„მიჯინქის“ დღესასწაული საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
26 მარტს, „მიჯინქის“ დღეს, საეკლესიო წესებისა და ტრადიციის თანახმად, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ეკლესიებში შესრულდა საზეიმო ღვთისმსახურებები და ქადის ტრადიციული ზეიმები.
დღე საზეიმო იყო თბილისის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიაში, სადაც სულიერი მოძღვრის მღვდელ სამველ თოროსიანის ხელმძღვანელობით, სათანადო დონეზე იყვნენ მომზადებულები „მიჯინქის“ აღსანიშნავად. ეკლესიის ქველმოქმედებმა გარიკ სიმონიანმა და საქართველოს სომეხ ქალთა „შუშანიკ“ კავშირის წევრებმა ლარისა და ამალია ჰარუთიუნიანებმა ამ დღისთვის წინასწარ მომზადეს დაახლოებით 800 ნაჭერი „მიჯინქის“ ქადა, რომელთაგან რამდენიმეში მოთავსებული იყო ეკლესიის ჯვრის ნათლიის - იური ერემიანის, ნაჩუქი ვერცხლის ჯვრები.
ამ დღეს ხალხმრავალ იყო „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესია. სამშვიდობო ღვთისმსახურების შემდეგ სამღვდელოების ხელმძღვანელობით, „ტარონ“ ანსამბლის ხალხური სამოსით გამოწყობილი წევრები გაუმასპინძლდნენ დამსწრეებს „მიჯინქის“ ტრადიციული ქადით.
მიჯინქის“ დღეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, ეპარქიის განყოფილებათა ხელმძღვანელებთან ერთად ესტუმრა სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალურ ვიკარიატს.
წელს ნინოწმინდის რაიონში „მიჯინქის“ დღეს მიეძღვნა სომხური ქადის ფესტივალ- კონკურსი, რომელიც ორგანიზებული იყო ნინოწმინდის სულიერი მოძღვრის მღვდელ არმაშ პოღოსიანისა და რაფაელ ღარსლიან (ჯავახ) საგანმანათლებლო-კულტურული და ახალგაზრდული ცენტრის კოორდინატორის გევორგ სნხჩიანის ხელმძღვანელობით. რაიონული ცენტრიდან და მიმდებარე სოფლებიდან, ასევე თბილისიდან წარმოდგენილი იყო სომხური ქადის ოცდაათზე მეტი სახეობა.
ადგილობრივ „სურბ სარგის“ ეკლესიაში საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის წინამძღოლობით და სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალური ვიკარიუსის არქიმანდრიტ ბაბგენ სალბიანისა და ნინოწმინდის რაიონის სომეხი მოსახლეობისა და ხოჯაბეკის „სურბ სარგის" ეკლესიის სულიერი მოძღვრის მღვდელ არმაშ პოღოსიანის მონაწილეობით ჩატარდა საღამოს ღვთისმსახურება და ქადების კურთხევა. შემდეგ ცენტრის ეზოში გაიმართა საზეიმო დღისადმი მიძღვნილი კულტურული ღონისძიება. კულტურის ცენტრში გამოცხადდა ფესტივალ-კონკურსის გამარჯვებულების სახელები.სამღვდელოების წარმომადგენელთა კურთხევით გამარჯვებულებს დაურიგდათ ბიბლიები. საეკლესიო ცერემონიალს და კულტურულ ღონისძიებას ესწრებოდნენ ნინოწმინდის რაიონის საკრებულოს თავმჯდომარე სმბატ კიურეღიანი და გამგეობის თავმჯდომარე გაგიკ კარსლიანი.
მიჯინქი“ საზეიმოდ აღინიშნა ასევე ახალქალაქის „სურბ ხაჩ“ ეკლესიაში. საღამოს ღვთისმსახურების შემდეგ ტაძარში კომიტასისა და მაკარ ეკმალიანის შემოქმედებათა ლამაზშესრულებით გამოვიდა გუნდი „გარნი“, სამხატვრო ხელმძღვანლი: სონა მოვსსიანი. ქადის კონკურს-ფესტივალზე წარმოდგენილი იყო კვერის 50 სახეობა. ქადები დაურიგდა ეკლესიაში შეკრებილებს.
