго дела на благо народа и церкви.
Отметим, что Армянский фонд помощи (АФП) был создан в 1988 году с благословения и при непосредственной поддержке главы Восточной Епархии ААЦ в США архиепископа Хажака Парсамяна для оказания срочной гуманитарной помощи людям, пострадавшим во время разрушительного землятрясения в Спитаке. На сегодняшний день АФП занимается развитием социальной и экономической помощи, а также поддерживает образовательные программы.
Программа CASP Армянского фонда помощи (комиссия по уходу за детьми-сиротами) направлена на оказание социальной помощи сиротам. Она осуществляется в Армении, Арцахе и в горном Джавахети. Программа стартовала в Ахалкалаки и распространилась по всем деревням региона. В программу были включены 76 детей, которые благодаря этой помощи могут решить некоторые социальные и бытовые проблемы.