ბავშვების უსაზღვრო ფანტაზიის ნაყოფი PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში 5 აპრილს გაიმართა ცენტრის ესთეტიკური აღზრდის წრისა და „ TAMAR and KIDS PAPER FASHION SHOW სტუდიის ერთობლივი ღონისძიება, რუბრიკით „ქაღალდის სამოსი“. ჯერ კიდევ ერთი წლის წინ განხორციელებულმა მსგავსმა შოუმ დაიმსახურა ბავშვების, მშობლებისა და მასწავლებლების თბილი გამოხმაურება და მათივე თხოვნით წელსაც იქნა ორგანიზებული - მონაწილეთა მეტი რაოდენობით და უფრო ვრცელი გეოგრაფიით. ქაღალდის შოუ მიზნად ისახავს მეიორადი ქაღალდის მეშვეობით ბავშვების ფანტაზიის განვითარებას. ქაღალდის ტანსაცმელი ჰქონდა წარმოდგენილი 70 მონაწილეს, 86-ე,103-ე , 104-ე, 131-ე საჯარო სკოლებიდან და „ჰაიარტუნ“ ცენტრი ესთეტიკური აღზრდის წრიდან. შოუს საპატიო სტუმრები იყვნენ მთიანი ყარაბაღის რესპუბლიკიდან ჩამოსული „ნარეკაცი“ ხელოვნების კავშირის შუშის ცენტრის „არტთერაპია“ წრის წევრები, ცენტრის დირექტორის მიქაელ სარგსიანის და მასწავლებელ ჰასმიკ ესაიანის ხელმძღვანელობით.
ღონისძიება დაიწყო „მამაო ჩვენოთი“ და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის კურთხევით. მონაწილეებმა ლამაზი სიარულით და მოძრაობებით წარმოადგინეს თავიანთი ჩანაფიქრით, თითების ოსტატობით გაზეთის ქაღალდი, მუყაოთი, ფოლგის ქაღალდი, ქაღალდის ხელსახოცებით, ცელოფნის პარკები და სხვა მეორადი ნივთებით დამზადებული სამოსი - ქვედაბოლო, კაბა, ქუდი, სამკაულები. თითოეულ მონაწილ გამოსვლას ახლდა მასწავლებლის კომენტარი.
არცახელი სტუმრებს შოუ მიმდინარეობდა სომეხ პოეტთა ნაწარმოებებიდან ნაწყვეტების მხატვრული კითხვით, რაც უფრო გამომხატველ და შთამბეჭდავს ხდიდა მათ გამოსვლას.
სტუმრები, საქართველოში სრ ელჩის მოადგილე ვაჰააფიანი, თბილისის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიის სულიერი მოძღვარი მღვდელი სამველ თოროსიანი, საქართველოს სომეხ მხატვართა კავშირის თავმჯდომარე მერუჟან შაუმიანი, საქართველოს ქალთა საბჭოს წევრები ქეთევან გაბუაშვილი, როზა კუხელაშვილი აღფრთოვანებით და გაოცებით ათვალიერებდნენ მოდის უჩვეულო ჩვენებას და მას უწოდეს ბავშვების ფანტაზიის განვითარების და ესთეტიკური გემოვნების ჩამოყალიბების საუკეთესო საშუალება.
ღონისძიების დასასრულს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა დამსწრეებს მოულოცა წმიდა გრიგორ ლუსავორიჩის (განმანათლებლის) დღესასწაული. მან მაღალი შეფასება მისცა ესთეტიკოს თამარ სულხანიშვილის სამუშაოს, ბავშვებთან ლამაზის აღქმის მიმართულებით. ეპარქიის წინამძღვარი მიესალმა „ნარეკაცი“ ხელოვნების კავშირის შუში ქალაქის ცენტრთან „ჰაიარტუნ“ ცენტრის თანამშრომლობას და არცახელი ბავშვების მონაწილეობას ღონისძიებაში.

Плоды безграничного воображения детей PDF Печать E-mail
5 апреля, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, состоялось совместное мероприятие кружка эстетического воспитания центра и студии TAMAR and KIDS PAPER FASHION SHOW под названием «Бумажная одежда». Еще год назад прошедшее одноименное шоу удостоилось теплого отклика детей, родителей и педагогов, и по их требованию с большим количеством и широкой географией участников оно было вновь организовано в этом году. Целью бумажного шоу является посредством вторичной бумаги развить воображение детей. Бумажную одежду представили 70 участников из публичных школ столицы № 86, 103, 104, 131 и кружка эстетического воспитания центра «Айартун». Почетными гостями шоу были прибывшие из Нагорно-Карабахской Республики члены кружка «Арттерапия» Шушинского центра Союза искусств «Нарекаци», под руководством директора центра Микаэла Саргсян и педагога Асмик Есаян.
Мероприятие началось с молитвы «Отче Наш» и благословения главы Епархии ААЦ в Грузии. Участники красивой походкой и движениями продемонстрировали одежду: юбки, платья, шляпы, украшения - созданную их воображением и умелыми руками из газетной бумаги, картона, фольги, салфеток, полиэтиленовых пакетов и других вторичных материалов. Выход каждого участника сопровождался комментарием педагога Тамар Сулханишвили.
Показ гостей из Арцаха дополняла декламация отрывков из произведений армянских поэтов, что придало их выступлению выразительности и сделало его еще более впечатляющим.
Гости: заместитель посла РА в Грузии Ваагн Афян, духовный пастырь церкви Сурб Эчмиадзин города Тбилиси священник Самвел Торосян, председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян, члены Совета женщин Грузии Кетеван Габуашвили и Роза Кухалишвили - посмотрели необычный показ мод с восхищением и удивлением, и назвали его отличным средством развития воображения у детей и формирования их эстетического вкуса.
По завершении мероприятия глава Епархии ААЦ в Грузии поздравил присутствующих с праздником в честь Св. Григория Просветителя. Он высоко оценил работу искусствоведа Тамары Сулханишвили, направленную на порождение восприятия красоты у детей. Его Преосвященство поприветствовал сотрудничество Шушинского центра Союза искусств «Нарекаци» с центром «Айартун» и участие арцахских детей в мероприятии.
Все участники бумажного шоу получили почетные грамоты и подарки от организации «Добрый Самаритянин».