შემდეგ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანი და სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალური ვიკარიუსი არქიმანდრიტი ბაბგენ სალბიანი, თბილისიდან ჩასულ დელეგაციასთან ერთად ეწვივნენ ახალციხის „სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ ეკლესიას, სადაც, საეკლესიო ცერემონიალის შემდეგ მომხდარა ქადის კურთხევა და მორწმუნეთათვის დარიგება.
მიჯინქის“ საზეიმო ცერემონიალი გაიმართა ასევე ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიაში, სადაც მონაწილეობდნენ მორწმუნენი ბათუმიდან, ასევე ქობულეთისა და ჩაქვის სომხური სათვისტომოებიდან.
მიჯინქის“ და სხვა საეკლესიო დღესასწაულებთან დაკავშირებული ხალხური ტრადიციების აღდგენა და პოპულარიზაცის საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში ახალი სტიმულია სულიერი ცხოვრების აღმავლობისა და ეროვნულ ტრადიციებთან დაახლოების.

Праздник «Мичинк» (Средина) в Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии PDF Печать E-mail
26-ого марта, в праздник «Мичинк» (Средина), согласно церковным канонам и обычаям в церквях Епархии ААЦ в Грузии прошли торжественные богослужения и традиционные торжества армянской гаты.
День был праздничным в церкви Сурб Эчмиадзин города Тбилиси, здесь под руководством священника Самвела Торосяна должным образом подготовились к «Мичинку». Истинный сын своей Церкви Гарик Симонян и члены Союза армянских женщин Грузии «Шушаник» Лариса и Амаля Арутюняны к этому дню приготовили 800 штук праздничной гаты, и в некоторые из них запекли серебряные кресты, которые подарил крестный отец церкви Юрий Еремян.
В этот день в церкви Сурб Эчмиадзин было многолюдно. После вечернего богослужения под руководством духовных лиц члены ансамбля «Тарон» при центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, одетые в народные костюмы, угостили верующих традиционной гатой праздника «Мичинк».
В праздник «Мичинк» глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян вместе с руководителями отделов епархии посетил викариат ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке.
В этом году в районе Ниноцминда в честь праздника «Мичинк» прошел фестиваль-конкурс армянской гаты, который организовали духовный пастырь Ниноцминда священник Армаш Погосян и Геворг Снхчян, координатор Культурно-просветительского и молодежного центра имени Рафаэля Гарсляна (Джавах). Было представлено более тридцати разновидностей армянской гаты из районного центра, соседних деревень и Тбилиси.
В местной церкви Сурб Саргис, под предводительством главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, и при участии главы викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и в Цалке, архимандрита Бабкена Салбияна, и духовного пастыря церкви Сурб Саргис в Ходжабеке и армян района Ниноцминда, священника Армаша Погосяна, были проведены вечерняя служба и обряд освящения гаты. После этого во дворе центра состоялось праздничное мероприятие. В центре культуры были объявлены победители фестиваля-конкурса. С благословения духовных лиц победителям подарили Библию. Председатель районного совета Ниноцминда Гагик Гарслян и председатель сакребуло Ниноцминда Смбат Кюрегян присутствовали на церковном обряде и культурном мероприятии.
«Мичинк» торжественно отметили и в церкви Сурб Хач города Ахалкалаки. По завершении вечерней службы в храме прозвучали произведения Комитаса и Макара Екмаляна в прекрасном исполнении хора «Гарни», под руководством художественного руководителя Соны Мовсисян. На фестивале-конкурсе было представлено около пятидесяти разновидностей гаты, которой затем угостили множество людей, собравшихся в церкви.
После этого глава Епархии ААЦ в Грузии и глава викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и в Цалке, архимандрит Бабкен Салбиян, вместе с делегацией из Тбилиси посетили Храм Св. Григория Просветителя в Ахалцихе, где после церковной церемонии был проведен обряд освящения гаты, которой затем угостили верующих.
Праздничная церемония в честь «Мичинка» также состоялась в церкви Сурб Пркич города Батуми, на которой присутствовали верующие не только из Батуми, но и с армянских общин Кобулети и Чакви.
Восстановление и популяризация народных обычаев, которые ассоциируются с праздником «Мичинк» и с другими церковными праздниками, в Епархии ААЦ в Грузии - это новый стимул к возрождению духовной жизни и к приближению армян к своим корням.