საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში გაიმართა საქართველოს რელიგიური საზოგადოებების ხელმძღვანელთა შეხვედრა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
handipum
2014 წლს 4 მარტ სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმიდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიაში გამართა საქართველოს რელიგიური გაერთიანებების ლიდერთა შეხვედრა. შეხვედრას ესწრებოდნენ ამიერკავკასიის ლათინური წესის კათოლიკეთა სამოციქულო ადმინისტრატორი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა არქიეპისკოპოსი ჯუზეპე პაზოტო, საქართველოევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესიის არქიეპისკოპოსი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა მალხაზ სონღულაშვილი, საქართველოს ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესიის პრეზიდენტი ეპისკოპოსი მერაბ გაფრინდაშვილი, საქართველოს ევნაგელისტურ-ლუთერანული ეკლესიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი  ჰანს-იოახიმ კიდერლენი, სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი.
შეხვრაზე განხილულიქნა საქართველოს მთავრობისთვის თხოვნით მიმართვის საკითხი, რომელიც ეხება საბჭოთა პერიოდში რელიგიური ორგანიზაციებისთვის მიყენებული ზარალი ნაწილობრივ ანაზღაურებას, რათა ზარალის ნაწილობრივი ანაზღაურების მიმღებ ორგანიზაციათა სიაში ჩართონ სხვა რელიგიური ორგანიზაციებიც, რომლებიც ასევე დაზარალდნენ საბჭოთა პერიოდში. მიღებულიქნა გადაწყვეტილება რელიგიური გაერთიანებების და საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენთა ერთობლივი ყოველთვიური შეხვედრების გამართვის შესახებ, იმ საკითხების განხილვის მიზნით, რომლებიც აინტერესებს ორივე მხარეს. შეხვედრის მონაწილეებმა ასევე განიხილეს შსს-ს საგანგებო სიტუაციათა მართვის დეპარტამენტთან სახანძრო უსაფრთხოების საკითხებში მემორანდუმის ხელმოწერის საკითხი.

В Армянской Епархии в Грузии состоялась встреча глав религиозных общин Грузии PDF Печать E-mail
4 марта 2014 года в Епархии Армянской Апостольской Православной Святой Церкви в Грузии состоялась встреча руководителей религиозных объединений Грузии. На встрече присутствовали Его Преосвященство, Епископ Джузеппе Пазотто, Апостольский Администратор Католиков Латинского Толка Закавказья, Его Преосвященство, Архиепископ Малхаз Сонгулашвили Евангелистско-Баптистской Церкви Грузии, Его Преосвященство, Епископ Мераб Гаприндашвили, Президент Евангелистско-Баптистской Церкви Грузии, Его Преосвященство, Епископ Ханс-Иоахим Кидерлен, Предводитель Евангелистско-Лютеранской Церкви Грузии, и Его Преосвященство, Епископ Вазген Мирзаханян, глава Армянской Епархии Грузии.
На встрече обсуждались вопросы, связанные с обращением к властям Грузии с просьбой о рассмотрении вопроса о включении в список религиозных организаций, которым будет частично возмещен нанесенный в Советский период ущерб, и других религиозных объединений, которые также понесли ущерб в Советское время. Было принято совместное решение о проведении ежемесячных встреч с участием представителей религиозных объединений Грузии и представителей государственной власти с целью ознакомления и обсуждения вопросов, интересующих обе стороны.Участники встречи также обсудили и приняли решение о подписании Меморандума о сотрудничестве в области пожарной безопасности с Департаментом управления чрезвычайными ситуациями МВД Грузии.