რელიგიური თემების ლიდერების შეხვედრა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2014 წლს 25 თებერვალს სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმიდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიაში შედგა რელიგიური საბჭოს ლიდერთა შეხვა, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის თავმჯდომარეობით. შეხვედრაში მონაწილეობდნენ ამიერკავკასიის ლათინური წესის კათოლიკეთა სამოციქულო ადმინისტრატორი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობეპისკოპოსი ჯუზეპე პაზოტო, საქართველოს ევნაგელისტურ-ლუთერანული ეკლესიის წინამძღოლი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი  ჰანს-იოახიმ კიდერლენი, საქართველოს ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესიის პრეზიდენტი ეპისკოპოსი მერაბ გაფრინდაშვილი და საქართველოევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესიის ეპისკოპოსი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა მალხაზ სონღულაშვილი.
შეხვედრაზე განიხილეს საკითხები, რომლებიც კავშირდება საბჭოთა პერიოდში რელიგიური თემებისთვის მიყენებული ზიანის ანაზღაურების მექანიზმს, და ასევე რელიგიურ საქმეთა სახელმწიფო სააგენტოს საკითხები.
რელიგიურმა ლიდერებმა მიიღეს გადაწყვეტილება, რეკომენდაციებით მიმართონ საქართველოს პრემიერ-მინისტრს, იმ პირთან დაკავშირებით, რომელმაც უნდა უხელმძღვანელოს სააგენტოს, აგრეთვე მიმართონ საქართველოს ხელისუფლებას თხოვნით, რომ განიხილოს ყველა იმ რელიგიური ორგანიზაციისათვის, რომლებსაც მიეყენა ზიანი, პროპორციულობის პრინციპის დაცვით, თანხების პროპორციულგამოყოფის საკითხი.

Встреча лидеров религиозных общин PDF Печать E-mail
25 февраля 2014 г. в Епархии Армянской Апостольской Православной Святой Церкви в Грузии состоялась встреча совета лидеров религиозных общин под председательством Предводителя Армянской Епархии, Его Преосвященства епископа Вазгена Мирзаханяна. Во встрече участвовали Апостольский Администратор Католиков Латинского Толка Закавказья, Его Преосвященство епископ Джузеппе Пазотто, Предводитель Евангелистско-Лютеранской Церкви Грузии, Его Преосвященство епископ Ханс-Иоахим Кидерлен, Президент Евангелистско-Баптистской Церкви Грузии, Его Преосвященство епископ Мераб Гаприндашвили и Епископ Евангелистско-Баптистской Церкви Грузии, Его Преосвященство Малхаз Сонгулашвили.
На встрече обсуждались вопросы, связанные с механизмом возмещения ущерба, нанесенного религиозным общинам в Советский период, а также с государственным Агентством по вопросам религий.
Религиозные лидеры приняли решение обратиться к Премьер-министру Грузии с рекомендациями, касательно лица, которое будет руководить данным агентством, а также обратиться к властям Грузии с просьбой о рассмотрении возможности пропорционального выделения средства для всех понёсших ущерб религиозных организаций с учетом принципа пропорциональности.